stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

"Najpierw na scenę wychodzą strojne Soprany i Alty. Ich krok jest nieśpieszny i elegancki. Tuż za Paniami podążają Tenory i Basy. Mija chwila i przed Chórem pojawia się Dyrygent. Zapada cisza oczekiwania. Maestro podnosi ramiona, śpiewacy biorą bezszelestny wdech i... zaczyna płynąć Muzyka. Ten rytuał jednoczesnego odtwarzania i stwarzania świata dźwięków Polski Chór Kameralny doprowadził w ciągu trzydziestu pięciu lat swojego istnienia do perfekcji. Perfekcja stała się Jego znakiem rozpoznawczym." Artur Matys.

sty 17

piątek, g. 19:00

bilety 120 zł
Kup bilet
mar 12

środa, g. 19:00

bilety 100 - 130 zł
Kup bilet
Rok 2013, jest dla Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanesis rokiem zarówno jubileuszowym, jak i niezwykle pracowitym. Jak przystało na perfekcyjny zespół, czas ten wypełniony był dla chórzystów i dyrygenta Jana Łukaszewskiego licznymi występami, nagraniami oraz festiwalami. Jego finał stanowić będzie koncert Jubileuszowy który odbędzie się 7 grudnia, o godzinie 19:00 w Dworze Artusa Gdańsku.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Kilka wybranych sukcesów roku jubileuszowego:

Na szczególną uwagę wśród osiągnięć Polskiego Chóru Kameralnego w mijającym roku zasługuje nagranie wszystkich 55 Motetów Andrzeja Hakenbergera. Kompozytor ten żył a w latach 1574-1627, był członkiem kapeli muzycznej orszaku króla Zygmunta III Wazy. W 1607 Rada Miasta powołała go na stanowisko kapelmistrza miejskiego, które było równoznaczne ze stanowiskiem kapelmistrza kapeli kościoła NMP. Kompozytor mieszkał i pracował w Gdańsku prawie dwadzieścia lat. Kierował zespołem złożonym z kilkunastu muzyków, był odpowiedzialny za oprawę muzyczną nabożeństw w Kościele NMP i za oprawę uroczystości miejskich. Artyści pod jego kierunkiem występowali regularnie w Dworze Artusa, towarzysząc spotkaniom gdańskich możnych. Wśród sobie współczesnych Hakenberger cieszył się wielkim uznaniem. Zmarł w wieku 53 lat i został pochowany na cmentarzu kościoła św. Mikołaja. 

Jego motety, zrekonstruowane zapisów z Tabulatury Pelplińskiej w transkrypcji Jana Węcowskiego, stanowią zabytek muzyki polichóralnej na skalę europejską. Kilkupłytowy album, jest efektem współpracy Chóru oraz specjalistów od interpretacji muzyki późnego renesansu i baroku - szwajcarskiego zespołu Musica Fiorita Danieli Dolci - pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.

W 2013, nakładem wydawnictwa DUX ukazała się druga płyta z chóralnymi utworami Krzysztofa Pendereckiego "Choral works vol. 2". Można na niej usłyszeć między innymi Missę Brevis oraz inne utwory najwybitniejszego polskiego kompozytora w wykonaniu właśnie Polskiego Chóru Kameralnego. Do kolekcji nagrań zespołu dołączyła też tegoroczna płyta "Marian Borkowski. Choral Works" zwierająca 13 utworów autora.

W sierpniu odbył się VIII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana. Ta, po raz pierwszy w tym roku siedmiodniowa impreza muzyczna, promująca twórczość Wolfganga Amadeusza Mozarta w scenerii Parku Oliwskiego i Domu Uphagena, zgromadziła nie tylko gwiazdy międzynarodowej muzyki (między innymi: Emmę Kirkby czy Trio Krzysztofa Herdzina) ale również kilkunastotysięczną publiczność.

Wszystko te osiągnięcia nie byłyby możliwe bez Jana Łukaszewskiego, dyrektora naczelnego i artystycznego Chóru. Pod kierownictwem tego - uznawanego za jednego z najznakomitszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej - dyrygenta, zespół osiągnął wysoki poziom artystyczny, wzbudzając zachwyt wśród słuchaczy i uznanie w gronie ekspertów.

Polski Chór Kameralny przez 35 lat swojego istnienia śpiewał zarówno dla mieszkańców Gdańska jak i dla publiczności w Polsce, Europie oraz na świecie. Każdy jego koncert stanowi - i stanowić będzie - wydarzenie najwyższej muzycznej próby, połączenie Muzyki i Perfekcji.

Wykonawcy:

Polski Chór Kameralny
Amelia Pękała - fortepian
Jan Łukaszewski - dyrygent

Program:

Część oficjalna - wręczenie nagród dla zasłużonych śpiewaków.

