Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na wystawę Ludwiki Żytkiewicz-Ostrowskiej Kadry wyobraźni. Reliefy, obiekty, instalacje wernisaż 7 maja 2019 r., godz. 18.00.
Ludwika Żytkiewicz- OstrowskaW latach 1995-2001 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. W 2001 roku obroniła z wyróżnieniem dyplom w Pracowni Projektowania Druku Dekoracyjnego prof. Marii Zielińskiej, Pracowni Projektowania Dywanu i Gobelinu prof. Mariusza Kowalskiego oraz Pracowni Malarstwa prof. Andrzeja Sadowskiego. Od 2004 roku pracuje w macierzystej uczelni w Katedrze Druku na Tkaninie. W 2009 roku uzyskała tytuł doktora, w 2015 - doktora habilitowanego. Obecnie prowadzi Pracownię Realizacyjno- Doświadczalną w Katedrze Druku na Tkaninie.
Prezentowała prace na 10 wystawach indywidualnych (m. in. "Print Proposals" Porto/ Portugalia 2018; "Forma Spaceru'' w Ambasadzie Japonii w Warszawie, 2017; " Forma Spaceru'' Kunstbad, Bildungszentrum Raiffeisenfoff w Graz/Austria 2015; "Internal Space" Galeria BKF w Budapeszcie/ Węgry 2012; "Zatrzymana chwila" Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, 2011; "Reliefy i obiekty" Galeria Sztuki Współczesnej, BWA w Olkuszu, 2011; "Miękka przestrzeń" Galeria Sztuki "Jatki", BWA w Nowym Targu, 2010; "Tkaniny i obiekty " w ZPSP w Kielcach 2009; "Europa im Dialog" Alte Seifenfabrik, Lauterach w Austrii, 2007) oraz ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i na świecie. Jest laureatką kilkunastu nagród i wyróżnień, m. in. brązowego medalu zdobytego za relief "Odbicia 5" podczas 9. Międzynarodowej Wystawy Sztuki Włókna "From Lausanne to Beijing" w Chinach.
www.ludwikazytkiewicz.com
Kadry wyobraźni. Reliefy, obiekty, instalacjeWystawa pt. Kadry wyobraźni. Reliefy, obiekty, instalacje jest indywidualną prezentacją dzieł Ludwiki Żytkiewicz-Ostrowskiej, zrealizowanych w oparciu o autorską interpretację japońskiej sztuki barwienia tkanin - shibori Arashi. Zestaw obejmuje 4 premierowe cykle reliefów, które powstały w 2019 roku: Podążaj za linią, Jedwabny księżyc, Rytmy natury oraz kontynuowany od 2016 roku cykl Kadry wyobraźni, a także prace przestrzenne i instalacje z kilku ostatnich lat. Jedwabne kompozycje odzwierciedlają refleksje i dążenia autorki do "uchwycenia związków'' pomiędzy formą, kolorem, obiektem i przestrzenią.
W Kadrach wyobraźni barwa i kształt stanowią jedność i jednocześnie "spierają się" o interpretacyjną niezależność. Ekspozycja przybliża efekt poszukiwań i konsekwentnego rozwoju koncepcji, która polega na zmianie skali i proporcji oraz "wyzwoleniu się'' z dwuwymiarowości po to, aby kreować kompozycje przestrzenne i instalacje.