W sobotnią noc, 9 lutego, w sopockim Instytucie Spraw Wszelakich będzie gorąco jak na sambodromie w Rio de Janerio! Klimat szalonego brazylijskiego karnawału wyczaruje grupa sambowa Kipi Samba i Senhor Efebo (dj). Nie zabraknie caipirinhi i specjalnie z tej okazji przygotowanego street food. Wejście do 22:00 free, po 22 - 15zł za osobę.
Kipi Samba to działający na terenie Trójmiasta zespół sambowy. Gorące brazylijskie rytmy w ich słowiańskim wykonaniu to mieszanka wybuchowa. Muzyka Kipi Samby niesie ze sobą: energię, radość, porywa do tańca i przywołuje na myśl klimat słonecznej copacabany.
Grana jest na oryginalnych brazylijskich instumentach perkusyjnych tj: surdo, repenique, caixa. Kipi Samba powstała w grudniu 2009 roku wokół grupy przyjaciół z Trójmiasta zafascynowanych muzyką Brazylii i grających od lat rytmy inspirowane gorącymi brzmieniami Afryki i Ameryki Południowej.
W ich repertuarze znaleźć można się
nie tylko klasykę rodem z Brazylii (sambę enredo czy sambę reagge), ale również nowoczesne rytmy np. funk. Wśród muzyków m.in.
Michał Szczepankiewicz, który swoje muzyczne doświadczenie zdobywał między innymi u takich mistrzów samby, jak Pat Powers (były członek Carnival Collective i założyciel Baruhlio z Brighton), Sean Tahiri (dyrektora artystycznego francuskiej grupy Muleketu), czy u członków szczecińskiej formacji Sambal. Grał w londyńskim społecznie zaangażowanym zespole Rhythms Of Resistance, następnie zakładał jego trójmiejski odpowiednik.
Jest pomysłodawcą i organizatorem corocznego gdańskiego festiwalu sambowego SambaFEST.Senhor Efebo, urodzony W Lublinie w 1980 roku. Miłośnik kultury afrykańskiej i latynoamerykańskiej. Postanowił przybliżyć ją innym poprzez organizowanie imprez w polskich klubach. Jedną z nich była
impreza nosząca tytuł ABC - Africa, Brasil, Cuba, która przerodziła się w cykl trwający 2 lata (2006-2008).Obecnie Senhor jest propagatorem muzyki Tropicalnej głównie z lat 60 & 70 współpracując międzyinnymi z polskimi kolektywemi: Soulservice,Break da Funk czy Uratujmy Afrobeat. W jego setach oprócz muzyki Karaibskiej można usłyszeć dużą dawkę Jazzu, Funka , Soulu czy Rocka.
W roku 2003 założył wraz innymi miłośnikami prekusyjnych dzwięków Batucadę o nazwie
Sambasim, z którą propaguje muzykę i kulturę Brazylii w Polsce i za granicą. W 2009 koncertował w Polsce z Barbossa Trio, wspierając kompozytora i gitarzystę Wagnera Barbose. Na przełomie stycznia i lutego w 2010 brał udział w projekcie Brasil Cantado z pianistą Kubą Pałysemi gitarzystą To Brandileone. Obecnie współpracuje z lubelskim składem Open Source (Akustyczny Hip Hop). Swoje sety klubowe urozmaica grą na instrumentach perkusyjnych.