Cześć artystyczna:

1. Andreas Hakenberger
- De Nomine Jesu a 10 /O Bone Jesu/
2. Johann Sebastian Bach
- Komm Jesu komm BWV 229
3. Ignacy Jan Paderewski, Stanisław Wiechowicz
- Tylem wytrwał
- Piosnka Dudarza, z cyklu Pieśni Mickiewiczowskie na chór mieszany
4. Henryk Mikołaj Górecki
-Wisło moja, Wisło szara op.46
5. Krzysztof Penderecki
- O Gloriosa Virginum
6.  Robert Schumann
- Zigeunerleben, Op. 29 Nr. 3
7. Gioacchino Rossini
-La Passeggiata
8. Krzesimir Dębski
- Pieśń Heleny z filmu Ogniem i mieczem
9. Edward Pałłasz
Pieśni do słów Osipa Mandelsztama
1.Zima
2.Ja skażu t'iebie
10. Paweł Łukaszewski
-Nunc Dimittis
11. Maciej Małecki
-Wiej wichrze zimowy, z przedstawienia Jak wam się podoba Williama Szekspira
12. Eric Whitacre
- Sleep                
13. Ireneusz Łukaszewski
-Jubilate Deo

Prowadzenie koncertu: Konrad Mielnik


Wykonawcy:


Amelia Pękała, absolwentka Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie Katarzyny Popowej - Zydroń. Laureatka konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, między innymi III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Steinwaya w Berlinie. Występuje jako solistka i kameralistka.

Polski Chór Kameralny fot. Michał Mazurkiewicz Więcej zdjęć ()

Polski Chór Kameralny fot. Michał Mazurkiewicz

Polski Chór Kameralny fot. Michał Mazurkiewicz

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanesis

Należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Założony w 1978 roku, składający się z 24 zawodowych muzyków, pod kierownictwem dyrygenta Jana Łukaszewskiego nieustannie dąży do osiągnięcia doskonałości wykonań i odkrywania nowych obszarów muzycznych. Chór daje rocznie około 80 - 100 koncertów, przygotowując ponad 50 różnych programów.

Repertuar Polskiego Chóru Kameralnego jest niezwykle obszerny - od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Zespół cieszy się opinią niezrównanego wykonawcy muzyki współczesnej. Dokonał ponad 500 prawykonań, w tym dzieł takich kompozytorów jak m.in. Henryk Mikołaj Górecki czy Krzysztof Penderecki.

W jego dorobku artystycznym znajduje się ponad 70 płyt CD, z których wiele nominowanych było do nagród fonograficznych - w tym aż 17 nominacji do nagrody Fryderyk, którego statuetka została przyznana mu czterokrotnie, między innymi w 2012 roku za płytę New Polish Music for Choir w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna.
We wrześniu 2013 roku Polski Chór Kameralny wraz z zespołem Musica Fiorita nagrał - oczekujące obecnie na wydanie - 55 motetów XVII-wiecznego gdańskiego kompozytora Andrzeja Hakenbergera, w transkrypcji Jana Węcowskiego.

Polski Chór Kameralny współpracuje z najlepszymi światowymi orkiestrami, i regularnie zapraszany jest na międzynarodowe festiwale muzyczne. Jednym z najbardziej znaczących projektów artystycznych, których jest pomysłodawcą i organizatorem, jest Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana odbywający się corocznie w Gdańsku - Oliwie.

Jan Łukaszewski - dyrygent

Uznawany za jednego z najznakomitszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Dyrygent, dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis, laureat wielu prestiżowych nagród, aktywny animator życia muzycznego, edukator i wielokrotny juror w światowych, renomowanych konkursach chóralnych.

Współpracuje jako dyrygent gościnny między innymi z Chórem Polskiego Radia w Krakowie, Chórem Filharmonii Krakowskiej oraz Wrocławskiej, jak i z wieloma zespołami w kraju i za granicą. Koncertował w wielu krajach Europy, Ameryki oraz Azji. Pod jego dyrekcją Polski Chór Kameralny osiągnął wysoki poziom artystyczny, a on zyskał opinię osoby, potrafiącej w krótkim czasie uczynić możliwymi rzeczy niemożliwe i przygotować muzyczne interpretacje nawet najbardziej skomplikowanych utworów. Dlatego chętnie powierza się mu dyrygowanie światowymi prawykonaniami wielu kompozycji.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    30, 20 zł
Bilety:
Bilety w cenie 30, 20 zł
Do nabycia w siedzibie Polskiego Chóru Kameralnego,
Gdańsk-Oliwa ul. Opata Jacka Rybińskiego 24 , tel. (58) 552 41 73, (58) 552 15 19
lub na godzinę przed koncertem w Dworze Artusa.

Przeczytaj także