stat

Galeria Przypływ przedstawia najnowszą wystawę artystki Katarzyny Swinarskiej Nieobecni kochankowie. To opowieść o uniwersalnych, uwarunkowanych kulturowo i historycznie doświadczeniach wielu pokoleń kobiet naszych prababek, matek i sióstr dla których samotność była i jest wpisana w miłosną relację. Nie tylko jako efekt rozpadu związku. To też dziadkowie, ojcowie i mężowie pracujący na morzu lub za granicą. To mężczyźni walczący i ginący na wojnach. A także ci, którzy choć obecni fizycznie, stają się niedostępni emocjonalnie.

Wystawę otwieramy dzień po Walentynkach, bo miłość i tęsknota, to dwie strony tej samej monety. Gdy decydujemy się pokochać drugą osobę, musimy być gotowi na to, by ją stracić. Artystka ubiera tę opowieść o namiętności i samotności w kostium najróżniejszych historii. Intensywnym emocjom nadaje kształty i barwy mówi Agata Abramowicz, kuratorka.

Swinarska w swojej twórczości eksperymentuje, nie ograniczając się do jednej estetyki. Jej prace są figuratywne i abstrakcyjne. Intensywne barwy wypełniają duże, ekspresyjne płótna. Kontrastują z nimi mroczne, duszne kompozycje przywodzące na myśl piękne, ale trujące lub pożerające swoje ofiary kwiaty. Tak nieoczywiste i różnorodne, jak Swinarska postrzega kobiecość z jej sprzecznościami.

Wystawa potrwa do 11 maja 2024.

Katarzyna Swinarska artystka wizualna: malarka, twórczyni prac wideo i instalacji multimedialnych. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w 2014 obroniła tytuł doktory sztuki.

W swojej twórczości konsekwentnie bada kobiece doświadczenie, czerpiąc inspirację z przekazów rodzinnych, historycznych oraz współczesnych. Jej prace charakteryzują się odważnym podejściem do tematyki kobiecej seksualności i cielesności, łącząc stereotypowo kobiece cechy z tymi, które wciąż nie znajdują kulturowej akceptacji.

Wielokrotna laureatka i finalistka konkursów artystycznych. Zrealizowała liczne wystawy indywidualne w Polsce, Szwajcarii, Austrii, Białorusi i w Niemczech. Jej prace znajdują się w kolekcjach instytucjonalnych (NOMUS w Gdańsku, PGS w Sopocie czy Instytut Sztuki Wyspa) oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Austrii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, Hiszpanii, Włoszech, w Stanach Zjednoczonych i w Arabii Saudyjskiej.

Katarzyna Swinarska
Nieobecni kochankowie

Wernisaż: 15 lutego, 18.00 ~ 21.00
Wystawa: 15 lutego 2025 ~ 11 maja 2025
Kuratorka: Agata Abramowicz

Godziny pracy galerii:
środa ~ piątek 14.00 ~ 18.00
sobota 10.00 ~ 14.00

Jesteśmy też otwarci na indywidualne zwiedzanie, poza podanymi godzinami.
W tym celu kontaktujcie się z nami na galeria@przyplyw.com lub telefonicznie 603 557 744.
Galeria Przypływ
ul. 3 Maja 27-31 / m.30
(klatka III, domofon 30)

Matronaty: trojmiasto.pl, Artinfo, NN6T, Magazyn Prestiż
 
lut 6

czwartek, g. 18:30

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł