stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
gru 31-1.01

wtorek - środa, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
wrz'25 28

niedziela, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 125 - 185 zł
Kup bilet
Niegdyś w Weronie żył profesor, który odpowiadał na listy adresowane do Julii Capuletti. Pod słynny balkon od lat pielgrzymują ludzie prosząc orędowniczkę najpiękniejszej czystej miłości o opiekę nad ich uczuciami. Pozostawiają tam bardzo osobiste listy pełne ludzkich dramatów: pragnień, tęsknot, wspomnień, bólu...

koncerty w Trójmieście


Oprócz karteczek pozostawianych w załamaniach cegieł Capulettich kochankowie piszą miłosne listy bezpośrednio na murze, lub niejednokrotnie zostawiają zamknięte kłódki, które mają symbolizować zatrzymanie na wieki miłości swojego życia. Kluczyk zabierają ze sobą.

W 1993 roku Elvis Costello wraz z Brodsky Quartet nagrał płytę inspirowaną tą ujmującą tradycją. Z pomocą dwudziestu piosenek udało mu się nakreślić diametralnie różne charaktery pojawiających się postaci. Ich osobiste dramaty i odczuwanie miłości. Zdradzona kobieta, dziecko, dziewczyna, żołnierz, samobójca, starzejący się Romeo, czy diabelski sprzedawca, to tylko niektóre z nich.


Przekładu na język polski podjęła się Katarzyna Groniec

Aranżacje: Łukasz Damrych (aranSacja i złoty tukan za "Smycz" Bartosza Porczyka), oraz Tomasz Kasiukiewicz.

Scenografia: Tomasz Chołuj

Zdjęcia: Tomasz Kulak

Charakteryzacja: Olga Nejbauer



Katarzyna Groniec


Twórczość Katarzyny Groniec to niezwykłe połączenie talentu wokalnego i umiejętności aktorskich. Po mocnym debiucie (pierwszoplanowa rola Anki w musicalu Metro), kilkuletniej współpracy z teatrami Buffo i Ateneum w 1997 roku na Festiwalu Piosenki Aktorskiej zdobyła Grand Prix i Nagrodę Dziennikarzy (zaśpiewała Zdemaskowanie piosenki Hemara oraz Amsterdam Brela). W 2000 r. na rynku płytowym debiutowała albumem pt. Mężczyźni - producentem oraz autorem większości tekstów, kompozycji i aranżacji, które znalazły się na płycie był Grzegorz Ciechowski. W 2002 roku ukazał się kolejny album Poste restante, w 2004 r. - dwupłytowy album Emigrantka, w 2007 roku Przypadki. W tym samym roku została uhonorowana ogólnopolską nagrodą-statuetką "Prometeusza" przyznawaną w dowód uznania odwagi tworzenia i kreatywności artystycznej. Za "Prometeuszem" przyszło kolejne niezwykłe wyróżnienie - dyplom mistrzostwa im. Aleksandra Bardiniego za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie piosenki aktorskiej. We wrześniu 2008 roku Groniec wydała pierwszą płytę koncertową pt. Na Żywo.

27 marca 2009 roku na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu miał premierę spektakl inspirowany albumem Elvisa Costello Listy Julii w tłumaczeniach Katarzyny Groniec, aranżacjach Łukasza Damrycha i Tomasza Kasiukiewicza.

Premiera płyty Listy Julii miała miejsce 15 października 2009 roku.


Artystka brała udział w spektaklach muzycznych na deskach wielu polskich teatrów - do najważniejszych zaliczyć można przedstawienia:

• Nie opuszczaj mnie... (Jacques Brel), 1994-01-07, Janusz Józefowicz; Teatr Studio Buffo

• Trzy razy Piaf, 2000-01-08, Artur Barciś, Teatr Ateneum im. Jaracza

• Piotruś Pan (Barrie James Matthew), 2000-02-27, Janusz Józefowicz; Teatr Muzyczny "Roma"

• Opera za trzy grosze (Brecht Bertolt), 2002-10-24, Wojciech Kościelniak; Teatr Muzyczny - Operetka Wrocławska

• Cohen, 2002-11-24, Krzysztof Zaleski; Teatr Muzyczny "Roma"

• Mandarynki i pomarańcze, 2003-03-15, Wojciech Kościelniak; Teatr Muzyczny - Operetka Wrocławska

• Tango Operita: Szare kwiaty, 2006-01-13, Roman Kołakowski, Jarosław Staniek; Teatr Syrena w Warszawie

• Bagdad Cafe, 26-09-2009, Krystyna Janda; Teatr Polonia

Informacja o biletach

Bilety: 30 zł (do nabycia w sekretariacie NCK w godz. 9.00-16.00; rezerwacji dokonać można pod numerem telefonu 58/3011051 – odbiór zarezerwowanych biletów do 6 grudnia)