stat
Wydarzenie już się odbyło

Spotkanie z prof. Marion Brandt, która opowie o zapomnianej, wybitnej postaci Ericha Ruschkewitza, poety, dziennikarza i działacza kulturalnego w międzywojennym Gdańsku.

Ruschkewitz Erich (16. VII 1904 Gdańsk - 1941) był dziennikarzem, poetą, działaczem społecznym i kulturalnym gdańskiej gminy żydowskiej w Gdańsku. Urodził się i wychował w gdańskiej rodzinie. W 1923 r. debiutował na łamach "Danziger Rundschau", ogłaszając tam swoje wiersze i opowiadania. Od 1925 r. Ruschkewitz publikował w organie gdańskiej SPD "Danziger Volksstimme", aż do zlikwidowania go przez hitlerowski senat w 1936 r. Wiążąc się z gdańską SPD stał się jej publicystą politycznym.

Jednocześnie był współpracownikiem i przyjacielem posła SPD do gdańskiego Volkstagu, Ericha Brosta. W 1929 r. wyszedł drukiem tomik wierszy Ruschkewitza pt. "Adlers Brauhaus bis Leichenschauhaus". Ruschkewitz utrzymywał intensywne kontakty ze Stanisławem Przybyszewskim, kiedy ten mieszkał w Gdańsku.

W 1933 r. zaczął pisać do "Jüdisches Gemeindeblatt", aby latem 1939 r. objąć redakcję tego pisma. W 1940 r. został członkiem organizacji zajmującej się emigracją żydowskiej społeczności z Gdańska, pomagając w tym przedsięwzięciu Davidowi Jonasowi. Mimo to nie wyemigrował. Prawdopodobnie z powodu choroby matki, która umarła 6 VIII 1941 r. 7 XII 1941 R. został deportowany do getta w Rydze. Po tej dacie ślad po nim zaginął. Najprawdopodobniej został zamordowany.

Rozmowę ze znawczynią tematu, prof. Marion Brandt, poprowadzi Andrzej Fac. Marion Brandt jest kierownikiem Pracowni Badań nad Interkulturowością w Literaturze i Teatrze. Studiowała historię, filologię germańską i pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim i na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie.