Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego organizuje w dniach 21 i 22 września 2024 szóstą edycję wydarzenia kulturalnego pn. Kaczmarski Encore Festival. Miejscem koncertów będzie Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Równolegle w foyer Teatru Miejskiego będzie można obejrzeć szczególną wystawę fotografii oraz pamiątek dotyczących twórczości i życia Artysty. Prowadzenie festiwalu przekazujemy w ręce znakomitego dziennikarza Radia Gdańsk, poety, kompozytora i wykonawcy - Tomasza Olszewskiego.
W tym roku minęła dwudziesta rocznica śmierci Poety. Pragniemy podtrzymać pamięć o dorobku i postaci Jacka Kaczmarskiego, aby kultywować spuściznę artystyczną pieśniarza wśród różnych grup wiekowych i społecznych, jak również przybliżać odbiorcom piękno polskiej poezji śpiewanej. Istotą wydarzenia jest podkreślenie roli, jaką w polskiej kulturze odegrała postać Jacka Kaczmarskiego.
Artysta był związany z Trójmiastem - w Gdańsku miał swój dom, występował, tu spędził ostatnie lata życia i tu też powstawały jego utwory. Festiwal nasz jest miejscem spotkań wykonawców z publicznością - miłośnikami tej twórczości. Chcemy stworzyć przestrzeń dla popularyzacji jego bardziej lub mniej znanych przedsięwzięć artystycznych.
21 września 2024W pierwszym dniu o godz. 19.00 część słowno-muzyczną poprzedzi wykład oraz przygotowany przez muzealników materiał filmowy informujący o wyjątkowej wystawie pn. Pojąć sztukę pańską to sztuka, inspirowanej twórczością Jacka Kaczmarskiego w Muzeum Narodowym w Kielcach, Opowie o tym kuratorka i spirytus movens wystawy, Joanna Kaczmarczyk - Zastępczyni Dyrektora ds. Naukowych Muzeum Narodowego w Kielcach.
Przed spektaklem odbędzie się również wykład Krzysztofa Nowaka. To przyjaciel Jacka Kaczmarskiego, redaktor wydań zbiorowych jego poezji i dyskografii, a jednocześnie skarbnica wiedzy na temat Poety. Krzysztof Nowak - wielbiciel i propagator Jego twórczości oraz kolekcjoner nagrań autora Murów z twórczością Poety zetknął się we wczesnych latach 80. i od tej pory stanowi ona najważniejszy przedmiot jego inspiracji i zainteresowań. Dzięki temu usłyszymy ciekawe historie na temat biografii artystycznej Jacka Kaczmarskiego.
Zaprezentujemy również spektakl Słowa - Jacek Kaczmarski, w którym wystąpi kilkunastoosobowa grupa studentów IV roku Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni oraz artyści Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Reżyseria, przygotowanie - aktor i reżyser Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni - Bernard Szyc.
Będzie to dyplom realizowany w formie udramatyzowanego koncertu z elementami choreografii i ruchu scenicznego. Każdy z wykonawców (6 dziewcząt i 7 chłopców) wykona piosenkę solową lub w duecie oraz wystąpi we wszystkich zadaniach zbiorowych. W programie pojawią się piosenki graniczne: Drzewo genealogiczne i Powrót, a także m. in. Przedszkole, Somosierra, Encore, jeszcze raz, Kuglarze, Nasza klasa.
Każde słowo i każda wyśpiewana fraza utworów Kaczmarskiego ma ogromną siłę - takie też w założeniu ma być przedstawienie Słowa - Jacek Kaczmarski. Ujęty w piosenkach obraz rzeczywistości lat osiemdziesiątych to swoista lekcja współczesnej historii, opowiadająca o prawdzie, wolności i marzeniach.
Dobór tekstów i koncepcja prezentacji piosenek została zapożyczona ze spektaklu zrealizowanego przez Macieja Korwina w Teatrze Muzycznym w Gdyni w 2005 r. Wówczas o wybór utworów reżyser poprosił towarzyszkę życia Jacka Kaczmarskiego - Alicję Delgas i jego wieloletniego przyjaciela - Wojciecha Stroniasa.
