stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Jazz nad Motławą: Olbrzym i Kurdupel oraz goście: Mikołaj Trzaska, Tomasz Sowiński i Vj Brain Damade Opinie (9)

"Olbrzym i Kurdupel" to duet improwizatorów wspomagany przez VJ-a. Jeden z najświeższych głosów na trójmiejskiej scenie jazzowej namaszczony przez Mikołaja Trzaskę. OiK przyzywa demona wolnej improwizacji i daje mu się porwać w bezbrzeżne wody free.

gru 28

sobota, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 40 zł
ulgowy 30 zł
wyprzedane
gru 28

sobota, g. 18:00

Wstęp wolny
Tomasz Gadecki - saksofon
Marcin Bożek - gitara basowa
Brain Damade - Vj
Mikołaj Trzaska - saksofon
Tomasz Sowiński - perkusja

jazz - koncerty w Trójmieście


Spektakl dźwięku i obrazu od początku do końca improwizowany. Całość wchodzi w osobliwą symbiozę w której widz gubi granicę między mediami fonii i wizji.

Duet powstał wiosną 2007 roku w Trójmieście. Muzycy poznali się na jam session w klubie jazzowym w Gdyni. Wymiana myśli i spostrzeżeń oraz fascynacji muzycznych skłoniła ich do konfrontacji swoich przemyśleń na pierwszej próbie, a brak perkusisty myślącego podobnie - sprawił że próba odbyła się w duecie. I tak zostało... Na początku roku pod nazwą Olbrzym i kurdupel ukazał sie debiutancki album "Frrrrrrrr...", którego premiera odbyła się w legendarnym klubie muzyki improwizowanej "Mózg" w Bydgoszczy.

Marcin Bożek - gitara basowa Jako autor utworów jazzowych i lider zespołów koncertujących zdobył liczne nagrody, m.in.: - dwukrotny laureat Pierwszej Nagrody "Ogólnopolskiego Festiwalu Jazzowego w Sieradzu" z zespołem "Pearl Session" (członek. komp.)(2003, 2004); - laureat Trzeciej Nagrody na "Jazz Juniors" w Krakowie z zespołem "Fakimozo Quintet" (2001); - dwukrotny laureat Pierwszej Nagrody "Jastrzębskiego Festiwalu Kultury" z zespołem "Sobowojanek Quartet" (2000, 2001); - laureat Pierwszej Nagrody "Śląskiej Kuźni Talentów" w Żorach z zespołem "Sobowojanek Quartet" (1999). Brał udział w Festiwalach: - "Sopot Jazz 2008" z Leszkiem Dranickim - "IV Olsztyński Festiwal Jazzowy" z Grażyną Łobaszewską (2006), - "Buskers Festival" w Ferrarze we Włoszech z zespołem "Cocotier" (2004), - "Złota Tarka" w Iławie w zespołe "Hot Dixie Society" (2003 i 2004). Był wykładowcą klasy gitary basowej w Prywatnej Szkole Muzyki Rozrywkowej "Nice Noise" w Katowicach (2001-2004). Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Gra na gitarze basowej w Orkiestrze Teatru Muzycznego w Gdyni od 2005 r.

Tomasz Gadecki - saksofonista. Swoją miłość do muzyki wyssał z mlekiem matki. Wieczny poszukiwacz prawdy do ostatniego dźwięku. Wraz z zespołem Bikomutant - zostaje laureatem konkursu zespołów alternatywnych organizowanym przez krakowską Alchemię pod nazwą Dachowanie. W 2007 r zakłada wspólnie z Marcinem Bożkiem zespół -"Olbrzym i Kurdupel". W lutym 2009 roku wydają wspólnie pierwszą autorską płytę z muzyką improwizowaną pod tytułem "Frrrrrrrrrr..." Tomasz Gadecki brał udział w następujących przedsięwzięciach muzycznych - Zespoły: Orkiestra Dęta Parafii O.O. Franciszkanów w Gdyni, Orkiestra Dęta Stoczni Gdynia, Orkiestra DK w Gdyni, "Słoń", "Chwalmy Pana", duet z Piotrem Manią (fortepian), "Jazzmassacra", "Bikomutant", "Olbrzym i kurdupel". Współpracował także z trójmiejskimi DJ-ami między innymi z DJ Kiewiczem, DJ Zawiasem. Koncertował także jako muzyk w zespole muzyki latynoamerykańskiej INES.

Tomasz Sowiński - perkusista. Od najmłodszych lat otoczony był muzyką (ojciec Ludwik Sowiński- oboista). Od 7 roku życia pobierał lekcje perkusji i fortepianu. Ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie perkusji. Po ukończeniu studiów jego zainteresowania podążyły w kierunku muzyki jazzowej. W 1998 roku los zetknął go z Maciejem Sikałą, w którego zespole zdobywał doświadczenie jazzowe. W latach 1998-2007 był członkiem formacji: Maciej Sikała Trio i Quartet, Wojciech Staroniewicz- Hand Made, Emil Kowalski Quintet, Leszek Możdżer Trio, Sławek Jaskułke Trio, Maciej Sikała- Piotr Wojtasik Quartet, Sopot Hamburg Jazz Quintet Występował także z: Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Wojciechem Karolakiem, Jerzym Dudusiem Matuszkiewiczem, Piotrem Cieślikowskim, zespołem Miłość. Obecnie występuje również z: Irek Wojtczak Quartet, Piotr Mania Trio, Przemek Dyakowski Quintet. Od 2005 roku jest wykładowcą Studium Jazzu i Muzyki Rozrywkowej przy Akademii Muzycznej w Gdańsku. W grudniu 2006 roku nakładem firmy Nottwo ukazała się jego autorska płyta (Tomek Sowiński and the Collective Improvisation Group- Illustration), która jest zwieńczeniem jego dotychczasowych doświadczeń muzycznych oraz próbą własnej wypowiedzi muzycznej. Do płyty tej zaprosił muzyków trójmiejskich i nie tylko, z którymi, oprócz muzyki, wiąże go wielka przyjaźń.

Mikołaj Trzaska - urodzony w Gdańsku, saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor, wyrósł na gruncie yassu - artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu polskiego jazzowego środowiska. Wraz z Tymonem Tymańskim oraz grupą kilku innych wolnych od wszelkiego doktrynerstwa muzyków, zmienili oblicze polskiej muzyki jazzowej. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości oraz równie kreatywnego Łoskotu. Choć impet yassu wygasł wiele lat temu, stał się czołową postacią krajowej sceny improwizowanej. Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z sekcją braci Olesiów. Akompaniował także poetom - Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzy projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem. Dziś jest liderem, międzynarodowego tria Volumen, członkiem m.in: Resonance - Kena Vandermarka, Magic - Joe McPhee czy tria Shofar z Raphaelem Rogińskim i Maciem Morettim - wykonujacego muzykę żydowską. Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego współczesnego jazzu free. Podróżuje po świecie, współpracując z tuzami światowej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Clementine Gasser, Petem Ole Jorgensenem, Michaelem Zerangiem, Franzem Houtzingerem, Jayem Rosenem, Domikiem Duvalem, Markiem Sandersem. Nagrał około trzydziestu płyt.