stat
PATRONAT

Jubileusz 50-lecia debiutu Władysława Zawistowskiego i wieczór literacki "Sztandar z ortalionu"

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór! Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz Teatr Wybrzeże zapraszają na jubileusz 50-lecia debiutu poetyckiego Władysława Zawistowskiego, poety, dramaturga, krytyka literackiego i wieloletniego lidera życia kulturalnego Pomorza. Spotkanie będzie połączone z wieczorem autorskim wokół wznowionego po 20 latach, tomu wierszy "Sztandar z ortalionu". To niepowtarzalna okazja, by usłyszeć poezję, która poruszyła krytyków i czytelników, a także spotkać się z samym autorem.

Wiersze przeczyta znakomity aktor Igor Michalski.
Oprawa muzyczna: Olo Walicki (kontrabas), Krzysztof Hadrych (gitara), Maciej Świniarski (wokal)

Dlaczego warto być?
Władysław Zawistowski to nie tylko poeta, ale także ceniony dramaturg, krytyk literacki i teatralny, tłumacz (m.in. Szekspira, wspólnie z Jerzym Limonem), wydawca oraz wykładowca. Przez wiele lat (1977-1991) pełnił funkcję kierownika literackiego Teatru Wybrzeże, kształtując jego oblicze. Zaczynał u boku legendarnego Stanisława Hebanowskiego, któremu po latach poświęcił wiele publikacji, współpracował także z kolejnymi dyrektorami artystycznymi Maciejem Prusem, Stanisławem Michalskim, Krzysztofem Babickim.

Karierę literacką zaczynał jako poeta, debiutując w 1976 roku tomem wierszy Czyli ja. W drugiej połowie lat 70. związany z grupą poetycką Wspólność i ruchem Nowej Prywatności, był współautorem licznych manifestów i współredaktorem czasopism. Jego kolejne zbiory poetyckie to m.in: Płonące biblioteki (1978), Ptak w sieci dalekopisu (1980), Geografia (1983), Powitanie jesieni (1987), Ciemna niedziela. Wiersze i poematy wybrane (1993), Sztandar z ortalionu. Tylko wiersze (2004).W 1979 zadebiutował jako dramaturg w Teatrze Kameralnym w Sopocie groteskowym Wielorybem w reżyserii Ryszarda Majora. Kolejne dramaty Zawistowskiego to m.in.: Podróż do krańca mapy (1980), Wysocki (1984), Stąd do Ameryki (1988), Farsa z ograniczoną odpowiedzialnością (1994), Witajcie w roku 2002 (2000), Dobry adres (2003), a także pisane na motywach Grassa Było sobie kiedyś miasto (2000) i na wątkach Czechowa Historie zakulisowe (2004). Wspólnie z Jerzym Limonem przełożył dwa dramaty Szekspira Trojlusa i Kressydę i Antoniusza i Kleopatrę, a także sztuki Thomasa Middletona i innych dramaturgów elżbietańskich. Dramaty, adaptacje i przekłady Zawistowskiego wystawiano m.in. w Gdańsku, Szczecinie, Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Rzeszowie i w Teatrze Telewizji. Reżyserowali: Ryszard Major, Izabela Cywińska, Mikołaj Grabowski, Zbigniew Zapasiewicz, Krzysztof Babicki, Robert Gliński, Waldemar Krzystek i inni.

Osobny rozdział to twórczość radiowa kilkanaście słuchowisk, w tym dwa (Depozyt, Bitwa nad jeziorem Smęt) nagrodzone I nagrodą w konkursach radiowej Dwójki, a także serial Radia Gdańsk Ulica Kwietna (pisany wspólnie z Anną Czekanowicz) i emitowany przez 9 lat (20112020) cykl gawęd Czego nie ma w Trylogii Henryka Sienkiewicza.

Był prezesem gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i współzałożycielem Fundacji Theatrum Gedanense, która doprowadziła do powstania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Od 2006 roku jest Dyrektorem Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Przyjdźcie uczcić ten piękny jubileusz i zanurzyć się w świat poezji!

Serdecznie zapraszamy!