JORGOS SKOLIASur.1950 w Zgorzelcu - wokalista, kompozytor
Jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi. Wychowywał się w wielonarodowym i bardzo kulturowo zróżnicowanym środowisku młodzieżowym. Uczestniczył w imprezach mniejszości greckiej, niekoniecznie zajmując się wyłącznie muzyka grecką, ale również próbował śpiewać rocka i blues. Wspomina młodość w Zgorzelcu jako niesłychanie inspirującą.
W latach siedemdziesiątych rozpoczął współpracę z bardzo aktywnym i interesującym wówczas środowiskiem rockowo-bluesowym Wrocławia. Współpracował z zespołami "Nurt", "Grupa 1111", "Spisek Sześciu".
Zawodową pracę rozpoczął w 1982 r. od pracy w jazz rockowej formacji
"KRZAK" i stał się przedmiotem zainteresowania wielu poszukujących i nowatorskich muzyków, którzy proponowali mu współpracę zarówno koncertową, jak i w przygotowaniu nagrań. Przez ponad rok współpracował z grupą "Osjan". Od roku 1988 do 1991 był stałym wokalistą formacji "Young Power", grupującej młodych i nieortodyksyjnych artystów. Była to bardzo istotna demonstracja nowatorskiego podejścia do jazzu.
Zajmował się nowymi wizjami muzyki pracując z
Radosławem Nowakowskim (perkusjonista zespołu "'Osjan"), zespołami
"Tie Break", "Pick Up", "Free Cooperation", Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym, Bogdanem Hołownią, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Knittlem.
Uczestniczył w wielu nagraniach muzyki teatralnej i filmowej.
Jorgos Skolias jest muzykiem poszukującym nie tylko indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce, ale również inspiracji nie tylko w domenie bluesa, jazzu i rocka, ale również w muzyce etnicznej, od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Studiuje starodawne techniki wokalne w rezultacie czego opanował technikę śpiewania harmonicznego (równoległe prowadzenie trzech głosów).
Oficjalna strona Jorgosa Skoliasa =>PAWEŁ KACZMARCZYK
Jeden z najwybitniejszych pianistów jazzowych młodego pokolenia, student Akademii Muzycznej w Katowicach, kompozytor, solista i sideman. Występuje w zespole Janusz Muniak Quartet, Adam Kawończyk Quartet, Monty Waters/Kazimierz Jonkisz Energy, Rafał Sarnecki Quintet, prowadzi własne trio. Otrzymał wiele nagród na festiwalach i konkursach: wyróżnienie w 2002 inagrodę główną 2003 na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych i Bluesowychw Gdyni, tytuł najlepszego instrumentalisty na Jazz Juniors w 2002, nagrodę za najlepszą aranżację na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych "JUNIOR JAZZ 2006" w Usti nad Labem (Czechy) oraz I miejsce w kategorii "Nowa nadzieja" Jazz Top 2004-2006 w rankingu miesięcznika "Jazz Forum". Wyróżniony stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006).
W 2001 założył trio w składzie: Michał Barański (kontrabas) i Paweł Dobrowolski (perkusja). Zespół czerpie inspiracje z dorobku Herbie Hancocka i Billa Evansa; nie są mu obce koncepcje Brada Mehldaua i Wayne'a Shortera. To muzyka pełna ciepła i wrażliwości, choć nie brakuje w niej elektryzującej dynamiki i awangardowych pomysłów. Zespół zdobył 1. miejsce na 26. Międzynarodowym Konkursie Młodych i Debiutujących Zespołów Jazzowych "Jazz Juniors" (2002), "Grand Prix" na 40. Wrocławskim Festiwalu Jazzowym "Jazz nad Odrą" (2002), "Klucz do Kariery" na "Pomorskiej Jesieni Jazzowej", II nagrodę "Złotego Krokusa" na festiwalu w Jeleniej Górze, medale w konkursie "Kultursalen Hörbiger" w Wiedniu (2004) oraz I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych "JUNIOR JAZZ 2006" w Usti nad Labem (Chechy).
Występował na wielu festiwalach jazzowych, m. in. na 28.Leverkusener Jazztage (Leverkusen-Niemcy), Goerlitz Jazztage (Goerlitz-Niemcy), 12.International Festival of Jazz Piano (Praga-Czechy), Warsaw Sumer Jazz Days , Jazz Forum Festival, Jazz en Nord (Lille-Francja), Lamantin Jazz Festiwal (Szombathely-Węgry), Jazzy Colors Festiwal (Paryż-Francja), Krakowskie Zaduszki Jazzowe w Chicago (USA), Prishtina Jazz Festiwal (Kosowo), Jazz Nad Odrą, Lotos Jazz Festiwal- Bielska Zadymka Jazzowa, Letni Festiwal w Piwnicy pod Baranami, Palatia Jazz Festival(Dirmstein - Niemcy), Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu oraz wiele innych... Występował w najlepszych polskich (Tygmont, U Muniaka, Blue Note) i niemieckich (B-Flat-Berlin, Jazzschmiede-Düsseldorf, Jakobshof-Aachen) klubach jazzowych.
W lutym 2005 r. zespół KBD Trio nagrał debiutancki album "Live !".
Paweł Kaczmarczyk współpracował m. in. z J. Muniakiem, A. Pierończykiem, A. Kawończykiem, J. Skoliasem, M. Watersem, K. Jonkiszem, A. Rojkiem (Myslovitz), K. Popkiem, C. Konradem, T. Szukalskim, M. Strzelczykiem, I.R. Jonesem, G. Piotrowskim, Z. Brock'iem.
Paweł Kaczmarczyk jest zdobywcą Oskarów Jazzowych - Grand Prix Jazz Society "Melomani" w kategorii "Nadzieja Melomanów 2005" a zespół KBD Trio otrzymał nagrodę Programu 2 TVP w kategorii "Album Roku 2005" za płytę "Live!".
W "Jazz Forum" opublikowano wyniki corocznego plebiscytu Jazz Top. To w pewnym sensie ranking muzyków, przegląd sceny jazzowej w Polsce. Paweł Kaczmarczyk zajął wysokie miejsce w kategorii Muzyk Roku (4, za Tomaszem Stańko, Leszkiem Możdżerem i Januszem Muniakiem). Uznanie zyskał też jako kompozytor, lider zespołu akustycznego, pianista. Najważniejsze wydaję się jednak, że po raz trzeci z rzędu zwyciężył w kategorii Nadzieja Roku, wyprzedzając Agę Zaryan, Marcina Maseckiego, Marię Sadowską i wielu innych artystów.
Oficjalna strona Pawła Kaczmarczyka =>Bilety cenie
30 PLN w przedsprzedaży,
40 PLN w dniu koncertu
Studenci 20 PLN (za okazaniem legitymacji, tylko przed koncertem)do nabycia w Tawernie przy klubie Pokład, na Pokładzie, a także:
Gdynia:
- Press Point Centrum Handlowe Batory
- Salon Muzyczny PULS w Centrum GEMINI, Skwer Kościuszki
Gdańsk:
- Internet Cafe przy Kinoplexie w Alfa Centrum,
- Internet Cafe przy kinie Krewetka,