stat
Impreza już się odbyła

Kamil Pacholec - recital

Zapraszamy na recital finalisty konkursu chopinowskiego Kamila Pacholca 19 maja o godz. 19:00!

paź 25

piątek, g. 17:30, 20:30

bilety 100 - 270 zł
Kup bilet
Kamil Pacholec urodził się 11.11.1998. W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Kielcach pod opieką Małgorzaty Kowalskiej. W 2017 roku rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie profesora Wojciecha Świtały. Od 2019 roku jest studentem klasy fortepianu prof. Ewy Pobłockiej w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

W wieku jedenastu lat wykonał swój pierwszy koncert z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in.: Nagrody Grand Prix oraz I miejsca w XVII Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu (2012), I miejsca w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie (2014), I miejsca w V Chopinowskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Krakowie (2014), I miejsca w XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Gorlitz (2015), Grand Prix w VIII Konkursie Pianistycznym im. Ireny Rolanowskiej w Krakowie (2015), III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Cesara Francka w Kraainem/Brukseli (2015), Grand Prix i nagrody za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina w XIV Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego w Płocku (2016). Jest także laureatem pierwszego miejsca Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia w Warszawie, zarówno jako solista w 2011, jak i w duecie w 2013 roku.

W 2016 roku został zwycięzcą 47. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Katowicach, podczas którego zdobył również nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworu solowego Fryderyka Chopina oraz najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego.

W 2018 roku zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Livorno. Tego samego roku został laureatem głównej nagrody Piano Academy Eppan The Arturo Benedetti Michelangeli Prize (Włochy) oraz półfinalistą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych.

W roku 2019 na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Im. I. J. Paderewskiego zdobył II nagrodę, nagrodę za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego W. A. Mozarta, nagrodę Jerzego Kolanowskiego za najlepsze wykonanie utworów Fryderyka Chopina, nagrodę Filharmonia Pomorskiej za najlepsze wykonanie utworów I. J. Paderewskiego oraz dodatkowe nagrody w postaci zaproszeń na koncerty i recitale w Polsce, USA, Brazylii, Kolumbii i na Ukrainie. Koncertował w Polsce, Francji, Włoszech, Ukrainie, USA oraz Japonii. W 2021 roku otrzymał wyróżnienie na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Wystąpił z recitalami na wielu renomowanych festiwalach pianistycznych, w tym wielokrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, festiwalu Chopin a Paris, festiwalu Chopinowskim w Nohant, dwukrotnie na Festiwalu Paderewskiego w Raleigh w USA (2017, 201oraz Festiwalu Chopinowskim w Omotesando w Tokyo (2019). Przyniosły mu one wiele entuzjastycznych recenzji, podkreślających doskonałe połączenie młodzieńczej świeżości z perfekcyjną techniką i głębokim zrozumieniem muzyki, którą wykonuje. Występował jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonią Zielonogórską, Lwowską Orkiestrą Wirtuozów, Akademicką Orkiestrą im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej i Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie.

W 2012 roku został objęty programem pomocy dla wybitnie utalentowanych nastolatków zarządzanym przez Polski Fundusz na Rzecz Dzieci w Warszawie. W swoim rodzinnym mieście otrzymywał nagrody Talenty Świętokrzyskie (2012, 2014, 2016, 2018, 2020), Nadzieja Miasta Kielce (2016) oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Kielce (2021) . Otrzymał stypendia Narodowego Centrum Edukacji Artystycznej (2015, 2016), stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne (2015) oraz stypendium Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia artystyczne i naukowe (2016). W 2018 r. otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska 2018. Od 2016 roku jest objęty opieką Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w ramach programu Młode Talenty.

Program recitalu:
S. Bach Suita francuska nr 5 G-dur
I.J Paderewski Sarabande a lantstwoique oraz
mazurki: a-moll, A-dur
Chopin: mazurki z op. 30 c- moll, h moll, Des dur, cis moll oraz polonez fis-moll, op. 44
Albeniz Rondeña (Iberia)