Szacuje się, że w samych obozach internowania w stanie wojennym powstało 2035 tysięcy znaczków i bloków pocztowych. Zapraszamy na spotkanie ze znawcami poczt niezależnych. Pretekstem do rozmowy będzie najnowsza publikacja Michała Gucia i Henryka Mruka Katalog znaczków poczt niezależnych 19701986.
Choć większości nazwisk autorów znaczków poczt niezależnych niestety nie znamy i miały one ograniczoną moc oddziaływania, bo nie funkcjonowały w państwowym obiegu pocztowym, to dziś uznawane są za prawdziwy fenomen. Podziemne znaczki stały się symbolem oporu wobec władzy komunistycznej, ale także oznaką istnienia wolnego państwa podziemnego. Warto wspomnieć, że w zbiorach ECS znajduje się kilka tysięcy stempli i znaczków poczt niezależnych, wszystkie dostępne dla hobbystów i badaczy w czytelni archiwum.
Michał Guć i Henryk Mruk mają już na swoim koncie katalog Znaczki szczecińskiego podziemia autorstwa Jana Tarnowskiego 19811989, w którym poddali wnikliwej analizie zaliczane do poczty niezależnej znaczki. Systematyka i drobiazgowość cechujące poprzednie wydawnictwo spotkała się z tytaniczną pracą włożoną w Katalog znaczków poczt niezależnych 19701986.
Imponują zaangażowanie i wiedza autorów przyznaje Jerzy Klimczak, główny specjalista do spraw zasobów archiwalnych ECS, który będzie gospodarzem spotkania autorskiego. To jest ich historia, bo obaj byli zaangażowani w działalność opozycyjną i kolekcjonowali pocztę drugiego obiegu strajkową, z obozów internowania, podziemną.
Autorzy rozpoczynają swój katalog znaczkami z grudnia 1970 roku stemplami Poczty Strajku Ekonomicznego w szczecińskiej Fabryce Mechanizmów Samochodowych POLMO i prowadzą czytelnika przez kolejne lata rozwoju form i tematyki podejmowanej na znaczkach aż do 1986 roku. Dzielą się teoretyczno-metodologicznymi komentarzami wprowadzającymi czytelnika w arkana swej pracy, genezę opisywanego fenomenu oraz specyfikę podziemnych znaczków jako przedmiotu badań. Na kilkuset stronach czytelnik znajdzie barwne reprodukcje walorów, opisy ich odmian oraz bardzo pomocne i ciekawe adnotacje.
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Centrum Solidarności Stocznia w Szczecinie.
Rozmowę z Michałem Guciem i Henrykiem Mrukiem poprowadzi Jerzy Klimczak, główny specjalista do spraw zasobów archiwalnych ECS.
/ Książkę w dniu spotkania będzie można nabyć w bibliotece ECS w cenie 170 zł, płatność gotówką lub kartą
goście
Michał Guć | Od 1980 był zaangażowany w działalność opozycyjną. Członek obsługi I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność w Hali Oliwia. Po 13 grudnia 1981 kolporter, drukarz, organizator niezależnych wydarzeń kulturalnych i oświatowych. Instruktor niezależnego harcerstwa współtwórca Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Współorganizator strajków studenckich w 1988. Pocztę strajkową kolekcjonuje od 1980 roku, zaś pocztę internowanych i podziemną od 1982 roku.
Wicedyrektor departamentu w Ministerstwie Rodziny, wcześniej wiceprezydent Gdyni (19992004).
Henryk Mruk | Zatrzymany 3 maja 1982 roku w Szczecinie, w kartotece Służby Bezpieczeństwa znaleźć można adnotację: brał aktywny udział w zajściach ulicznych przed gmachem Komitetu Wojewódzkiego PZPR oraz w nieudanym zamachu na ten gmach. Przypisano mu akty dywersji terroru bezpośredniego. Kolekcjoner poczty podziemnej, poczty z obozów internowania i zakładów karnych oraz z wojskowych obozów specjalnych.
Nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Kochanowskiego w Trzebiatowie.
prowadzący
Jerzy Klimczak | główny specjalista do spraw zasobów archiwalnych ECS