stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Kawiarnia Naukowa : Zacznij mówić, a powiem Ci, kim jesteś

Rada Rektorów Województwa Pomorskiego
Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej
oraz
Hotel Rezydent*****
w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki
mają zaszczyt
zaprosić Państwa do Kawiarni Naukowej
w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3)
na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki


Ponieważ język - wyróżnik człowieczeństwa, nierozdzielny z myśleniem i z poznaniem, niezbędny w kontaktach międzyludzkich, potrzebny jak powietrze, jest też jak powietrze słabo postrzegany, chciałabym pokazać w wielkim skrócie strukturę języka jako uporządkowanego hierarchicznie i opozycyjnie systemu znaków (głosek, wyrazów, zdań, tekstów); opisać funkcje języka w akcie porozumiewania się językowego oraz uwarunkowania rozumienia tekstów słyszanych i czytanych. Fenomen języka chcę pokazać wyjątkowo od strony odbiorcy.
Na zakończenie pragnę zwrócić uwagę na ‘higienę językowego obcowania’, na problem Prawdy i Miłości realizowanych w języku oraz na coraz częściej zaniedbywane 2. i 8. przykazania dekalogu.

Profesor Regina Pawłowska, wykładowca w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, w lipcu obchodziła 50-lecie pracy badawczej, nauczycielskiej i społecznej. Od początku kariery zawodowej związana z Wyższą Szkołą Pedagogiczną, później Uniwersytetem Gdańskim, jest znakomitym językoznawcą i dydaktykiem, znawcą problematyki języka polskiego XVII-wiecznych gdańszczan oraz polskiej edukacji. Mistrzem dla kolejnych pokoleń nauczycieli.
Z inicjatywy Pani Profesor Pawłowskiej w Gdańsku działa jedyny w Polsce ośrodek badań nad czytaniem (rozumieniem), badań uwzględniających mechanizmy neurofizjologiczne, psychologiczne i lingwistyczne czytania jako najbardziej złożonego procesu umysłu ludzkiego.

Podstawę tych badań stanowią dwie prekursorskie i inspirujące rozprawy prof. Reginy Pawłowskiej: Lingwistyczna teoria nauki czytania (1993) oraz Metodyka ćwiczeń w czytaniu (2002).
Profesor Regina Pawłowska urodziła się 22 września 1935 roku w Mohylewie nad Dnieprem na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Pochodzi z wielowyznaniowej rodziny, której historia jest związana z walka o wolna Polskę. W listopadzie 1945 r. jako repatriantka z Wilna przyjechała do Polski. Odtąd Gdańsk stał się dla niej miastem rodzinnym, miastem nauki, pracy, przedmiotem badań, powodem dumy.

W pracy zawodowej pozostała wierna jednemu miejscu - polonistyce i humanistyce gdańskiej. Jest najdłużej pracującym profesorem (i w ogóle pracownikiem) na gdańskiej polonistyce.
Zawsze była i jest człowiekiem oddanym ludziom w potrzebie. Pełna kultury osobistej, zjednuje sobie uznanie i szacunek u wszystkich, którzy się z nią zetknęli. Życzliwość dla ludzi, akceptację różnorodnych postaw wyniosła - jak mówi - z domu, gdzie wyrastała we wzajemnym poszanowaniu katolicyzmu, prawosławia i protestantyzmu.