"Najpierw na scenę wychodzą strojne Soprany i Alty. Ich krok jest nieśpieszny i elegancki. Tuż za Paniami podążają Tenory i Basy. Mija chwila i przed Chórem pojawia się Dyrygent. Zapada cisza oczekiwania. Maestro podnosi ramiona, śpiewacy biorą bezszelestny wdech i... zaczyna płynąć Muzyka. Ten rytuał jednoczesnego odtwarzania i stwarzania świata dźwięków Polski Chór Kameralny doprowadził w ciągu trzydziestu pięciu lat swojego istnienia do perfekcji. Perfekcja stała się Jego znakiem rozpoznawczym." Artur Matys.
Rok 2013, jest dla Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanesis rokiem zarówno jubileuszowym, jak i niezwykle pracowitym. Jak przystało na perfekcyjny zespół, czas ten wypełniony był dla chórzystów i dyrygenta Jana Łukaszewskiego licznymi występami, nagraniami oraz festiwalami. Jego finał stanowić będzie koncert Jubileuszowy który odbędzie się 7 grudnia, o godzinie 19:00 w Dworze Artusa Gdańsku.
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Kilka wybranych sukcesów roku jubileuszowego:
Na szczególną uwagę wśród osiągnięć Polskiego Chóru Kameralnego w mijającym roku zasługuje nagranie wszystkich 55 Motetów Andrzeja Hakenbergera. Kompozytor ten żył a w latach 1574-1627, był członkiem kapeli muzycznej orszaku króla Zygmunta III Wazy. W 1607 Rada Miasta powołała go na stanowisko kapelmistrza miejskiego, które było równoznaczne ze stanowiskiem kapelmistrza kapeli kościoła NMP. Kompozytor mieszkał i pracował w Gdańsku prawie dwadzieścia lat. Kierował zespołem złożonym z kilkunastu muzyków, był odpowiedzialny za oprawę muzyczną nabożeństw w Kościele NMP i za oprawę uroczystości miejskich. Artyści pod jego kierunkiem występowali regularnie w Dworze Artusa, towarzysząc spotkaniom gdańskich możnych. Wśród sobie współczesnych Hakenberger cieszył się wielkim uznaniem. Zmarł w wieku 53 lat i został pochowany na cmentarzu kościoła św. Mikołaja.
Jego motety, zrekonstruowane zapisów z Tabulatury Pelplińskiej w transkrypcji Jana Węcowskiego, stanowią zabytek muzyki polichóralnej na skalę europejską. Kilkupłytowy album, jest efektem współpracy Chóru oraz specjalistów od interpretacji muzyki późnego renesansu i baroku - szwajcarskiego zespołu Musica Fiorita Danieli Dolci - pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.
W 2013, nakładem wydawnictwa DUX ukazała się druga płyta z chóralnymi utworami Krzysztofa Pendereckiego "Choral works vol. 2". Można na niej usłyszeć między innymi Missę Brevis oraz inne utwory najwybitniejszego polskiego kompozytora w wykonaniu właśnie Polskiego Chóru Kameralnego. Do kolekcji nagrań zespołu dołączyła też tegoroczna płyta "Marian Borkowski. Choral Works" zwierająca 13 utworów autora.
W sierpniu odbył się VIII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana. Ta, po raz pierwszy w tym roku siedmiodniowa impreza muzyczna, promująca twórczość Wolfganga Amadeusza Mozarta w scenerii Parku Oliwskiego i Domu Uphagena, zgromadziła nie tylko gwiazdy międzynarodowej muzyki (między innymi: Emmę Kirkby czy Trio Krzysztofa Herdzina) ale również kilkunastotysięczną publiczność.
Wszystko te osiągnięcia nie byłyby możliwe bez Jana Łukaszewskiego, dyrektora naczelnego i artystycznego Chóru. Pod kierownictwem tego - uznawanego za jednego z najznakomitszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej - dyrygenta, zespół osiągnął wysoki poziom artystyczny, wzbudzając zachwyt wśród słuchaczy i uznanie w gronie ekspertów.
Polski Chór Kameralny przez 35 lat swojego istnienia śpiewał zarówno dla mieszkańców Gdańska jak i dla publiczności w Polsce, Europie oraz na świecie. Każdy jego koncert stanowi - i stanowić będzie - wydarzenie najwyższej muzycznej próby, połączenie Muzyki i Perfekcji.
