stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Jeden z najdroższych filmów dokumentalnych w historii, szwajcarski kandydat do Oskara, zdobywca nagród na wielu światowych festiwalach. Pszczoły to nie tylko istotne ogniwo ziemskiego ekosystemu, lecz również ważny czynnik plonotwórczy. Zamieszkują Ziemię równie długo jak człowiek, ale gdy one wyginą - jak twierdził Einstein - ludziom pozostaną nie więcej niż cztery lata życia. Reżyser Markus Imhoof, który w życiu prywatnym jest wnukiem pszczelarza, w niezwykły sposób opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół.

gru 27-29

piątek - niedziela, g. 17-22

Gdańsk,
bilety 23 zł
Kup bilet
data: 6 sierpnia 2015 (czwartek)
godzina: 21:30
miejsce: Gdynia - InfoBox, ul. Świętojańska 30, pokaz plenerowy
wstęp: wstęp wolny

W ciągu ostatniej dekady wyginęły miliony pszczół. Czy to oznacza, że czeka nas totalny kryzys? Wykorzystując najnowszą technologię, umożliwiającą obserwację niewidocznych gołym okiem zjawisk, Imhoof z własnej perspektywy pokazuje rolę i piękno pszczół, a także fatalizm ich losu. Podróżując z kamerą po całym świecie filmuje tereny, na których zamieszkują pszczoły, a za pomocą mikroskopowych zdjęć pokazuje jak żyją i zachowują się w gniazdach i ulach.

Widzowie poznają pszczelarzy, naukowców i rolników, owładniętych pasją do pszczół i pragnących poznać tajemnicę ich masowej śmierci. Pomimo wieloletnich badań, dokładny powód tego zjawiska nie jest znany i stanowi przedmiot spekulacji. Imhoof stara się pokazać międzynarodowy zasięg tego zjawiska, dokumentując przebieg, jaki ma ono w różnych częściach świata. W Chinach doszło już nawet do tego, że rolnicy zatrudniają ludzi, którzy zamiast pszczół zapylają rośliny...

"Więcej niż miód" to dokumentalny blockbuster i jeden z najdroższych w historii filmów dokumentalnych (jego budżet wyniósł ok. 2 milionów euro), zrealizowany przez producentów głośnych "Nakarmimy świat" oraz "Zaróbmy jeszcze więcej". W 2013 roku zdobył nagrody na kilkunastu festiwalach filmowych z DOCS AGAINST GRAVITY FF na czele.

Cykl jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni, realizowany przy współpracy z fundacją Okonakino i Against Gravity, firmą dystrybucyjną, która w 2004 roku zorganizowała po raz pierwszy festiwal filmów dokumentalnych DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL (były PLANETE+ DOC FF), który z czasem wyrósł na jedną z największych i najważniejszych tego typu imprez na świecie i zdobył prestiżową nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Against Gravity zajmuje się dystrybucją kina dokumentalnego i ambitnego kina fabularnego.