stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Zapraszamy we wtorek 18 października o godz. 19.00 do Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku) na kolejną odsłonę Kina Zaangażowanego. Wykład Jacka Kołtana "Peter Sloterdijk i teoria globalizacji" wokół książki "Kryształowy pałac" Petera Sloterdijka oraz projekcja filmu "Yes-Meni naprawiają świat" w reżyserii Andy'ego Bichlbauma i Mike'a Bonnano.

Jacek Kołtan studiował filozofię i nauki polityczne na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie, doktorat z filozofii społecznej obronił na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Pracuje w Dziale Nauk Społecznych Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Interesuje się współczesnymi teoriami społecznymi i politycznymi, historią idei solidarności, ontologią społeczną, hermeneutyką, antropologią filozoficzną i fenomenologią.

O książce:
W 1851 roku w londyńskim Hyde Parku stanął gigantyczny Kryształowy Pałac, w którym odbyła się pierwsza wystawa światowa. Tysiące ludzi bezskutecznie próbowało się dostać do jego wnętrza. Również dziś do niewidzialnych granic Zachodu - zamieszkanego przez zwycięzców globalizacji - dobijają się miliony przegranych. Czy współczesny kryształowy pałac przetrwa? Książka Sloterdijka to efektowny esej o tym, jak będzie wyglądał świat po globalizacji.

Nadzwyczaj odświeżająca lektura, którą można polecić wszystkim tym, którzy chcą głębiej zrozumieć fenomen globalizacji, na ogół redukowany wyłącznie do jego ekonomicznego wymiaru.
"Die Zeit"

To zaskakujące, jak bardzo inspirujące (nawet gdy irytują i drażnią) okazują się jego rozważania o świecie i Bogu, jak bardzo są felietonistyczne w najlepszym sensie tego słowa.
"Frankfurter Allgemeine Zeitung"

O autorze:
Peter Sloterdijk (1949) - wybitny filozof, eseista i publicysta, najbardziej wpływowy intelektualista Niemiec. Zasłynął m.in. przełomową dla współczesnej myśli europejskiej rozprawą "Krytyka cynicznego rozumu" (1983, wyd. polskie 2008), monumentalnym trzytomowym dziełem "Sfery" (1998-2004), a zwłaszcza kontrowersyjną rozprawą o genetyce "Reguły dla ludzkiego zwierzyńca" (1999). Zajmuje się teorią nowoczesności i współczesnego kapitalizmu, analizuje sztukę współczesną i popkulturę. Jest rektorem Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Karlsruhe, gdzie wykłada filozofię i teorię mediów. Prowadzi także popularny Kwartet filozoficzny w niemieckiej telewizji ZDF.

O filmie:
Kiedy mężczyzna reprezentujący koncern Dow Chemical ogłosił na antenie BBC, że jego firma wypłaci odszkodowanie ofiarom spowodowanej przez siebie katastrofy ekologicznej, prowadzący program dziennikarz oniemiał ze zdumienia. "Zrobimy to, co powinniśmy byli zrobić już dawno temu" - zapewniał przedstawiciel koncernu. Po dwudziestu latach już mało kto liczył na to, że chemiczny gigant ukaże ludzkie oblicze. Euforia trwała jednak bardzo krótko. Firma szybko zdementowała informację, a BBC poprosiło o wyjaśnienia na antenie. Okazało się, że mężczyzna, który składał zaskakujące obietnice, nie ma z koncernem nic wspólnego. "Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć, że nikt dziś nie liczy się z ofiarami" - wyjaśnił. Skutki tego działania stały się szybko widoczne - akcje Dow błyskawicznie pikowały, a firma straciła w ciągu jednego dnia 2 miliony dolarów. Sprawcą całego zamieszania był "Yes-Men" Andy Bichlbaum - człowiek, który postawił sobie za zadanie ośmieszyć świat biznesu.

"Yes-Meni naprawiają świat" to dokument z kilkunastomiesięcznej "partyzantki" uprawianej w podobnym stylu przez Andy'ego Bichlbauma i Mike'a Bonanno. "Czy można naprawić dzisiejszy świat?" i "Dokąd chciwość zaprowadzi ludzi?" - proste, nieco naiwnie brzmiące pytania, kilka lat temu stały się kołem zamachowym działań tego duetu. "Wystarczy garnitur, dobre chęci i odrobina impertynencji" - twierdzi Andy Bichlbaum. Udowadnia to z wdziękiem kameleona, gładko przeobrażając się w typ korporacyjnego menedżera. Świadomi roli mediów we współczesnym świecie na różne sposoby przyciągają ich uwagę zyskując tym samym rozgłos dla sprawy. Zwieńczeniem wielomiesięcznych działań jest ich osobista wersja "New York Timesa", którą zamieniono w społeczno-polityczny koncert życzeń. Na stronach gazety-fałszywki pojawiają się artykuły wybiegające do przodu o kilka miesięcy, opisujące świat takim, "jakim chcielibyśmy za kilka miesięcy zastać".

Po części dokument, po części mocumentary w stylu Michaela Moore'a, film Bichlbauma i Bonanno błyszczy humorem i podbija prostotą przekazu. Dzięki lekkości stylu i dużej dawce humoru dokument ten to przyswajalna opowieść o gospodarce światowej i globalnym rynku. Na celownik "Yes-Meni" biorą też przecież wyznawców guru neoliberalnej gospodarki, Miltona Friedmana, którego przepytują od góry do dołu na temat sensowności liberalizmu gospodarczego. Jego tezy "Yes-Meni" umiejętnie podważają lub doprowadzają do absurdu. Nie wiadomo czy biznes ośmiesza się tym, że nie widzi satyry, której jest obiektem, czy staje się przerażający przez brak jakiejkolwiek krytycznej oceny i refleksji.

"Yes-Meni naprawiają świat" / "Yes Men Fix The World"
reż. Andy Bichlbaum, Mike Bonnano
prod. Francja 2008, 90 min