Zapraszamy na wykład "O moralności w wiekach dawnych" i spotkanie z Beatą Purc-Stępniak.
Informacje praktyczne:
- termin: 18 czerwca 2017, godz. 12.00,
- wstęp bezpłatny,
- czas trwania: około 60 minut,
- miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, 80-822 Gdańsk.
Wykład porusza problematykę dotyczącą pojmowania moralności w życiu codziennym w sztuce doby nowożytnej. Na podstawie wybranych przykładów malarstwa od wieku XV po XVIII stulecie zostaną omówione skłonności ludzi do popełniania pomyłek i szkodzenia sobie, wypływające z niewiedzy. Uwaga zostanie skoncentrowana na grafice i malarstwie, głównie rodzajowym, związanym z sytuacjami dnia codziennego, którym nadano wymiar filozoficzny i dydaktyczny.
Interesujące z punktu widzenia dzisiejszego widza mogą się wydać dawne normy moralne czy sposoby przestrzegania przed nagannym postępowaniem, uchybieniami i złym usposobieniem. Tu ogromna rola sztuki, niosła bowiem pouczenie, jak należy postępować, by widzieć swe ograniczenia i zalety, ćwiczyć wolę. Wśród wielu dóbr najistotniejsze było zaskarbienie sobie nagrody w niebie. Ciekawe wydaje się w tym kontekście pytanie o miłość i jej wartość w życiu. Istotna wszak była rola religii w kanonie sztuki. Z punktu widzenia człowieka ten, który wierzy, ma obowiązki wobec siebie i bliźnich, co oczywiście wiąże się z ograniczeniem wolności i samodyscypliną. Jak pogodzić sens wolnej woli i wszechmoc Bożą? To trudne zagadnienie otworzyło drogę wielu teologom i filozofom komentującym ten problem, a także znalazło odzwierciedlenie w malarstwie wieków dawnych.
"Kierunek sztuka" to spotkania poświęcone wybranym artystom, zjawiskom artystycznym, a także zabytkom z naszych muzealnych kolekcji, zwłaszcza tym, z którymi związane są interesujące historie. Na spotkania, które odbywają się raz w miesiącu zapraszają kustosze z Oddziału Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.