KaWa - Kulturalna Wymiana powraca po wakacyjnej przerwie. 10 września o godzinie 18:00 spotykamy się Instytucie Kultury Miejskiej aby porozmawiać o potencjale zasobów domeny publicznej w działalności kulturalnej i artystycznej. Naszym gościem będzie Marcin Wilkowski z Fundacji Nowoczesna Polska, autor pierwszego polskiego portalu o historii digitalnej historiaimedia.org i pomysłodawca serwisu szukamy.org - przeglądu domeny publicznej
w Polsce.
Po krótkim wprowadzeniu na temat idei domeny publicznej i społecznego prawa do zasobów dziedzictwa dyskutować będziemy o tym, jak mogą być one przywracane współczesnej kulturze, wykorzystywane w edukacji, twórczości artystycznej czy działalności instytucji kultury.
Wiele inicjatyw opiera się na twórczości, do której wygasły prawa autorskie. Korzystają z niej np. biblioteki cyfrowe udostępniając w Internecie kopie cyfrowe dawnych książek. Jednym z ważniejszych polskich projektów edukacyjnych opierających się na zasobach domeny publicznej jest biblioteka Wolne Lektury realizowany przez Fundację Nowoczesna Polska. Zasoby domeny publicznej uzupełniają także największy globalny projekt encyklopedyczny - Wikipedię. Wiele instytucji kultury dostrzega już wartość wolnego udostępniania w Internecie swoich zbiorów należących do domeny publicznej oraz opisujących ich danych, traktując to jako ważny element swojej misji.
Jakie źródła zbiorów z domeny publicznej poleci nam Marcin Wilkowski, byśmy korzystali z nich w naszych projektach artystycznych czy edukacyjnych? Zapraszamy do zadawania pytań naszemu gościowi przy ciastkach i - tradycyjnie - kawie.
Marcin Wilkowski - uczestnik programu doktorskiego Katedry Socjologii Collegium Civitas, pracownik Fundacji Nowoczesna Polska, koordynator prac Koalicji Otwartej Edukacji. Autor portalu "Historia i Media" i książki "Wprowadzenie do historii cyfrowej", pomysłodawca projektu "
Szukamy.org". Interesuje się historią/pamięcią w perspektywie mediów (głównie Internetu) i kultury popularnej, teorią historii oraz inspirowanymi przez Sieć nowymi zjawiskami na granicach systemu naukowego. Strona domowa:
wilkowski.org.KaWa odbywająca się co miesiąc w Instytucie Kultury Miejskiej to czas i miejsce na swobodną wymianę doświadczeń, dobrych praktyk oraz nawiązanie kontaktów, które mogą zaowocować współpracą między ludźmi kultury: pracującymi w instytucjach i organizacjach kulturalnych, niezależnymi animatorami kultury oraz wszystkimi pragnącymi aktywnie zaangażować się w działalność kulturalną.
Spotkania mają charakter nieformalny, sprzyjający nawiązywaniu relacji między uczestnikami, dlatego po wstępie teoretyczno-praktycznym każdy może zadawać pytania gościom, wymieniać się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami związanymi z pracą w kulturze i dla kultury.
Projekt KaWa jest realizowany w ramach Obserwatorium Kultury.
KaWa na Facebook'u:
www.facebook.com/groups/KulturalnaWymiana/