stat
Impreza już się odbyła

Kapela Domu Tańca z Warszawy

Kapela Domu Tańca z Warszawy

koncerty w Trójmieście


polki, oberki, walczyki
na dwa i trzy, na smutno, na głośno, na nisko i na blisko


Skład kapeli:
Agata Harz - śpiew
Emilia Okołotowicz - śpiew, bęben
Katarzyna Szurman - harmonia trzyrzędowa, skrzypce, śpiew
Piotr Herda - skrzypce
Remek Mazur-Hanaj - skrzypce, lira korbowa, bęben

Mówią o sobie: Szukamy żyjących jeszcze ostatnich muzykantów, śpiewaków, tancerzy. Uczymy się od nich starodawnych melodii i gry na instrumentach oraz tańca w dawnej manierze. Spotykamy się na wieczornych potańcówkach, aby tańczyć, grać i śpiewać w taki sposób, jaki był powszedni jeszcze niedawno na wsi.

Warsztaty tańca
Jeszcze do niedawna, umiejętność tańca była powszechna - chłopak, który nie potrafił tańczyć nie mógł liczyć na znalezienie żony. Dziś panuje przekonanie, że tańczyć mogą tylko profesjonaliści. Warto się przekonać, że nie do końca tak jest! Po raz pierwszy w Trójmieście zapraszamy na warsztaty polskich tańców tradycyjnych – polki, walczyka i oberka. W ciągu kilku zaledwie godzin będzie można nauczyć się podstaw tańców, które do niedawna tańczono na wiejskich i podmiejskich zabawach i weselach. Na warsztatach, które poprowadzą Marta Domachowska i Dominik Wóltański, będzie się można nauczyć tańczyć w cztery strony świata, na dwa i trzy, na wesoło i smutno, na nisko i na blisko.
Godziny: 11.00-14.00 i 17.00 18.30.
Wcześniejsze zapisy: dworekartura@mdk.gda.pl.

Potańcówka
W tradycyjnych tańcach tkwi energia i piękno, których można doświadczyć tylko poprzez wspólną, aktywną zabawę, stąd pomysł potańcówki przy muzyce granej na żywo. W trakcie zabawy będzie można poćwiczyć kroki poznane na warsztatach, a także nauczyć się czegoś nowego od bardziej doświadczonych tancerzy. W ten sposób będzie można doświadczyć, czym była niegdyś ludowa zabawa, oparta na interakcji pomiędzy tancerzami i muzykami.
Gdańska impreza nawiązuje do działalności Warszawskiego Domu Tańca, który „skupia młodych ludzi zainteresowanych nauką i praktykowaniem tradycyjnej polskiej muzyki i tańca w możliwie archaicznej postaci, w zgodzie z tradycyjnym kalendarzem. Podstawę działalności Domu Tańca stanowią spotkania-zabawy z zaproszonymi autentycznymi muzykami i tancerzami wiejskimi, warsztaty tańców z Polski nizinnej i pieśni ludowych, badania terenowe oraz działalność wydawnicza (czasopismo "Wędrowiec", seria płyt "In crudo").” (za: www.domtanca.art.pl)

Bilety:
warsztaty tańca i koncert 15 zł.
koncert 5 zł.

Miejsce imprezy:
MDK Dworek Artura, Gdańsk Orunia, ul. Dworcowa 9