Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje ludowych melodii tanecznych, tańców, ballad i wiejskich pieśni, wykonywane z wykorzystaniem archaicznych instrumentów i tzw. białego głosu.
Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco nowocześnie i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy.
Kapela zdobyła wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach folkowych, m.in. "Scena Otwarta" Mikołajki Folkowe 1997 oraz nagroda Orkiestry św. Mikołaja, Festiwal Polskiego Radia "Nowa tradycja" - 1998 r. - II nagroda i nagroda publiczności.
Debiutancki album, "Hop Sa Sa," został nagrany na żywo w Studio Polskiego Radia, a wyprodukował go Włodzimierz Kleszcz, który wcześniej odnosił międzynarodowe sukcesy przy produkcji "Twinkle Inna Polish Style" grupy Trebunie - Tutki przy współpracy z Adrianem Sherwoodem. Słuchacze Trójki uznali "Hop Sa Sa" za najlepsze wydawnictwo folkowe 1998 roku.
W 2001 roku zespół wydał album "Wiosna Ludu", wznowiony w Niemczech przez prestiżowe wydawnictwo etno/world music - "Jaro" i amerykańskie "Harmonia Mundi/World Village".
Album ten w roku 2003 otrzymał nagrodę Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings za najlepsze nagranie muzyki folk przyznane przez Europejską Unię Radiową.
W roku 2004 Radio BBC 3 wyróżniło grupę nagrodą Awards for World Music w kategorii "Newcomer".
W styczniu 2005 roku ukazała się trzecia płyta formacji, zatytułowana "Wykorzenienie".
Album miał swoją premierę we wszystkich państwach Unii Europejskiej, USA, Kanadzie i Japonii, gdzie Kapela odbyła liczne trasy koncertowe.
W Niemczech płyta "Wykorzenienie" została uznana przez miesięcznik "Stereo" za jedną z 3 najlepszych płyt tego roku w kategorii "muzyka zagraniczna".
Zespół współpracował z Jackiem Wallem - kalifornijskim kompozytorem dla którego zrealizował muzykę do gry komputerowej "Myst IV" - światowego bestselleru.
Działalność Kapeli nie skupia się wyłącznie na muzyce, ale również na próbach ocalenia tego, co zostało skazane na zapomnienie, a jednak może wzbogacać współczesną kulturę. Członków grupy pasjonuje podróżowanie do małych wiosek i odwiedzanie tradycyjnych muzykantów. Ich opowiadania o odchodzących zwyczajach są dla muzyków podstawą i główną inspiracją do
dalszej pracy.
Od 2001 Kapela współorganizuje i patronuje cyklicznej imprezie "Muzyka w Muzeum"
poświęconej niezależnej scenie etno/world/folkowej realizowanej w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie - szczegóły - www.muzykawmuzeum.serpent.pl
Zespół tworzą:
Maja Kleszcz - wiolonczela, basetla, śpiew
Magdalena Sobczak - cymbały, śpiew
Sylwia Świątkowska - skrzypce, fidel płocka, śpiew
Wojciech Krzak - skrzypce, lira korbowa, drumla
Piotr Gliński - baraban, ksylofon
Maciej Szajkowski - bęben obręczowy, instrumenty perkusyjne.