Lao Che spotyka Pink Freud. Rock spotyka jazz. Piosenka spotyka improwizację. Dwa zespoły ważne dla polskiej sceny rockowej i jazzowej spotykają się, aby razem stworzyć nową super grupę. Zaczęło się od trasy koncertowej i wspólnego grania, które wkrótce zaowocowało nowymi kompozycjami, stworzonymi przez ten ogromny, dziesięcioosobowy skład. Spośród kilkudziesięciu wybrali dziesięć, które ukażą się na albumie "Erotyki" nakładem Mystic Production.
Jak przyznają artyści, razem chcieli zawędrować tam gdzie ani Pink Freud ani Lao Che wcześniej nie było. Zespół w czerwcu 2015 roku spotkał się na dziesięciodniowej sesji w Rolling Tapes Studio pod Wrocławiem, która finalnie skończyła się nagrywaniem materiału na kilka mikrofonów na powietrzu.
jazz - koncerty w Trójmieście
Zespół łączy swoje umiejętności w warstwie instrumentalnej, a w tekstowej sięgnęli po twórczość przedwojennych poetów. Jazzombie postanowili bowiem wykorzystać dzieła, których wspólnym mianownikiem całości jest zabarwienie erotyczne owych liryków. Są tu utwory Bolesława Leśmiana i Emila Zegadłowicza, słynny poemat "Umówiłem się z nią na dziewiątą" Eugeniusza Bodo przyjmuje hiphopowy posmak, tekst Czesława Miłosza został okraszony afrobeatem, Julian Tuwim jest podany na punkowo, Charles Bukowski w styli rockabilly, a miejsce znalazło się nawet dla erotyka autorstwa Jana Brzechwy (sic!). Jeden z tekstów napisał również Spięty, który w swojej twórczości tekstów damsko-męskich raczej unikał.
Po wydaniu nowej płyty zespół zagra materiał w Klubie Żak. Jazzombie nadchodzi!
JAZZOMBIE / EROTYKI / nowa płytaAdam Milwiw-Baron - trąbka, klawisze, wokal / Mariusz "Denat" Denst - sampler, wokal / Michał "Dimon" Jastrzębski - bębny, wokal / Karol Gola - saksofon barytonowy / Maciek Dzierżanowski - instrumenty perkusyjne, sampler, wokal / Rafał Klimczuk - bębny / Rafały "Rysiek" Borycki - bas, wokal / Hubert "Spięty" Dobaczewski - wokal / Filip "Wieża" Różański - klawisze, wokal / Wojtek Mazolewski - bas, gitara, ukulele, wokal
PINK FREUDPink Freud powstał w 1998 roku z inicjatywy gdańskiego basisty, Wojtka Mazolewskiego. Zespół na swoim koncie pięć albumów studyjnych i dwa wydawnictwa koncertowe, a od wydanej w 2003 roku płyty "Sorry Music Polska" regularnie pokazuje jak może brzmieć współczesny jazz, który poza czerpaniem z korzeni tego gatunku, równie silnie inkorporuje takie estetyki jak rock, elektronika i muzyka eksperymentalna. Entuzjastyczne recenzje krytyków potwierdziła swym licznym przybyciem publiczność podczas niezliczonych koncertów w kraju i zagranicą m.in. Japonia, Meksyk, Chile, Argentyna, Peru, Maroko, Niemcy, Austria, Belgia, Francja, Portugalia, Włochy, Węgry, Szwecja, Słowenia, Słowacja, Czechy, Ukraina, Rumunia. Zespół ma na koncie wiele prestiżowych nagród m.in. tytuł płyty roku 2010 programu 3 Polskiego Radia dla albumu o tytule "Monster of Jazz"; trzykrotne zwycięstwo w prestiżowej ankiecie Jazz Top miesięcznika Jazz Forum w kategorii najlepszy zespół elektryczny w latach 2010, 2008 oraz 2007; Jazzowy Oscar przyznawany przez stowarzyszenie Melomani; Yach na festiwalu Yach Film 2005 w kategorii "Inna Energia" za teledysk do utworu "Come As You Are"; Grand Prix festiwalu Yach Film 2007 za teledysk do utworu "Dziwny jest ten Kraj" otwierający album "Punk Freud "; nagroda na festiwalu Northernwave w Islandii za teledysk do utworu "Dziwny jest ten Kraj". Ich ostatni album z autorskimi kompozycjami to wydany w 2012 roku "Horse and Power". Grupa nie boi się eksperymentów, dlatego w tym roku wydała długo oczekiwany album "Pink Freud plays Autechre" na którym mierzą się z kompozycjami tego kultowego już reprezentanta współczesnej sceny elektronicznej I eksperymentalnej.
LAO CHEMało mamy w Polsce zespołów, które konsekwentnie budują swój język i czerpiąc z wielu gatunków, potrafią stworzyć swój własny, niepodrabialny styl. Lao Che został założony w 1999 roku przez byłych muzyków płockiej grupy Koli i na każdej kolejnej płycie pokazuje swoje inne oblicze.
"Gusła" ma za zadanie oddać atmosferę zamierzchłych czasów, okresu średniowiecza i historycznych relacji rodem z kresów. Podano to w mieszance nowoczesnych brzmień, co uatrakcyjnia i ujednolica charakter muzyki zespołu, która miałaby być sugerowana obecnemu słuchaczowi. "Powstanie Warszawskie" to 10 obrazów najważniejszych dla wydarzeń, które rozegrały się w Warszawie od sierpnia do września w 1944 roku. "Gospel" ukazuje zainteresowania zespołu samym muzykowaniem. Grupa inspirowana po części muzyką cyrkową, a i również starymi polskimi kreskówkami przywołała radosne wibracje, pobudzające do ruchu i elektryzującego odbioru. "Prąd Stały / Prąd Zmienny" to różne opowieści, pełne wciągających, często absurdalnych historii, w których nie brakuje zabaw słownych charakterystycznych dla twórczości Spiętego. Zespół położył duży nacisk na eksperyment z brzmieniem odwołując się do retro elektroniki oraz brzmień zimnofalowych. "Soundtrack" to próba stworzenia autorskiej ścieżki dźwiękowej, pełnej różnorodnych brzmień jak rock, funk, elektronika, hip hop, dopełniają liryczne kompozycje oraz improwizacje.
Z kolei najnowsza, wydana w ubiegłym roku płyta "Dzieciom" nawiązuje do zbioru wierszy dla dzieci "Brzechwa dzieciom", ale treść zawarta na albumie nie jest dedykowana dzieciom a dorosłym, którzy mogą spojrzeć na świat przez pryzmat i dziecka, i dojrzałej osoby. Lao Che koncertowali na najważniejszych polskich festiwalach, regularnie goszczą na antenach polskich rozgłośni radiowych, a kolejne nagrania zdecydowanie najlepiej prezentują na żywo podczas koncertów.