Zapraszamy na wystawę Katarzyny Kozyry "Szukając Jezusa" do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
Wystawa czynna: 8 maja - 14 czerwca 2015
od wtorku do niedzieli w godz. 11:00 - 19:00
Wernisaż: 15 maja 2015 o godz. 19:30.
Każde z jej dzieł jest pamięcią i odtworzeniem segmentu z poprzedniego, każde poprzednie jest "asem w rękawie" gotowym do zaistnienia w tym następnym. To system zależności modularnych, selekcja w oparciu o antyformat i deformację. Jak wytrawna pokerzystka zagrywa zawsze kartą, która nie pasuje do układu [...].
/Andrzej Wajs , "Poza formatem", tekst z katalogu Katarzyna Kozyra. "Szukając Jezusa" / "Looking for Jesus", 2014/
"Szukając Jezusa" to najnowszy projekt Katarzyny Kozyry , do którego punktem wyjścia była informacja o tzw. syndromie jerozolimskim - ostrym zaburzeniu urojeniowym opisanym w medycynie dopiero w drugiej połowie XX wieku.
Cierpiący nań chorzy odwiedzający Ziemię Świętą utożsamiają się z postaciami biblijnymi, najczęściej i przede wszystkim z Mesjaszem.
Do dziś artystka odbyła pięć podróży do Jerozolimy, by tam odnaleźć tych, którzy na początku XXI wieku wierzą, że są Jezusem. Pierwsza z nich odbyła się w 2012 roku dzięki wsparciu prywatnego fundatora. Efektem wszystkich wyjazdów jest ponad 100 godzin nagranych wywiadów, zdjęcia miasta, będącego sceną dla religijnych rytuałów, na której występują ludzie o różnych wierzeniach, wyznaniach i kolorach, próbujący przekonać artystkę o swej cudowności i prawdziwości kolejni Mesjasze oraz otaczający ją cały czas barwny tłum pielgrzymów oraz mieszkańców. Tym razem przed oczami Kozyry odbywa się ciągły performans, w którym to nie ona jest głównym bohaterem, a jedynie odbiorcą, próbującym odnaleźć i zarejestrować choć fragment tego, co się dzieje w tym świętym mieście. Kozyra dociera do niesamowitych osobowości. Za każdym z jej bohaterów kryją się inną fascynujące historie, które układają się w całość tworząc projekt o sposobach realizacji wiary, jej miejscu oraz roli w dzisiejszym świecie i wartościach, wokół których budujemy swoją rzeczywistość.
Proces montażu materiału jest kolejnym etapem ponownej kontemplacji owego "przedstawienia", a jednocześnie czasem weryfikacji niektórych faktów. To także moment, w którym artystka zadaje sobie i nam kolejne pytania: jakie są mechanizmy wiary i kształtowania naszych przekonań? Jak postrzegamy rzeczywistość i jak budujemy jej ogląd? I czy krytyczne podejście i nieustanna weryfikacja faktów nie jest tylko innym rodzajem intuicyjnego pragnienia wiary w potęgę rozumu?
Projekt zmienia się z podróży na podróż. Po raz pierwszy galeryjna wersja projektu w obecnym formacie była pokazywana rok temu w Łodzi w Atlasie Sztuki i chwilę później w Lublinie w Galerii Labirynt. Jednak projekt ma to do siebie, że dochodzą nowe postacie, niektóre znikają z opowieści. Artystka powraca do swoich bohaterów, zarówno realnie podczas swych powrotów do Jerozolimy, jak i podczas montażu, nieraz nieco modyfikując ich wypowiedzi. Pojawiają się też nowe postaci. Dzieło istnieje niczym jakiś program komputerowy, którego software co jakiś czas jest uaktualniany o nowe możliwości i informacje.
Kuratorka: Hanna Wróblewska
Jednocześnie z wersją galeryjną powstaje pełnometrażowy film dokumentalny przeznaczony do dystrybucji w Polsce i zagranicą.
26 marca - 16 kwietnia 2012 r.
22 kwietnia - 29 maja 2013 r.
29 czerwca - 2 sierpnia 2013 r.
12 kwietnia - 8 maja 2014 r.
27 marca - 21 kwietnia 2015 r.
Operatorzy: Jakub Burakiewicz, Katarzyna Kozyra, Piotr Niemyjski, Katarzyna Szumska, Yaniv Yur
Dźwięk: Krzysztof Baradziej, Katarzyna Kozyra, Nitzan Levi
Manager produkcji: Diana Shoef (unit 1)
Asystenci: Natalie Fortuna Bouwer, Chen Serfati, Yaniv Yur
Montaż: Mirek Szewczyk
Podziękowania zechcą przyjąć: Ibrahim Ahmad, Mykola Avyerin, Monika Branicka, Fabio Cavallucci, Katarzyna Czekalska, Magda Gemra, Joanna Gruszecka, Abu El-Hawa, Bartek Konopka, Maciej Kraśniewski, Jacek Kubiak, Paula Kukla, Nitzan Levi, Agnieszka Magdziarek, Irad Mazliah, Jacek Michalak, Mikołaj Pietraszewski, Rachel Ritts-Volloch, Avi Sabag, Magda Sawon, Chen Serfati, Diana Shoef, Waldemar Tatarczuk, Andrzej Walczak, Joerg v. Weiler, Anna Winkler, Hanna Wróblewska, Yaniv Yur, Nikita Zułkarnajew, Joanna Żak, Julia Żukowska.
Produkcja: Anna Walewska (Fundacja Katarzyny Kozyry)
Projekt powstał dzięki wsparciu: Atlas Sztuki, W&W a limited liability company, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Żak - Branicka Foundation, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Sztuki Współczesnej w Tel - Awiwie, Polski Instytut w Tel-Awiwie, Momentum The Global Platform for Time-Based-Art, Musrara The Naggar School of Photography, Media, New Music, Visual Communication.
Współpraca: Fundacja Katarzyny Kozyry
Patroni medialni: Polskie Radio Trójka, Gazeta Wyborcza, Magazyn Szum, Radio Gdańsk, In Your Pocket, www.trojmiasto.pl, Wrota Pomorza.