stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
lis 29

piątek, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 180 zł
Kup bilet
lis 30

sobota, g. 18:00

Sopot,
bilety 43 - 85 zł
Kup bilet
Na plaży w Gdańsku Przymorzu, w sąsiedztwie wielkich rzeźb z piasku, w niedzielę, 1 sierpnia 2010 o godzinie 20.00 pojawią się najwybitniejsi Polscy muzycy jazzowi - kwartet Jarosława Śmietany w specjalnym składzie:

jazz - koncerty w Trójmieście


Jerry Goodman, skrzypce
Jarosław Śmietana, gitara
Adam Czerwiński, perkusja
Marcin Lamch, kontrabas


Jerry Goodman, światowej sławy skrzypek da w Polsce tylko dwa koncerty. Pierwszy podczas Festiwalu "Jazz w Lesie" w Sulęczynie. Drugi na gdańskiej plaży!

Artyści zagrają muzykę z płyty "A Tribute To Zbigniew Seifert" poświęconej w całości muzyce Zbigniewa Seiferta, nazywanego na świecie polskim Coltrane'm, która powstała z inicjatywy Jarosława Śmietany.

W roku 2009 Jarosław Śmietana napisał: "W tym roku mija smutna 30 rocznica śmierci światowej sławy fenomenalnego skrzypka jazzowego Zbigniewa Seiferta. Zbyszek był moim przyjacielem i jednym z pierwszych nauczycieli jazzu. Miałem też honor grać z nim oraz nagrać płytę "Kilimanjaro". Pomyślałem, że ta 30 rocznica jest właściwym momentem, by przypomnieć jak wyjątkowym muzykiem był Zbyszek i jaką przejmującą i oryginalną muzykę pisał. Jeżeli te nagrania, choć trochę przybliżą lub przypomną Państwu muzykę i postać Zbigniewa Seiferta, to cel wszystkich muzyków, którzy honorowo wzięli udział w nagraniu, będzie osiągnięty."

JERRY GOODMAN
Amerykański wirtuoz elektrycznych skrzypiec z Chicago. Jeden z najwybitniejszych rockowych i jazz-rockowych skrzypków na świecie.
Jego kariera zaczęła się w zespole The Flock, w muzyce, którego elektryczne skrzypce Goodmana stały się najbardziej charakterystycznym elementem. Goodman grał w The Flock do 1970 W 1971. John McLaughlin zaprosił go do nagrania płyty My Goal's Beyond. W następstwie tego kontaktu Goodman wszedł w skład tworzonej przez McLaughlina grupy The Mahavishnu Orchestra, uczestnicząc w nagraniu trzech pierwszych płyt tej grupy.
Po rozpadzie pierwszego składu The Mahavishnu Orchestra, Goodman wraz z Janem Hammerem nagrali osobno płytę Like children w 1975.

W połowie lat 80. Goodman nagrał trzy firmowane jego nazwiskiem płyty w duchu muzyki New Age On the Future of Aviation, Ariel i It's Alive.
W latach 90. dołączył do jazzrockowej grupy Dixie Dregs. Aktualnie nagrywa i występuje muzykami, takimi jak Derek Sherinian, Gary Husband, czy grupa Hectic Watermelon.

JAROSŁAW ŚMIETANA
muzyk jazzowy, gitarzysta, kompozytor, bandleader
Jarosław Śmietana jest najwybitniejszym polskim gitarzystą i kompozytorem jazzowym znanym i uznanym w całej Europie oraz w wielu krajach świata.
W swojej karierze grał i nagrywał z gwiazdami jazzowymi największego formatu  - Artem Farmerem, Freddie'm Hubbardem, Eddie Hendersonem, Garym Bartzem, Vincem Mendozą, Johnem Abercrombie, Idrisem Muhammadem, Lee Konitzem, Benny'm Maupinem, Zbigniewem Seifertem. Występuje z całą czołówką polskiej sceny jazzowej jak m.in: Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim.

