stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
„Karaimi na Litwie. Najmniejsza mniejszość” jest to kolejna wystawa Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku w cyklu ”Bogactwo w różnorodności”, którego zadaniem jest przybliżanie wielokulturowości i zapoznawanie z grupami etnicznymi współegzystującymi wśród nas dawniej i obecnie. Przybliżaliśmy już w tym cyklu Tatarów polsko-litewskich, Romów, Łemków, Hucułów, a ostatnio mennonitów z Żuław.

Wystawa ukazuje mało znaną kulturę Karaimów, ludu pochodzenia tureckiego. Karaimi zostali sprowadzeni na ziemie polsko-litewskie w XIV wieku przez księcia Witolda. Uznaje się ich za grupę religijno-etniczną. Biorąc pod uwagę etniczność liczonych jest ok. 3000 Karaimów na świecie, natomiast wyznawców karaimizmu jest znacznie więcej. Religia karaimska wyłoniła się z judaizmu VIII w. n.e. Przywódcą nowego ruchu był Anan ben Dawid z Basry.

Karaimizm uznaje tylko Biblię, neguje władze rabinów, odrzuca Talmud. W liturgii Karaimi posługują się językiem karaimskim, który zaliczany jest do kipczackiej grupy języków tureckich. Dawniej używano również języka hebrajskiego.. Nazwa „Karaimi” pochodzi od słowa kara, które w języku hebrajskim znaczy „czytać”. W Polsce mieszka ok. 120 Karaimów zrzeszonych obecnie w Karaimskim Związku Religijnym i świeckim Związku Karaimów Polskich w RP. Są to z reguły potomkowie Karaimów przybyłych po II wojnie światowej z terenów obecnej Litwy i Ukrainy.
Wystawa mogła zaistnieć dzięki uprzejmości dyrekcji Muzeum Historycznego w Trokach, która zdecydowała się pokazać w trzech polskich muzeach karaimskie zabytki prezentowane w Muzeum Historycznym w Trokach. Dzięki temu możemy obejrzeć stroje świeckie i duchowne, przedmioty codziennego użytku, przedmioty kultu, fotografie, dokumenty i publikacje, na co dzień zgromadzone w trockim muzeum. Poprzez te interesujące, oryginalne zabytki i towarzyszące im opisy możemy zapoznać się z tą ciekawą i mało znaną kulturą. Do współpracy przy wystawie zaproszony został Związek Karaimów Polskich RP. Ekspozycję trocką wzbogacono więc zbiorami prywatnymi Karaimów Polskich z Wrocławia, Warszawy i Gdańska.

Wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godz. od 9.00 do 16.00.

Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł, rodzinny 14 zł