stat
Impreza już się odbyła

17 lutego - 2 marca 2025, g. 12:00

bilety 25 zł
ulgowy 15 zł
Kup bilet
15.08.2010

godz.20.00 koncert NeoQuartet
www.neoquartet.pl

godz.21.30 projekcja filmu "Kopia mistrza"

22.08.2010

godz. 20.00 koncert duetu MagNes
facebook

godz. 21.30 projekcja filmu "Hawana, miasto utracone"

KONCERTY:


NeoQuartet to kwartet smyczkowy złożony z absolwentów Akademii Muzycznych w Gdańsku, Warszawie i Lucernie. Tworzą go: Karolina Piątkowska-Nowicka (I skrzypce); Paweł Kapica (II skrzypce); Michał Markiewicz (altówka); Bogumiła Kapica (wiolonczela).
Zespół od czasu swojego powstania w 2006 roku wielokrotnie koncertował na terenie Trójmiasta prezentując widowni głównie muzykę najnowszą , powstałą na przełomie XX i XXI wieku.
W 2008 roku muzycy dokonali w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie nagrania kwartetu Agnieszki Stulgińskiej "Impresje na kwartet smyczkowy i taśmę". Utwór został wydany przez wytwórnię DUX na płycie "Młodzi Kompozytorzy w Hołdzie Fryderykowi Chopinowi".
Muzycy mają w swoim repertuarze dzieła takich kompozytorów jak: Steve Reich, Toshio Hosokawa, Aleksander Lasoń, Alfred Schnittke, Henryk Mikołaj Górecki.

MagNes to duet absolwentek Akademii Muzycznej w Gdańsku, które zawsze łączyła wspólna pasja. Magdalena Stefanowicz jest flecistką. Obecnie uczy w kilku szkołach muzycznych w Grazu w Austrii. Agnieszka Tomala - gitarzystka i wokalistka, uczy gitary oraz śpiewa. Duet współpracuje ze sobą od kilku lat, grając zwykle muzykę klasyczną. Tym razem chcą zabrać głos w muzyce irlandzkiej, przedstawiając aranżacje ulubionych utworów muzyki irlandzkiej. Program, który przygotowały jest również zarejestrowany. Prace nad nim cały czas trwają, ponieważ będzie to ich pierwsze profesjonalne osiągnięcie płytowe.

Magdalena Stefanowicz:
Pomysł na Project Irish powrastał pod wpływem jednego z moich wyjazdów stypendialnych, ten konkretnie był do Kanady, gdzie mieści się The Banff Centre.
Tam byłam świadkiem koncertów muzyki świata - od muzyki rdzennych amerykanów, przez afrykańską do irlandzkiej. Ten ostatni koncert grała akurat dość znana w Kanadzie piosenkarka Kathie Ryan - "The farthest wave", która z pochodzenia jest Irlandką. Promowała swoją płytę. Wybrała materiał, jak to ona powiedziała, wesoły i dla ludzi, a nie na pogrzeb jak większość tekstów piosenek muzyki przodków, ponieważ wiele z nich opowiada o wojnie, oczekiwaniu na lubego, tęsknocie.
Płyta i ten koncert na tyle mnie zafascynował, że postanowiłam "zmusić" koleżankę Agnieszkę do wykonania ze mną takiego projektu. Ten pomysł zawsze za mną chodził, można by powiedzieć i czekał na odpowiednia osobę do jego wykonania. Kilka lat temu zauważyłam, że z Agą to będzie to i będziemy w stanie zagrać wszystko. Wiec w minione wakacje - przy okazji pobytu w Trójmieście - namówiłam ją na próby. Wiedziałam, że albo z nią, albo z nikim ten projekt nie dojdzie do skutku!!!
Dwie wykonywane przez nas piosenki pochodzą ze wspomnianej wcześniej płyty Lathie Ryan - What's closest to the heart oraz Oro my little boy. To energetyzujące i na pewno nie przygnębiające utwory. Za każdym razem odkrywam coś innego i niezwykłego w tej muzyce. Jest niesamowicie pozytywna i działa jak magnes!!!!

Agnieszka Tomala:
W trakcie studiów muzycznych, naturalną rzeczą jest to, iż rozwija się warsztat wykonawczy w oparciu o szeroko rozumianą muzykę klasyczną. Zainteresowania muzyką irlandzka wynikają z potrzeby poszerzania wiedzy i horyzontów w oparciu o kulturę muzyczną innych krajów.
W chwili obecnej równolegle z muzyką irlandzką zajmuję się folklorem andaluzyjskim, zwanym popularnie muzyką flamenco.
Jako gitarzystka mam też na swoim koncie współpracę z perskim wokalistą i multi - instrumenatlistą Jakjarem Assimem Irani w ramach zespołu Jahiar Group. Udało się nam nagrać płytę Cd pod tytułem "Teheran". Doświadczenie to wzbogaciło moją wiedzę i wykonawstwo o praktyczne zastosowanie nieregularnej rytmiki i metrum, jak również osłuchanie się ze skalami wschodnimi, które zawierają niezbyt często stosowane w muzyce europejskiej ćwierć tony.
W sztuce oprócz techniki ważna jest ekspresja. Muzyka irlandzka ma w sobie jakiś niepowtarzalny klimat, jest zupełnie inna niż flamenco. Ma w sobie pewną delikatność. Niewątpliwie wykonywanie jej to duże wyzwanie, które z Magda zdecydowałyśmy się podjąć.



Kopia mistrza - film w reżyserii Agnieszki Holland z 2006 roku. Wiedeń, rok 1824. Dwudziestotrzyletnia Anna Holtz (Diane Kruger) studentka konserwatorium muzycznego, dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności zaczyna pracę u najwspanialszego i najbardziej nieprzewidywalnego żyjącego artysty - Ludwiga van Beethovena (Ed Harris). Maestro przyjmuje ją jako swoją kopistkę i tak rozpoczyna się niezwykła znajomość, która odmieni życie obojga. To burzliwy czas w życiu wielkiego kompozytora. Beethoven zmaga się z głuchotą, samotnością i problemami rodzinnymi. Wszystko to, staje się inspiracją do stworzenia prawdopodobnie najwspanialszej symfonii wszechczasów - słynnej IX Symfonii.


Hawana - miasto utracone - amerykański dramat z 2005 roku w reżyserii Andy'ego Garcii. Film opowiada historię trzech braci, których życie zmieniło się wyniku przeprowadzonej przez Fidela Castro rewolucji na Kubie. Jeden z nich jest właścicielem hawańskiego klubu. Reżim Castro zmusi go do ucieczki do USA.