stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy na spotkanie poświęcone roli języka w kulturze, relacji dwóch, różnych kręgów kulturowych, połączone z muzyczno-kulinarną ucztą w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem "Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń". Wszystko to na terenie zabytkowej Zagrody Gburskiej z XIX w.

W programie:
godz. 17.00 ZNACZENIE JĘZYKA W TOŻSAMOŚCI KULTUROWEJ prelekcja dr hab. Hanny Makurat- Snuzik

muzyka elektroniczna - koncerty w Trójmieście


Język stanowi jeden z kluczowych czynników konstytuujących tożsamość wspólnot kulturowych. Umożliwia on nie tylko porozumienie, ale też tworzenie więzi międzypokoleniowych i budowanie opartej na tradycyjnych wartościach kultury.

W prelekcji przyjrzymy się różnym przykładom związków języka i tożsamości, rozpatrując zarówno kultury wielkie (np. chińska), jak i małe (np. kaszubska). Zwrócimy uwagę na wątki globalne i lokalne. Przykładowo próby uniwersalizacji językowej powiązanej ze zwiększającą się rolą i zasięgiem języka angielskiego często wywołują w mniejszych społecznościach mechanizmy obronne, polegające na podejmowaniu starań o zachowanie rodzimych języków lokalnych odziedziczonych po przodkach. Przyjrzymy się wybranym przykładom wspólnot kulturowych, dla których język jest wartością centralną, decydującą o przetrwaniu wspólnoty, a także społecznościom, które porzucają autochtoniczne języki i budują tożsamość w oparciu o inne wartości.

 dr hab. Hanna Makurat- Snuzik, dr hab. nauk humanistycznych z zakresu językoznawstwa, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, absolwentka filologii polskiej, filologii angielskiej, slawistyki, filologii rosyjskiej i filozofii. W swoim dorobku ma prace dotyczące języka kaszubskiego, przekładoznawstwa, badań komparatystycznych, zagadnień dydaktyki języka, dwujęzyczności i wpływów językowych. W 2011 r. z wyróżnieniem obroniła pierwszy w historii doktorat napisany w języku kaszubskim. Jest tłumaczką, autorką napisanej po kaszubsku gramatyki współczesnego języka kaszubskiego.

godz. 17.30 JĘZYK, A WARUNKI SPOŁECZNE -  podróż jako źródło transmisji międzykulturowej spotkanie autorskie z podróżnikiem Emilem Wittem

Emil Witt podczas spotkania autorskiego, przedstawi przebieg swoich wypraw do autochtonicznych społeczności peruwiańskiej oraz brazylijskiej Amazonii, pokazując jak wygląda kontakt z ludźmi, którzy są na wstępnym etapie asymilacji do cywilizacji. Relacja filmowo - fotograficzna z odwiedzin u Yanomamów, Machiguengów, Ashaninków oraz Quechuas, będzie pełna obrazów tego, jak postęp cywilizacji wpływa bezpośrednio na życie codzienne mieszkańców puszczy oraz tego jak widać różnice międzypokoleniowe między młodymi ludźmi - zainteresowanymi coraz częstszym korzystaniem z dóbr cywilizacji, a starszymi, którzy w dużej mierze żyją tak, jak się żyło od tysięcy lat.
Spotkanie to będzie syntezą stricte reportażu podróżniczego pokazującego świat Amazonii i Andów z refleksjami na temat tego jak wygląda miejsce styku przebogatej kultury etnicznej Amazonii z dominującym na świecie postępem cywilizacji.

Emil Witt wolny duch, podróżnik, survivalowiec, fotograf. Od 8 lat odwiedza amazońską puszczę, szukając miejsc i ludzi w jak najmniejszym stopniu dotkniętych przez cywilizację. Pierwszą wyprawę zorganizował samodzielnie w wieku lat 18 kiedy to wybrał się na 2 miesiące do brazylijskich lasów deszczowych. Od tamtego czasu publikuje reportaże i fotografie w ogólnopolskich mediach. Jako storyteller i warsztatowiec odwiedza festiwale, eventy, placówki kultury i szkoły. Poza warsztatami w Polsce organizuje też dwa razy do roku wyprawy do peruwiańskich Andów i Amazonii. Jest duszą artystyczną; w czasie pomiędzy wyprawami komponuje muzykę taneczną, kontempluje naturę pośród lasów rzek i jezior oraz nieustannie pielęgnuje chwile, w których czas staje w miejscu. Prowadzi stronę emil-witt.com

godz. 19.00 POZA UTARTYM SZLAKIEM. NIEZWYKŁE OBLICZA PUSZCZY AMAZOŃSKIEJ I PERUWIAŃSKICH ANDÓW oprowadzanie kuratorskie po wystawie fotografii reportażowej Emila Witta
Autor wystawy zabierze nas w niezwykłą podróż do niezmierzonej równikowej puszczy oraz wysokich, majestatycznych Andów. Wystawa jest podsumowaniem kilku lat wypraw w poszukiwaniu miejsc nietkniętych przez cywilizację, zamieszkanych przez ludzi utrzymujących dawne, plemienne tradycje. Wyruszymy w nieznane, kierowani jedynie indiańskimi opowieściami, wskazówkami oraz własną intuicją w miejsca, gdzie legenda przeplata się z rzeczywistością, a codzienność przypomina piękny ulotny sen. Wystawa poza wrażeniami wizualnymi chce nam też przekazać, że kurcząca się powierzchnia puszczy równikowej i niknąca kultura Indiańska są skutkiem szkodliwego oblicza gwałtownego i bezwzględnego rozwoju gospodarki, nie szanującej środowiska naturalnego i jego bezbronnych mieszkańców.

godz. 19.30 TOWARDS THE SUN AUTORSKI KONCERT W WYKONANIU EMILA WITTA / wspólne ognisko
Kulminacją wieczoru będzie muzyczna ilustracja uczuć towarzyszących długim, samotnym wyprawom w zapomniane zakątki świata, przybliżająca słuchaczom mistycyzm lasu deszczowego, oddająca majestat i chłodne piękno szlaków andyjskich ścieżek. W stylu elektroniczno - downtempowym artysta gra na etnicznych instrumentach, a tanecznej energii dodaje syntezatorowym brzmieniem.

A to jeszcze nie wszystko! Podczas koncertu nie tylko będziecie mogli cieszyć się piękną muzyką ale także czeka na Was wyjątkowe ognisko z pysznym poczęstunkiem przygotowanym specjalnie dla uczestników wydarzenia. To idealna okazja, aby połączyć wspaniałe dźwięki z kulinarnymi doznaniami i spędzić wieczór w niepowtarzalnej atmosferze.

DOJAZD:
Autobus linii: 112. Dworzec Główny (przystanek początkowy)   Świbnieńska III 02 lub Przegalińska 02 (przystanek końcowy).