stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Kino Otwarte - Moja Polityka / Moja Geopolityka

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Celem spotkań w ramach Kina Otwartego jest edukacja na temat praw człowieka. Filmy pomagają dotrzeć do ukrytych emocji, inspirują do zmian, dają nadzieję, rozwijają samoświadomość, pozwalają z dystansu spojrzeć na nasze problemy.

Projekcje filmów dokumentalnych na tematy prawo - człowiecze stanowią punkt wyjścia do dyskusji na temat problemu, zjawiska przedstawionego w filmie. Projekt odpowiada na problem rosnącego zjawiska mowy nienawiści i działań dyskryminacyjnych, które przekładają się na wzrost przestępstw motywowanych nienawiścią.
W naszym zbiorze znajdują się filmy dotyczące min.: imigracji, uchodźstwa, dyskryminacji ze względu na pochodzenie, społecznych i psychologicznych przyczyn stereotypów i dyskryminacji, niewolnictwa XXI wieku, handlu ludźmi, praw dzieci, swobody wypowiedzi i wolności przekonań.

"Moje miejsce" 26', 2014, twórcy: Maria Baranowska, Valerian Collot
"Moja geopolityka " 40', 2014, twórcy: Maria Baranowska, Valerian Collot

Maria Baranowska jest podróżniczką zafascynowaną Europą Środkowo-Wschodnią i krajami Kaukazu. Ostatnie 6 lat spędziła za granicą. We Francji pracowała m.in. jako nauczycielka języków obcych: angielskiego, rosyjskiego, polskiego jako obcego oraz koordynatorka projektów i organizatorka wydarzeń w stowarzyszeniu artystyczno- kulturalnym L'Effet divers. Działała jako wolontariuszka i tłumaczka w centrum pomocy dla imigrantów w Montpellier. W ubiegłym roku mieszkała w Gruzji, gdzie pracowała jako nauczycielka wspomagająca języka francuskiego w szkole publicznej w Tbilisi. W Gdańsku pracowała w firmie zajmującej się eksportem na rynki francuskojęzyczne. Współpracuje jako wolontariuszka z Europejskim Centrum Solidarności i Fundacją IRSE.

Valerian Collot od lat podróżuje w różnych kierunkach, najczęściej do krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Kaukazu. Ma doświadczenie w pracy jako aktor, reżyser i twórca spektakli, przy organizacji festiwali teatralnych, które zdobył pracując w stowarzyszeniu Art Mixte i L'Effet divers. We Francji pracował jako edukator w Warsztatach Terapii Zajęciowej, domu dziecka, pogotowiu opiekuńczym, ośrodku dla imigrantów... Swoje pasje teatralno -artystyczne łączy z pracą organizując warsztaty teatralne i klaunowe. W Gdańsku zajmuje się głównie masażem chińskim oraz współpracuje jako wolontariusz z ECS i Fundacją IRSE.

W 2014 roku Maria Baranowsk i Valerian Collot zrealizowali wspólny projekt reportażu z czteromiesięcznej podróży do Gruzji i Armenii. Był to pomysł na głębsze poznanie odwiedzanych krajów, oddanie głosu ludziom spotkamy na ich drodze oraz szukanie odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Pierwsza część reportażu pokazuje drogę, pytania, spotkania, pejzaże. Trzy miesiące spędzone na Kaukazie. Około 20 wywiadów z ważnymi dla nich osobami spotkanymi w podróży dotyczyły uniwersalnych pytań : gdzie i jakie jest nasze miejsce, jako jednostki, w grupie, społeczeństwie, na Świecie? Czego potrzebujemy żeby żyć i być szczęśliwym? Ich projekt dotyczy również lat 90-tych na Kaukazie oraz konfliktów geopolitycznych, który miały miejsce w tym czasie. Na tle wydarzeń ostatnich 20-30 lat bohaterowie filmu opowiadają swoje historie, mówią o swoich życiowych wyborach, dzieła się swoimi tradycjami i sposobem życia.

Po projekcji zapraszamy na dyskusję z autorami filmów.
Partner: Sopockie Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców, MOPS Gdynia