stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

"Jest to jedna z najbardziej olśniewających i nowatorskich wiolonczelistek naszego pokolenia"
Heathen Harvest Periodical (USA) 2015

lis 10

niedziela, g. 18:00

Gdańsk, ul. Menonitów 2a
Wstęp wolny
sty 13

poniedziałek, g. 19:00

bilety 140 - 190 zł
Kup bilet
Na przełomie lata i jesieni 2016 brytyjska wiolonczelistka i kompozytorka Jo Quail odbędzie trasę koncertową po Europie. Jeden z jej poruszających występów odbędzie się też w Polsce, w Gdańsku - 23 października, gdzie zagra z towarzyszeniem orkiestry Cappella Gedanensis. Po koncertowej premierze nowego albumu pt. 'Five Incantations', która odbyła się w lutym 2016 w szczelnie wypełnionej sali Melbourne Recital Centre w Australii, Jo będzie wykonywać utwory z tej płyty, jak też popularne kompozycje z dwóch wcześniejszych krążków: 'Caldera' (2014) oraz 'From the Sea' (2011) - wspólnie z muzykami i śpiewakami Cappelli Gedanensis.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Będzie to już jej drugi występ z towarzyszeniem tej orkiestry i chóru - pierwszy odbył się w 2014 i był dla Jo niezwykle inspirującym doświadczeniem, dzięki któremu zaczęła planować skomponowanie dzieła dużego formatu z myślą o tym właśnie wspaniałym gdańskim zespole. Sposobność ku temu nadarzyła się dzięki zamówieniu na muzykę do filmu dokumentalnego autorstwa nagradzanego australijskiego twórcy Michaela Fletchera. Muzyka ta przerodziła się w dwudziestominutowy utwór pt. 'This Path with Grace', w którym przeplatają się części przeznaczone na solową elektryczną wiolonczelę, orkiestrę kameralną i chór. Ten listopadowy koncert będzie światową premierą utworu w jego pełnej zorkiestrowanej wersji.

"Wizualna wyobraźnia Michaela stała się bezpośrednią inspiracją dla tej kompozycji - obrazy opuszczonych kościołów, jezior polodowcowych i krajobrazów smaganych wiatrem. Starałam się odmalować te sceny dźwiękami specjalnie wykreowanymi na elektrycznej wiolonczeli, w równym stopniu korzystając z efektów, jak i poszerzonych technik artykulacji, a wszystko to wzbogaca przenikliwe ciepło orkiestry i eteryczne piękno chóru".

Kompozycja 'This Path with Grace' oprócz precyzyjnych aranżacji chóralno-orkiestrowych zawiera też wykorzystywane na żywo efekty zapętleń (looping). Wykonaniem utworu dyrygował będzie Jos Pijnappel.

Komponując oraz wykonując na żywo swoje utwory, oprócz swojej elektrycznej wiolonczeli marki Starfish, Jo używa również najnowszego modelu samplera (loop station) Boss RC300 oraz modułu GT100 (multi effect). Technologia ta pozwala jej przełamać pewne ograniczenia i pomaga tworzyć muzykę spójną, acz posiadającą szeroki kompozycyjny rozmach, która może być wykonywana na żywo bez żadnych nagranych uprzednio elementów.








Jo Quail jest artystką zamieszkałą w Londynie. Jej twórczość łączy w sobie inspiracje muzyką klasyczną, rockową, a nawet metalową, co w efekcie pozwala jej kompozycjom zjednać sobie i zjednoczyć bardzo różnorodną publiczność. W muzyce Jo można odnaleźć wpływy kompozytorów takich jak: Bach, Debussy, Tavener, czy Bartok, jak również artystów współczesnych, takich jak: Adrian Vandenberg, Trent Reznor i Perry Farrel. Wykorzystuje w swoich kompozycjach technologię cyfrowych zapętleń (looping), co pozwala jej eksperymentować z instrumentem i badać granice swojej muzyki.

Jo studiowała muzykę od bardzo młodego wieku, a dyplom licencjacki w klasie wiolonczeli otrzymała na Uniwersytecie w Leeds. Od tamtej pory studiowała również pod okiem wybitnego wiolonczelisty i kompozytora Gwyna Pritcharda. Współpracowała również z wieloma muzykami. Karierę solową rozpoczęła w roku 2010 i od tamtej pory wydała trzy albumy: 'From The Sea' (2011), 'Caldera' (2014) oraz 'Five Incantations' (2016) oraz mini-album 'This Path With Grace' - ambitne dwudziestominutowe dzieło na elektryczną wiolonczelę solo, orkiestrę kameralną i chór. Wszystkie te wydawnictwa odniosły duży sukces. Jo występuje regularnie na terenie Anglii jak również całej Unii Europejskiej, a w lutym 2017 odbędzie swoją szóstą trasę koncertową po Australii. Wykonywała swoją muzykę również w Nowej Zelandii, RPA i Japonii.

Przeczytaj także