Reżyseria, scenariusz: Bernard Szyc
Przygotowanie wokalne: Renia Gosławska
Kostiumy, scenografia: Anna Krawczyk
Opracowanie muzyczne: Adam Urbanowicz
Obsada:Maria Bach, Szymon Czerski, Łukasz Gładysz, Mateusz Górecki, Kacper Jędrzejewski, Natalia Kaczanowska, Paweł Kiedrowski, Zuzanna Midura, Weronika Radniecka, Aleksandra Rowicka, Łukasz Szerszeń, Mieszko Wierciński, Karolina Ziętak Muzycy: Adam Urbanowicz - pianino, Maciej Sadowski - kontrabas, Artur Chyb - gitary
22 września 2024W drugim dniu o godz. 17.00 w nawiązaniu do jednego z najbardziej znanych utworów Jacka Kaczmarskiego - a właściwie całego cyklu słynnej Obławy - zaprezentujemy wykład dra Macieja Szewczyka z Uniwersytetu Gdańskiego, znawcy i pasjonata, autora wielu publikacji na temat życia i sytuacji wilków w Polsce.
Następnie podczas koncertu pn. Wędrówka z cieniem gościć będziemy artystów doskonale znających i wykonujących twórczość Jacka Kaczmarskiego. Przemysław Lembicz (śpiew, gitara) i Marcin Żmuda (śpiew, akordeon, fortepian) to założyciele Kwartetu ProForma, specjalizującego się w piosence autorskiej i poetyckiej, znanego także ze współpracy z Kazikiem Staszewskim. Podczas swojej 23-letniej działalności Kwartet ProForma zagrał ponad 800 koncertów w całej Polsce oraz za granicą (Niemcy, Ukraina, USA). Zespół zyskał uznanie w oczach samego Jacka Kaczmarskiego, przed którym w 2003 roku podczas koncertu w Przemyślu muzycy zaprezentowali utwory artysty we własnej interpretacji.
Artyści dobrze znani bywalcom festiwali poświęconych twórczości Jacka Kaczmarskiego tym razem zapraszają, by przejrzeć się w jego wierszach i sprawdzić, ile z naszych przodków zostało w nas samych. Czy wciąż lubimy sarmackie tany, pełne dzbany, czy nadal nasza wola jest jak szabla i pęka, gdy ją za mocno nagiąć? Czy też nie znamy już łaciny, a i z polskim nam niełatwo? I czy coś w nas przez te kilkaset lat naszej historii w ogóle się zmieniło...
Wędrówka z cieniem. Cieniem Jacka, cieniem nas samych, cieniem naszych antenatów?
Ostatnim punktem programu o godzinie 19.00 będzie koncert specjalny pn. Kaczmarski subiektywnie, upamiętniający dwudziestą rocznicę śmierci Jacka Kaczmarskiego. Artyści to: aktor, piosenkarz, reżyser, wykładowca i scenarzysta Jacek Bończyk (wokal, gitara) - od dwudziestu lat propagujący i wykonujący twórczość Barda oraz czołowych klasyków estrady polskiej oraz Konrad Wantrych (klawisze) - pianista w zespole "Kult".
Pieśni-baśnie Jacka Kaczmarskiego w mistrzowskim wykonaniu Jacka Bończyka i Konrada Wantrycha niosą opowieści o budowaniu Arki przed potopem, o przejściu Polaków przez Morze Czerwone, o wojnie postu z karnawałem, o starych ludziach w autobusie, o Źródle, co wciąż bije, o naszej klasie, o maleńkiej nieskończoności, o siedmiu demonach, co nami się karmią, o tym, co między okiem a łzą i między sercem a krwią, o szukaniu Raju, o Obławie na wilki, o Murach, co runęły, lecz jednak rosły, o odebraniu światu Witkacego, wreszcie o Tunelu, który tkwi na końcu drogi...
Jacek Bończyk tak mówi o swoim związaniu z twórczością Jacka Kaczmarskiego:
-
Jestem wielkim admiratorem talentu Kaczmarskiego, przez wiele lat analizowałem jego estetykę, zachwycałem się kunsztem języka, zdumiewała mnie jego rozległa wiedza historyczna. Wykonywałem na scenie jego programy, śpiewałem i grałem jego niepokorne pieśni, kiedy był na emigracji - traktowałem to jako moją własną małą misję w walce z komuną - byłem wtedy młodym człowiekiem. Kiedy wrócił do Polski - odłożyłem gitarę i ustąpiłem miejsca Mistrzowi.
Minęło parę lat. Od chwili odejścia Jacka Kaczmarskiego jestem przyjacielem Fundacji jego imienia. Zrealizowałem z aktorami i muzykami wiele koncertów i spektakli Jackowych poświęconych jego ważnej twórczości, próbując na nowo ją odczytać i proponując znawcom jego pióra dzisiejszą - współczesną wersję sceniczną. Okazuje się, że utwory Kaczmarskiego wciąż niosą istotny przekaz i budzą sporo refleksji.