stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

W programie utwory sakralne Jana Sebastiana Bacha i pieśni gospel.

lis 29

piątek, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 180 zł
Kup bilet
lis 30

sobota, g. 18:00

Wstęp wolny
Karen Edwards & Piotr Wyleżoł
Koncert dla Jana Pawła II
"Sacrum. Jedna myśl - wiele wibracji"

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


wystąpią:
Piotr Wyleżoł - fortepian
Karen Edwards - wokal
Beata Urbanek - Kalinowska - wiolonczela
Maciej Adamczak - kontrabas


Karen Edwards to jedna z najciekawszych amerykańskich, swingujących, jazz-soulowych pianistek i wokalistek. Zdobywczyni Grammy Award for Jazz Performance. Współpracowała z wieloma światowej sławy artystami, jak m.in. Prince, Stevie Wonder i Tony Bennett. Urodzona w Greenville, w Południowej Karolinie pierwszą edukację muzyczną odebrała u swojego ojca, który był dyrektorem muzycznym lokalnego kościoła baptystów. Muzyka soul i gospel towarzyszyły jej już od dzieciństwa. Studia ukończyła na uniwersytecie North Texas w klasie fortepianu.
Występowała w teatrach muzycznych i klubach Nowego Jorku i Los Angeles. Jako główna gwiazda prowadziła przez kilka lat cotygodniowy show w Atlancie. Swą sztukę prezentowała na całym świecie. Po udanych koncertach w Niemczech otrzymała propozycję nauczania jazzowego śpiewu i improwizacji w Monachijskim Konserwatorium Muzycznym im. Richarda Straussa. Zagrała także w kilku amerykańskich filmach muzycznych.
Koncerty Karen Edwards to nie tylko wspaniałe przeżycie muzyczne, ale także znakomity show.


Piotr Wyleżoł - Pianista, kompozytor i improwizator. Urodził się 6 grudnia 1976 roku. Już jako dziecko zdobywał nagrody na ogólnopolskich konkursach pianistycznych i koncertował z repertuarem klasycznym. W wieku 10 i 11 lat z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii w Rybniku grał koncerty fortepianowe Mozarta i Beethovena.

W 1989 r. ukończył Państwową Szkołę Muzyczną i stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku w klasie fortepianu Romany Fritzowej. w 1995 r. ukończył Państwowe Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Ireny Kryszczukajtis. W 2000 r. uzyskał dyplom ukończenia Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie fortepianu Wojciecha Niedzieli.

Karierę na scenie jazzowej rozpoczął jeszcze w okresie studiów, w zespołach m.in. Janusza Muniaka, Jarka Śmietany i Marka Bałaty. Jako student również był laureatem licznych konkursów i festiwali jazzowych: Jazz Juniors w Krakowie (I nagroda), Festiwal Standardów Jazzowych w Siedlcach (I nagroda), "Klucz do Kariery" - Pomorska Jesień Jazzowa, Jazz nad Odrą we Wrocławiu (nagroda indywidualna dla najlepszego instrumentalisty), Międzynarodowy Konkurs Improwizacji Jazzowej (Katowice).

Od początku swojej działalności artystycznej lider własnego trio. W 2001 roku ukazała się pierwsza autorska płyta pianisty "Yearning" nagrana wspólnie z Adamem Kowalewskim na kontrabasie i Łukaszem Żytą na perkusji. Już wtedy prasa nie szczędziła ciepłych słów: "To jeden z najciekawszych debiutanckich albumów. Trio złożone z młodych polskich muzyków zbudowało nastrój godny największych osiągnięć w swym gatunku." (Jazz Forum 11.2001). W 2006 roku ukazała się druga płyta "Piano Trio" ( z Łukaszem Żytą na perkusji i Michałem Barańskim na kontrabasie). W pażdzierniku 2009 roku nakładem renomowanej wytwórni Fresh Sound Records ukazała się trzecia, najnowsza płyta tria pianisty zatytułowana "Children's Episodes". Płyta wydana została w serii New Talent, w której można znaleźć takie nazwiska, jak Brad Mehldau, Kurt Rosenwinkel czy Chris Cheek. Warto nadmienić, że Piotr Wyleżoł jest pierwszym Polakiem, który dostał się do tego zaszczytnego grona. Płyta ta została również nominowana do nagrody Fryderyk 2010 w kategorii Jazzowy Album Roku. W dyskografii Piotra Wyleżoła jako lidera, poza studyjnymi płytami tria, znajdują się również dwa albumy koncertowe. Pierwszy to "Quintetu Live", która ukazał się w 2010 roku z gościnnym udziałem Adama Pierończyka (sax) oraz Davida Doruzki (git.), oraz zarejestrowany podczas festiwalu "Jazz w Gdyni" recital na dwa fortepiany ze Sławkiem Jaskułke i wydany pod nazwą DuoDram.

