stat
Wydarzenie już się odbyło

Wykluczenie, również z powodów społecznych, to zdaniem prof. Marii Janion, twórczyni legendarnego seminarium Transgresje, najważniejsze pojęcie gdańskich zajęć. Jak teraz studenci i studentki, pamiętają spotkania z legendą polskiej nauki dowiemy się podczas debaty z udziałem Kazimiery Szczuki na Uniwersytecie Gdańskim w środę, 17 kwietnia o godz. 17:00.

sty 17

piątek, g. 19:30

bilety 70 zł
O pierwszym tomie biografii legendy polskiej humanistyki, znawczyni romantyzmu zatytułowanym Janion. Transe - traumy - transgresje, opowie autorka wywiadu, była seminarzystka prof. Marii Janion, Kazimiera Szczuka. O znaczeniu seminarium pt. Transgresje prowadzonym przez prof. Janion na Uniwersytecie Gdańskim w drugiej połowie lat siedemdziesiątych, opowiedzą jej dawni studenci i studentki. Gośćmi spotkani będą Kazimiera Szczuka,Krystyna Chwin, Stefan Chwin, Izabela Morska (Filipiak), Stanisław Rosiek. Moderacja: Zbigniew Majchrowski."

Debata Nowe transgresje: Janion, odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godz. 17:00 na Wydziale Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, w auli 1.45 (ul. Wita Stwosza 55, Gdańsk Oliwa). WSTĘP WOLNY.

Nauka o literaturze miała kierować uwagę studenta na ogólne, uniwersalne wartości, bliżej niezdefiniowane człowieczeństwo albo ogólnie mgliście rozumianą wolność. Podkreślano, że chodzi o wartości chrześcijańskie albo ogólnoludzkie (...) Natomiast zasadniczą kwestią, która pojawiła się w pierwszym tomie Transgresji, w Galernikach wrażliwości, była kwestia inności, obcości. Czytaliśmy np. Emmę Santos, pisarkę francuską, która przedstawiała siebie jako pozbawioną języka, szaloną kobietę walczącą z własną niemotą. Jej zwierzenia, niektórzy twierdzili, że histeryczne, były zapisem kondycji istoty wykluczonej. Uniwersalistyczne frazesy nie mogły tego ogarnąć. Transgresjom zarzucano dziwactwo, kult patologii, skupienie się na chorych jednostkach. A studentom to właśnie bardzo odpowiadało.

Maria Janion, w rozmowie z Kazimierą Szczuką i Sławomirem Sierakowskim, Transe - traumy - transgresje, Warszawa 2012

Kazimiera Szczuka - feministka, działaczka społeczna, historyczka literatury, uczennica profesor Marii Janion. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 marca i współorganizatorka Manif. Autorka licznych artykułów, esejów oraz książek.

Organizatorami spotkania Uniwersytet XXI wieku: wolność i odpowiedzialność jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście i Wydział Filologii Polskiej UG.

Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście to miejsce wydarzeń kulturalnych i społecznych, powstała w 2009 roku. Podejmuje działania na rzecz kształtowania otwartego i różnorodnego Trójmiasta zarówno w sferze kultury, jak i życiu społecznym. Jako środowisko budujące nowoczesną lewicę w Polsce działa na rzecz partycypacji i poszerzenia udziału obywateli w życiu publicznym oraz długotrwałej zmiany społecznej.