Swoje najnowsze płyty autorskie nagrał w prestiżowych studiach w Nowym Yorku.
W 2002 roku został zaproszony do zespołu skrzypka światowej sławy Nigela Kennedy, z którym współpracuje do dzisiaj.
Wydał 31 płyt autorskich, w których występuje, jako solista i leader. W roku 1998 otrzymał nagrodę Fryderyka za płytę "Jarek Śmietana - SONGS and other ballads". Jego dyskografia jest znacznie szersza - nagrał ponad 50 płyt z innymi artystami.
Od ponad dwudziestu lat fachowe pisma muzyczne ("Jazz Forum", "Gitara i Bass") uznają go w ankietach za najwybitniejszego gitarzystę jazzowego nie tylko w Polsce.
Twórczość Jarosława Śmietany nie zamyka się w ścisłych ramach  jazzu. Rozwijając swój warsztat kompozytorski, pisze utwory dla muzyków dotychczas grających tylko muzykę klasyczną, a także na potrzeby baletu czy teatru i filmu.
Za wybitne osiągnięcia został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa i Nagrodą Państwową za popularyzację polskiej kultury za granicą. W roku 2010 otrzymał prestiżową nagrodę Fundacji Kultury Polskiej  "Złoty Laur" za mistrzostwo w sztuce.
Jego suita baletowa "Światy równoległe" została wystawiona na deskach Opery w Krakowie w październiku 2002 z wielkim aplauzem. Artysta wraz ze swoim zespołem połączył to, co wydaje się niemożliwe w jazzie - precyzyjną, zawartą w ścisłe ramy improwizację, która razem z baletem klasycznym stworzyła jedność.
Wydarzeniem artystycznym roku 2002 były Zaduszki jazzowe w Filharmonii Krakowskiej. Jarosław Śmietana napisał na ten koncert specjalnie dla skrzypka  Nigela Kennedy'ego "Suitę jesienną" na dwóch solistów, kwartet jazzowy i kwintet dęty (flet, obój, klarnet, fagot, waltornia). Piękno utworu, świetne poprowadzenie zespołu sprawiło, że ten koncert fantastycznie przyjęła publiczność i krytyka. Kennedy wykonuje ten utwór  na swoich trasach koncertowych na całym świecie.
Śmietana komponuje i aranżuje także dla wybitnych postaci sceny teatralno-estradowej. Ostatnio współpraca artysty z aktorką Beatą Rybotycką zaowocowała płytą "Szurum Burum" i pięknym recitalem, nastrojowo lirycznym wykonywanym w krakowskim Teatrze STU.
Jarosław Śmietana najczęściej jednak koncertuje ze swoim jazzowym trio i kwartetem  a także w programach specjalnych z Nigelem Kennedym i innymi zaproszonymi na tę okoliczność gwiazdami światowego jazzu.
 
ADAM  CZERWIŃSKI
perkusista, kompozytor, aranżer, edukator.
Ma na swoim koncie ponad pięćdziesiąt nagranych płyt, jako sideman oraz trzy jako leader własnego zespołu.
Współpracował I nagrywał z największymi gwiazdami. Artem Farmerem, Larry Goldingsem, Johnem Abercrombi, Eddie Hendersonem, Nigelem Kennedym I wieloma innymi. Od czternastu lat uczestniczy we wspólnych projektach z Jarosławem Śmietaną.
Adam  Czerwiński jest również pomysłodawcą, dyrektorem artystycznym I organizatorem festiwalu JAZZ W LESIE, który od dwunastu lat odbywa się w Sulęczynie.
 
MARCIN LAMCH
gitara basowa, kontrabas
Absolwent Liceum Muzycznego w Częstochowie. Pierwsze muzyczne doświadczenia zdobywał w zespole KaPeLa Trio oraz pod okiem Janusza Yaniny Iwańskiego. Ukończył studia na Uniwersytecie Śląskim. Współpracował lub współpracuje m.in. z Andrzejem Przybielskim, Yaniną Iwańskim, Wojciechem Konikiewiczem, Adamem Rogersem, Chromosomos, duetem Lipnicka&Porter, Voo Voo, Martyną Jakubowicz, Marcinem Pospieszalskim, Mateuszem Pospieszalskim, Maciejem Tubisem.
Do jego fascynacji zaliczyć można muzykę ludową, reggae, jazz, jungle, d&b, ambient, new folk, punk, rock&roll, funk, soul. W jednej z ankiet Jazz Forum czytelnicy uznali go za jednego z najlepszych polskich basistów. Grał na wielu festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą, m.in. w Czechach, na Słowacji i w Niemczech (Leipzig Jazz Festival).