stat
Impreza już się odbyła

Kawiarnia Naukowa : Edukacja i polityka

lis 30

sobota, g. 17:00, 20:00

bilety 115-137 zł
Kup bilet
Rada Rektorów Województwa Pomorskiego
Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej
oraz
Hotel Rezydent*****
w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki
mają zaszczyt
zaprosić Państwa do Kawiarni Naukowej
w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3)
na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki
25 października 2007 roku (czwartek), godz. 18:00
prof. dr hab. Tomasz Szkudlarek (Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego):
Edukacja i polityka


Nadzieje na uwolnienie edukacji od polityki są nie tylko nierealistyczne, ale wręcz sprzeczne z całą historią obu tych obszarów społecznego życia. Tak, jak nie da się kształcić ludzi do świata „w ogóle” (zawsze – mniej lub bardziej świadomie - jakoś określamy jego kształt w celach edukacji), tak i nie da się stworzyć żadnego politycznego porządku (i nieporządku) bez edukacji.
Problem zatem nie polega na tym, by edukację od polityki i ideologii uwolnić – a na tym, by tego związku mieć świadomość - i nie stracić nad nim społecznej kontroli.


W trakcie spotkania mowa będzie między innymi o relacji między edukacją i demokracją, o roli edukacji w systemach totalitarnych, oraz o tym, jakie ideologie kryją się za twierdzeniami o braku ideologii w szkole. Także – o aktualnych tendencjach i problemach w postrzeganiu politycznej roli edukacji w dzisiejszym świecie, o kryzysie społecznej wyobraźni i o tym, co to ma wspólnego z ekonomią.

Prof. dr hab. Tomasz Szkudlarek urodził się 23 grudnia 1954 roku w Starachowicach. Studia magisterskie ukończył w 1977 roku na Uniwersytecie Gdańskim. Stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki otrzymał w 1990 roku w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego) po publicznej obronie dysertacji „Teorie doboru treści programów nauczania, a filozoficzne koncepcje prawdy”. Stopień doktora habilitowanego uzyskał na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w 1994 roku po przedstawieniu pracy pod tytułem „Wiedza i wolność w pedagogice amerykańskiego postmodernizmu”.

Tytuł naukowy profesora otrzymał w 2000 r., zaś stanowisko profesora zwyczajnego Uniwersytetu Gdańskiego w roku 2002, gdzie obecnie kieruje Zakładem Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych.
Po ukończeniu studiów nie od razu związał się z Uniwersytetem Gdańskim. W latach 1977 - 1984 był między innymi pedagogiem szkolnym, asystentem w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, wychowawcą w domu dziecka oraz szkolnym pedagogiem. W 1984 został zatrudniony jako nauczyciel akademicki w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego i przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej od asystenta do profesora zwyczajnego. W latach 1996 – 2001 piastował funkcję dyrektora Instytutu Pedagogiki.

Odbył liczne staże zagraniczne oraz wykładał w USA, Szwecji, Japonii i Norwegii. W 2006 roku otrzymał doktorat honoris causa Linkoping University w Szwecji.
Główne kierunki badań profesora Szkudlarka to filozofia wychowania, pedagogika ogólna, pedagogika kultury oraz polityczne i kulturowe konteksty edukacji. Jest autorem (bądź współautorem) 10 książek (w tym dwóch w języku angielskim i jednej po japońsku) oraz blisko 40 artykułów naukowych. Wypromował czterech doktorów
Zainteresowania pozazawodowe profesora to sztuka oraz turystyka (góry, rower i kajaki).