stat
Impreza już się odbyła

Kevin Kenner gra Chopina

17 - 22 października 2024, g. 18:00

bilety 25 zł
ulgowy 20 zł
Recital fortepianowy

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


SŁYNNI PIANIŚCI GRAJĄ CHOPINA
Kevin Kenner

W programie:
FRYDERYK CHOPIN
Walc E-dur, KK IVa/12
Mazurek nr 1 C-dur, op. 68
Mazurek nr 2 a-moll
Scherzo nr 1 b-moll, op.20
Polonez Ges-dur (Les adieux de Varsovie), B. 36
Mazurek nr 1 fis-moll, op. 6
Nokturn Cis-dur, KK IV a/16
Scherzo nr 2 b-moll, op.31
Souvenir de Paganini, B.37
Mazurek KK IV a/7 D-dur
Walc nr 2 h-moll, op. 69
Scherzo nr 3 cis-moll, op.39
Polonez nr 3 F-dur, op. 71
Walc nr 3 Des-dur, op.70
Mazurek nr 2 cis-moll, op. 6
Scherzo nr 4 E-dur, op.54

KEVIN KENNER
Jeden z najlepszych pianistów amerykańskich ostatnich lat (Howart Reich, "Chicago Tribune")
Spełnia oczekiwania znane jedynie z interpretacji największych chopinistów, takich jak Rubinstein, Benedetti- Michelangeli i Dinu Lipatti (Winfried Wild, "Schwäbische Zeitung").
Najlepsze wykonanie koncertowe czterech Ballad Chopina (Adrian Jack "London's Independent")
Pianista z gracją, subtelną różnorodnością i siłą, z wrodzoną zdolnością budowania dramatyzmu i proporcji.(...) Ukształtowany pianista będący u szczytu ("The Financial Times")
Ogromny talent... artysta, którego intelekt, wyobraznia i artyzm przemawiają mocno i wymownie ( " The Washington Post").

Kevin Kenner dał się poznać światowej publiczności jako siedemnastolatek, gdy na Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie w 1980 roku zdobył 10 nagrodę
i nagrodę specjalną jury dla najbardziej obiecującego pianisty. Na Konkurs Chopinowski w Warszawie powrócił ponownie w 1990 roku tym razem- by go wygrać. Otrzymał jednocześnie nagrodę publiczności i nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza.

Na tym jednak nie kończy się lista konkursowych sukcesów Kennera. W 1990 roku pianista zdobył trzecie miejsce i nagrodę specjalną za najlepszą interpretację muzyki rosyjskiej na Konkursie Czajkowskiego w Moskwie. Inne konkursy, podczas których uhonorowano go nagrodami, to między innymi International Terenie Judd Award (Londyn 1990), Van Cliburn International Piano Competition (Fort Worth, 1989) i Gina Bachauer International Competition (Salt Lake City, 1988).

A jak rozpoczęła się przygoda Kevina Kennera z muzyką? Ponoć już jako siedmiolatek zdecydował, że zostanie pianistą. Choć jest Amerykaninem - urodził się 19 maja 1963 r. w Coronado w Kalifornii - miał dwóch polskich nauczycieli. Pierwszym z nich był Krzysztof Brzuza, nowosądeczanin, który przeniósł się do Kalifornii i tam pracował jako pedagog. Drugim - prof. Ludwik Stefański z Akademii Muzycznej w Krakowie, u którego Kenner kontynuował naukę z polecenia Krzysztofa Brzuzy. Kształcił się także u Leona Fleischera w Peabody Conservatory of Music oraz u Karla- Heinza Kaemmerlinga w Hohschule für Musik w Hanowerze.

Kevin Kenner występuje solo i jako kameralista. Koncertował z tak znakomitymi orkiestrami jak Halle Orchester, BBC Symphony Orchestra, Filharmonia Berlińska, warszawska Filharmonia Narodowa, Filharmonia Czeska, Brukselska Radiowo-Telewizyjna Orkiestra Symfoniczna, NHK Symphony. Grał z orkiestrami amerykańskimi m.in. z San Francisco, San Diego, Salt Lake City, Kansas City, New Jersey, Rochester, Baltimore, St.Paul. Występował z wybitnymi dyrygentami, m.in. z Sir Charlesem Grovesem, Andrew Davisem, Hansem Vonkiem, Jerzym Maksymiukiem, Kazimierzem Kordem, Jirim Belochlavkiem i Antonim Witem. Dyrygent Stanisław Skrowaczewski, artysta nagrywający z takimi sławami jak Artur Rubinstein, zapamiętał interpretację utworów Chopina przez Kennera jako wyjątkowo wrażliwą i piękną.

Kevin Kenner gra muzykę kameralną z Tokio String Quartet, Endellion String Quartet, Fogler String Quartet, Panocha Quartet i innymi artystami. Prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce, Japonii i USA. Jest profesorem klasy fortepianu i muzyki kameralnej w Royal College of Music w Londynie. Jego dokonania pedagogiczne potwierdzają sukcesy jego studentów na międzynarodowych konkursach. Zasiada w jury prestiżowych imprez, m. in. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Azji, Międzynarodowego Konkursu Haliny Czerny-Stefańskiej w Aomori w Japonii, Krajowego Konkursu Chopinowskiego Fundacji Chopinowskiej w Miami w USA.
Artysta zarejestrował wiele wysoko ocenionych nagrań.