Jesienią 2017 roku, przeglądając rodowe albumy, trafiłam na małe zdjęcie, które przykuło moją uwagę: przedstawiało mojego pra-pradziadka Wacława Swinarskiego, w wieku 13 lat, pozującego do zdjęcia z trzema pannami ubranymi w spektakularne, czarne krynoliny, kapelusze z czarnymi piórami, krzyże i łańcuchy. Ponieważ zdjęcie było datowane na 1861 rok, szybko odnalazłam w sieci artykuł Patryka Zakrzewskiego "Czarny protest A.D. 1861".
Katarzyna Swinarska | Czarna sukienka
Kolonia, Al. Grunwaldzka 51, Gdańsk Wrzeszcz
8.11.2018 godz. 19.00Czarny protest 1861 roku, w którym Polki brały udział na masową skalę, wymierzony był przeciw zaborcom. Kolejne pokolenia kobiet w Polsce angażujące się w ruchy oporu, zawsze rezygnowały z dążeń emancypacyjnych, na rzecz ważniejszej sprawy - narodowej. Podobny los spotkał trzy córki Wacława a moje pra-praciotki: Siostry Swinarskie - zasłużone działaczki wielkopolskie. Dzisiaj hasło "Czarny protest" kojarzone jest z "rozjuszonym feminizmem".
W 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski, projekt "Czarna sukienka" ma na celu połączenie tych dwóch momentów historii i zwrócenie uwagi na fakt, że walka Polek o swobody obywatelskie jest koniecznym rozwinięciem tamtych wydarzeń.