Podczas dotychczasowej obecności na profesjonalnej scenie jazzowej miał okazję współpracować z wieloma jej osobistościami, jak: Billy Hart, Edd Schuller, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jarosław Śmietana, Tomasz Stańko, Jan Ptaszyn Wróblewski, Grzegorz Nagórski, Kazimierz Jonkisz, Andrzej Cudzich, Adam Pierończyk, Gary Bartz, John Purcell, Urszula Dudziak, Mika Urbaniak, Marek Bałata, Ewa Bem, Piotr Baron, Antymos Apostolis, Nigel Kennedy, Steve Logan, Monty Watters, Bennie Maupin, Janis Siegel i inni. Od 2005 roku regularnie współpracuje z Nigelem Kennedy'm, biorąc udział w jego autorskich projektach, a także koncertach muzyki klasycznej, m.in. jako klawesynista w repertuarze J.S.Bacha czy A.Vivaldiego.

Piotr Wyleżoł występował na wielu koncertach i festiwalach w Polsce oraz kilkudziesięciu krajach świata. Poza płytami nagranymi jako lider i współlider, czestniczył w nagraniach kilkudziesięciu płyt z innymi artystami i liczba ta stale rośnie. Od października 2007 prowadzi klasę fortepianu w Katedrze Jazzu i Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w Krakowie.

Maciej Adamczak - absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach, w klasie kontrabasu prof. Jacka Niedzieli (1998). Wraz z zespołem Marcin Żupański Quartet był laureatem pierwszej nagrody konkursu Jazz Juniors w Krakowie w 1997 roku. Współpracował i nagrywał z muzykami takimi jak: Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Piotr Baron, Andrzej Olejniczak, Jan Jarczyk, Joachim Mencel, Kazimierz Jonkisz, Jarek Bester i Paweł Kaczmarczyk. Występował na wielu koncertach i festiwalach w Polsce oraz kilkunastu krajach świata. Od roku 2007 prowadzi klasę kontrabasu w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji Akademii Muzycznej w Krakowie.

Beata Urbanek - Kalinowska w 2004 roku ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie wiolonczeli Prof. Zdzisława Łapińskiego.

W roku 2005 otrzymała 'Diplôme Supérieur d'Enseignement' w Ecole Normale de Musique de Paris Alfred Cortot w klasie Prof. Paula Julien. W roku 2008 ukończyła studia podyplomowe 'Solistenklasse' w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, w klasie wiolonczeli Prof. Petera Bucka.

Od 2007 roku jest asystentem w Katedrze Kameralistyki w Akademii Muzycznej w Krakowie. Brała udział w licznych festiwalach muzycznych oraz kursach mistrzowskich w kraju i za granicą. Jest laureatką konkursów kameralnych: I miejsce w kategorii 'trio' w VII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej (Kraków 2003); nagroda specjalna "Bräuer Optik Spezialpreis für Kammermusik" podczas 13. Internationales Klassikfestival im Allgäu (2005); III nagroda w IV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2006).

Jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Zygmunta Zaleskiego, laureatką Stypendium Twórczego Miasta Krakowa oraz stypendium Miasta Wrocławia.

Jest pierwszą wiolonczelistką w The Orchestra of Life - założonej w 2010 roku przez Nigela Kennedy'ego, z którym miała okazje współpracować przy nagraniu jego najnowszej płyty - "The Four Elements". Współpracuje także z orkiestrą Sinfonietta Cracovia, z wrocławskim Zespołem Solistów Ricordanza oraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Jest również pierwszą wiolonczelistką orkiestry kameralnej CORda Cracovia.