stat
Impreza już się odbyła

Jubileusz Oddziału Gdańskiego SHS

Rok 2015 to dla Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki czas szczególny. To właśnie 60 lat temu wybitni badacze różnych specjalności (historycy sztuki, zabytkoznawcy, muzealnicy, konserwatorzy, archeolodzy, architekci, bibliotekarze), znani w latach powojennych z działalności na rzecz zachowania dziedzictwa i sztuki Gdańska, spotkali się po raz pierwszy na założycielskim zebraniu nowego oddziału SHS. Wśród nich warto wymienić między innymi Jana Borowskiego, Jana Chranickiego, Mariana Des Loges, Annę Gosieniecką, Zygmunta Knothe, Lecha Krzyżanowskiego, Krystynę Mellin, Bronisława Mieszkowskiego.

lis 15

piątek, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 91,70 zł
Kup bilet

5 stycznia 2023 - 31 grudnia 2024, g. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Spośród gdańskich organizacji zrzeszających osoby zajmujące się badaniami nad sztuką i ochroną zabytków, Oddział Gdański SHS jest najstarszy i największy. Należą do niego pracownicy ze wszystkich muzeów trójmiejskich oraz instytucji spoza aglomeracji (Elbląg, Kwidzyn, Malbork, Pelplin, Puck, Słupsk), a także bibliotek, urzędów konserwatorskich, przedsiębiorstw i Uniwersytetu Gdańskiego.
Wiele inicjatyw Oddziału Gdańskiego SHS na stałe wpisało się w krajobraz kulturalny Gdańska. Jedną z nich jest prestiżowa Nagroda im Profesora Jerzego Stankiewicza, przyznawana corocznie od 2000 roku, wspólnie z gdańskim oddziałem Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków i Sekcją Konserwatorów Dzieł Sztuki ZPAP. Ustanowiono ją w celu wyróżnienia osób wykazujących się znacznymi osiągnięciami w ochronie i konserwacji zabytków Gdańska i regionu.

Dzisiaj polem działania Oddziału Gdańskiego SHS jest przede wszystkim organizowanie cyklicznych wykładów z historii sztuki i dziedzin pokrewnych, popularyzacja sztuki oraz organizowanie sesji i konferencji dotyczących badań nad sztuką. Oddział Gdański SHS aż czterokrotnie był organizatorem znaczących sympozjów, konferencji i sesji naukowych, m.in. ogólnopolskich dorocznych sesji Stowarzyszenia Historyków Sztuki, a także sesji poświęconych sztuce Gdańska i regionu. Do nie mniej ważnych zadań należą interwencje w sprawach dotyczących zabytków, a budzących zaniepokojenie lub sprzeciw nie tylko członków SHS, ale również konserwatorów i muzealników. W ostatnim czasie Oddział Gdański zabrał głos w sprawie planowanego zniszczenia mozaiki Anny Fiszer na budynku dawnego kina Leningrad (Neptun) czy zmian zagospodarowania zabytkowego Parku Oliwskiego.

<
strong>Program:
11:00 Powitanie
11:15 Antoni R. Chodyński
Zbiory Zygmunta Działowskiego w Mgowie. Zbrojownia
11:45 Dobromiła Rzyska-Laube
Kolekcje polskich ziemian na Pomorzu.
Powstawanie zbiorów, charakterystyka i znaczenie dla dzisiejszego muzealnictwa
12:15 Małgorzata Buchholz-Todoroska
Dramatyczne peregrynacje kolekcji chińskiej Carla Cordsa.
Berlin-Gdańsk-Frankfurt nad Menem
12:45 Krystyna Jackowska
Biblioteka Johanna Uphagena w kolekcji Biblioteki Gdańskiej PAN (komunikat)
13:00 Przerwa
13:30 dr Jacek Kriegseisen
Oddział Gdański Stowarzyszenia Historyków Sztuki - w 60. rocznicę powstania
14:00 Przerwa
14:30 dr Barbara Pospieszna
Kolekcja detalu architektonicznego w zamku w Malborku
15:00 dr Anna Feliks Cudem ocalone meble ze spalonego zamku. Losy kolekcji z zamku w Krągu (woj. zachodniopomorskie)
15:30 Helena Kowalska
Rudolf Freitag jako kolekcjoner i muzealnik
16:00 Dyskusja i zamknięcie sympozjum