Wykonawcy: Polski Chór Kameralny
Amelia Pękała - fortepian
Jan Łukaszewski - dyrygent
Program:
Część oficjalna - wręczenie nagród dla zasłużonych śpiewaków.
Cześć artystyczna:
1. Andreas Hakenberger
- De Nomine Jesu a 10 /O Bone Jesu/
2. Johann Sebastian Bach
- Komm Jesu komm BWV 229
3. Ignacy Jan Paderewski, Stanisław Wiechowicz
- Tylem wytrwał
- Piosnka Dudarza, z cyklu Pieśni Mickiewiczowskie na chór mieszany
4. Henryk Mikołaj Górecki
-Wisło moja, Wisło szara op.46
5. Krzysztof Penderecki
- O Gloriosa Virginum
6. Robert Schumann
- Zigeunerleben, Op. 29 Nr. 3
7. Gioacchino Rossini
-La Passeggiata
8. Krzesimir Dębski
- Pieśń Heleny z filmu Ogniem i mieczem
9. Edward Pałłasz
Pieśni do słów Osipa Mandelsztama
1.Zima
2.Ja skażu t'iebie
10. Paweł Łukaszewski
-Nunc Dimittis
11. Maciej Małecki
-Wiej wichrze zimowy, z przedstawienia Jak wam się podoba Williama Szekspira
12. Eric Whitacre
- Sleep
13. Ireneusz Łukaszewski
-Jubilate Deo
Prowadzenie koncertu: Konrad Mielnik
Wykonawcy:Amelia Pękała, absolwentka Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie Katarzyny Popowej - Zydroń. Laureatka konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, między innymi III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Steinwaya w Berlinie. Występuje jako solistka i kameralistka.
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanesis Należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Założony w 1978 roku, składający się z 24 zawodowych muzyków, pod kierownictwem dyrygenta Jana Łukaszewskiego nieustannie dąży do osiągnięcia doskonałości wykonań i odkrywania nowych obszarów muzycznych. Chór daje rocznie około 80 - 100 koncertów, przygotowując ponad 50 różnych programów.
Repertuar Polskiego Chóru Kameralnego jest niezwykle obszerny - od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Zespół cieszy się opinią niezrównanego wykonawcy muzyki współczesnej. Dokonał ponad 500 prawykonań, w tym dzieł takich kompozytorów jak m.in. Henryk Mikołaj Górecki czy Krzysztof Penderecki.
W jego dorobku artystycznym znajduje się ponad 70 płyt CD, z których wiele nominowanych było do nagród fonograficznych - w tym aż 17 nominacji do nagrody Fryderyk, którego statuetka została przyznana mu czterokrotnie, między innymi w 2012 roku za płytę New Polish Music for Choir w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna.
We wrześniu 2013 roku Polski Chór Kameralny wraz z zespołem Musica Fiorita nagrał - oczekujące obecnie na wydanie - 55 motetów XVII-wiecznego gdańskiego kompozytora Andrzeja Hakenbergera, w transkrypcji Jana Węcowskiego.
Polski Chór Kameralny współpracuje z najlepszymi światowymi orkiestrami, i regularnie zapraszany jest na międzynarodowe festiwale muzyczne. Jednym z najbardziej znaczących projektów artystycznych, których jest pomysłodawcą i organizatorem, jest Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana odbywający się corocznie w Gdańsku - Oliwie.
Jan Łukaszewski - dyrygentUznawany za jednego z najznakomitszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Dyrygent, dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis, laureat wielu prestiżowych nagród, aktywny animator życia muzycznego, edukator i wielokrotny juror w światowych, renomowanych konkursach chóralnych.
Współpracuje jako dyrygent gościnny między innymi z Chórem Polskiego Radia w Krakowie, Chórem Filharmonii Krakowskiej oraz Wrocławskiej, jak i z wieloma zespołami w kraju i za granicą. Koncertował w wielu krajach Europy, Ameryki oraz Azji. Pod jego dyrekcją Polski Chór Kameralny osiągnął wysoki poziom artystyczny, a on zyskał opinię osoby, potrafiącej w krótkim czasie uczynić możliwymi rzeczy niemożliwe i przygotować muzyczne interpretacje nawet najbardziej skomplikowanych utworów. Dlatego chętnie powierza się mu dyrygowanie światowymi prawykonaniami wielu kompozycji.