Krystyna Stańko i Fundacja Wspólnota Gdańska zapraszają do Oliwskiego Ratusza Kultury na niezwykły wieczór muzyczny.
Joanna Kucharczyk jest wielokrotnie nagradzaną wokalistką, kompozytorką i pianistką. Po czterech latach od premiery debiutanckiego albumu "More" powraca z nowym materiałem. Charakterystyczne dla muzyki Joanny: piękna melodyka, przestrzenność i nastrojowość, zostały wzbogacone doświadczeniem kompozytorskim i aranżerskim, które zdobywała w ostatnim czasie podczas studiów kompozytorskich w UMFC. Wysmakowane aranżacje nie przysłaniają warstwy tekstowej, a raczej sprawiają, że staje się ona pierwszoplanowa. Głos jest jednym z instrumentów w tej orkiestrze, ale przede wszystkim jest nośnikiem historii. Starannie dobrane teksty (m.in. napisane specjalnie dla Joanny przez Agnieszkę Musiał czy też Jeremiego Przybory oraz Jerzego Jurandota) opowiadają o tęsknocie, miłości, poszukiwaniu wewnętrznego spokoju i poczuciu spełnienia. Nastrojowe ballady przeplatają się z piosenkami przepełnionymi radością, odkrytymi na nowo standardami jazzowymi i tematami iście instrumentalnymi, nawiązującymi do współczesnego jazzu w najlepszym wydaniu.
jazz - koncerty w Trójmieście
Wystąpią:Joanna Kucharczyk - śpiew
Nikola Kołodziejczyk - fortepian
Michał Jaros - kontrabas
Karol Domański - perkusja
Joanna Kucharczyk - ukończyła studia na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Po roku spędzonym w Konserwatorium Muzycznym w Odense (Dania) nagrała debiutancki album "More", na którym towarzyszyli jej jedni z najzdolniejszych muzyków jazzowych młodego pokolenia: Vit Kristan (fortepian), Max Mucha (kontrabas), Karol Domański (perkusja). Swoją twórczość prezentowała podczas licznych koncertów i festiwali w Polsce, na Słowacji, w Łotwie, Estonii i Czechach (premiera płyty odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego w Pradze). Joanna swoje umiejętności szkoliła podczas warsztatów i lekcji, które prowadzili m.in. Victor Mendoza, Theo Bleckmann, Marion Cowings, Grzegorz Karnas, Cyrille Aimee, John Hollenbeck, Gretchen Parlato. Współpracuje z Teatrem Lalka oraz Klubem Komediowym
w Warszawie jako instrumentalistka i kierownik muzyczny.
Nikola Kołodziejczyk - muzyczne DNA Nikoli Kołodziejczyka składa się z jazzu, muzyki klasycznej, elektronicznej, filmowej, a także z muzyki rozrywkowej. Na co dzień zajmuje się aranżacjami oraz orkiestracją i jak sam mówi - najlepiej czuje się w zadaniach specjalnych, dedykowanych dużym składom, za przykład mogą posłużyć m.in. suita "Barok Progresywny" łącząca świat jazzowych improwizacji z barokową subtelnością, czy uwspółcześniona wersja "Śpiewnika Domowego" Stanisława Moniuszki na orkiestrę symfoniczną, pięcioosobowy zespół i solistów (m.in. Mietek Szcześniak, Natalia Grosiak). Dzięki oryginalności, dbałości o szczegóły i twórczej elastyczności, zyskał zaufanie, a jego muzyka zamawiana jest przez instytucje oraz artystów z kraju i ze świata (m.in. Nowa Zelandia, Holandia, Tunezja), wykonywały ją takie gwiazdy jak Richard Bona wraz ze słynną Metropole Orkest. Dzięki projektom autorskim zdobył uznanie Akademii Fonograficznej otrzymując dwukrotnie nagrodę Fryderyk. W ramach różnych projektów koncertował m.in. w Korei Płd., Turcji, Tunezji, Singapurze, Chinach, Meksyku, Stanach Zjednoczonych i wielu krajach Europy. Stale szuka nowych wyzwań dźwiękowych i sposobów, by przekraczać bariery między gatunkami muzycznymi.
Michał Jaros - urodził się w 1976 roku w Chełmnie. Jest absolwentem Wydziału Jazzu
i Policealnego Studium Jazzu przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia im. F. Chopina w Warszawie oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Uczestnik i laureat konkursów, m.in. Grand Prix na Jazz nad Odrą (Wrocław 1996), I miejsce na Jazz Juniors (Kraków 2002), oraz Grand Prix na Hot Jazz Spring (Częstochowa 2003). Na swoim koncie ma występy z wieloma czołowymi muzykami sceny jazzowej, m. in. Ishmael Wadada, Leo Smith, Ronnie Cuber, Judy Bady, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Piotr Baron, Grażyna Auguścik, Aga Zaryan, Grzegorz Karnas, Michał Tokaj.
Karol Domański - absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie perkusji mgr Łukasza Żyty oraz Wydziału Jazzu w Warszawie w klasie perkusji prof. Kazimierza Jonkisza. Laureat III nagrody na przeglądzie szkolnych zespołów jazzowych w Elblągu z zespołem "Brand New Jazz Quartet" w latach 2000 i 2002. W 2001 roku zdobywca II nagrody na festiwalu "Jazzga" w Łodzi z zespołem "Twin Tenors". Otrzymał też pierwszą nagrodę na festiwalu jazzowym Gdynia 2008, Nadzieje Warszawy (2008) oraz na festiwalu "Klucz do kariery" Gorzów 2009 z zespołem "Biotone". Kształcił swoje umiejętności u takich muzyków jak: Michał Tokaj, Ben Monder, Bob Gulotti, Bob Moses, Matthew Garrison, Dave Weckl, Rudi Mahall. Występował z takimi artystami polskiej sceny muzycznej jak: Jerzy Małek, Iza Zając, Jarosław Małys, Piotr Rodowicz, Przemysław Dyakowski, Janusz Muniak, Marcin Styczeń, Marek Dyjak, Krystyna Prońko. Absolwent Carl Nielsen Akademie w Danii w klasie jednego z najwybitniejszych duńskich muzyków Andersa Mogensena.
Patronat medialny: Portal Trojmiasto.pl, Portal Stara Oliwa
Oliwski Ratusz Kultury jest prowadzony i finansowany ze środków Fundacji Wspólnota Gdańska.