18 - 20.12.2020 / kino online
G.20.00 / SZUKAJĄC VIVIAN MAIER / Finding Vivian Maier / r. John Maloof, Charlie Siskel / USA / 2013 / 83 min. / dokument
Całe życie pracowała jako skromna niania, opiekując się dziećmi z zamożnych rodzin. Nikt nie zwracał uwagi na to, że każdego dnia, w każdej wolnej chwili, robiła setki zdjęć, których nigdy nikomu nie pokazała, a większości nawet nie wywołała. Nikt nie wiedział o jej życiowej pasji, dzięki której stała się znana na całym świecie.
Kilka lat temu, zaraz po śmierci Maier, przypadkowo odkryto kontener, w którym przechowywała swoje prace. Znaleziono w nim ponad 100 000 negatywów zawierających zdjęcia, których nikt wcześniej nie widział, a które wkrótce wywołały furorę na całym świecie. Maier z dnia na dzień została uznana za jedną z najważniejszych artystek XX wieku, a światowe galerie ustawiły się w kolejce, by pokazywać jej prace. Kim była kobieta, która nikomu nie zdradziła swojej pasji? Czy zdawała sobie sprawę ze swojego talentu? Jaką skrywała tajemnicę?
Film Johna Maloffa i Charliego Siskela przypomina remiks słynnego "Sugar Mana". Choć prezentowany na Berlinale dokument wywołuje mniejsze emocje niż oscarowy poprzednik, z gracją broni się przed oskarżeniami o wtórność. Smakuje znacznie bardziej gorzko niż "Sugar Man", a twórcy filmu wyraźnie dystansują się od - nieobcej dokumentowi Malika Bendjelloula - poetyki amerykańskiego snu.
Inaczej niż Sixto Rodriguez bohaterka Maloffa i Siskela nie mogła zobaczyć wiwatujących na jej cześć tłumów. O ile kapryśny los ostatecznie przyniósł bohaterowi "Sugar Mana" namiastkę zasłużonego sukcesu, dla Vivian Maier okazał się bezlitosny. Skromna niania, która po godzinach zajmowała się fotografią, zyskała sławę dopiero po śmierci. Nawet ten sukces nie byłby jednak możliwy bez przedziwnej gry przypadków, która zostaje drobiazgowo zrelacjonowana w filmie.
Uczciwość Maloffa i Siskela polega na zaznaczeniu, że kobieta zrobiła wiele, by dopomóc swemu pechowi. We wspomnieniach nielicznych znajomych Maier prezentuje się jednocześnie jako wrażliwa artystka, nieśmiała ekscentryczka i niezrównoważona jędza. W miarę odsłaniania kolejnych aspektów jej życiorysu naszemu podziwowi coraz wyraźniej zaczyna towarzyszyć zakłopotanie. Ujawniane przez twórców sprzeczności charakteru Vivian czynią z niej jednak tylko jeszcze bardziej interesującą bohaterkę.
Dyskusji nie podlega za to ocena artystycznego talentu Maier. Prezentowane w filmie fotografie stanowią zbiór fascynujących portretów chicagowskiej ulicy. Uchwycone przez kobietę sceny z codziennego życia amerykańskiej metropolii tylko pozornie należą do porządku błahej codzienności. W rzeczywistości przedstawione w filmie fotografie stanowią mieszankę mroku, grozy i humoru. Trudno oprzeć się wrażeniu, że twórczość Maier zachwyciłaby Rolanda Barthes'a, autora pamiętnego "Światła obrazu". Zdjęcia Amerykanki wydają się naszpikowane potencjalnymi punctum, czyli drobnymi szczegółami, które pozwalają odbiorcom dostrzec niewidoczne na pierwszy rzut oka sensy i znaczenia.
Maloff i Siskel podejmują inteligentną grę z formułą metafizycznego kryminału. Choć film wydaje się przypominać śledztwo, reżyserzy nie próbują na siłę rozwiązywać piętrzących się zagadek. Pełna niedopowiedzeń atmosfera pasuje do "Szukając Vivian Maier" rozumianego jako medytacja o naturze geniuszu. Reżyserzy dostrzegają, że otrzymany dar przyniósł bohaterce wiele radości, lecz jednocześnie przejął pełną kontrolę nad jej życiem. Próba wyjaśnienia fenomenu Vivian nie może się skończyć inaczej niż deklaracją bezradności. W tym konkretnym przypadku niemoc okazuje się jednak fascynująca."
Piotr Czerkawski / film.dziennik.pl 9.05.2014
ZASADY OGLĄDANIA filmu online:1. Kup bilet (dostęp) na POKAZ ONLINE - tutaj https://tickets.klubzak.com.pl/.
2. Po kupieniu biletu (dostępu) na POKAZ ONLINE, na podany przez kupującego adres mailowy wysłane zostanie potwierdzenie zakupu biletu.
3. Na ten sam adres mailowy, w dniu pokazu w g.19.00 - 19.45 zostanie wysłany link do filmu wraz z hasłem.
4. Hasło do filmu zostanie aktywowane przed pokazem.
5. Link jest aktywny w godzinach 20.00 - 22.00 (film ma 83 minuty - czyli jest 37 minuty zapasu, czyli są 2 godziny na obejrzenie filmu).
6. Polskie napisy aktywuje ikona "cc" w prawym dolnym rogu.
7. W razie problemów doradzamy zmienić przeglądarkę, a jeżeli to nie pomoże prosimy o kontakt mailowy kasa@klubzak.com.pl. Prosimy o przesłanie zrzutu z ekranu, na którym będą widoczne: data i godzina, nazwa kanału na vimeo, kadr filmu, adres strony w pasku domeny, nazwę urządzenia i przeglądarki w jakiej film jest oglądany oraz o opisanie problemu.
Zasady techniczne do odtwarzania filmu:
1. Przed oglądaniem filmu sprawdź, czy masz najbardziej aktualną wersję przeglądarki i systemu operacyjnego oraz dobre połączenie z Internetem:
- najnowsza wersja przeglądarki Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Safari lub Opera;
- połączenie internetowe o przepustowości conajmniej 30 Mb/s na urządzeniu do oglądania.
Prędkość Internetu można sprawdzić na stronie speedtest.pl. W razie aktywności oraz jednoczesnego aktywnego korzystania z Internetu przez inne urządzenia - laptop, tablet, telefon, TV itd. (przewodowo lub przez WiFi) niezbędne jest uzupełnienie wyżej wskazanej prędkości połączenia na urządzeniu do oglądaniu filmu.
- system operacyjny: Windows 7 lub nowszy, Mac OS X 10.7 lub nowszy, Ubuntu 10 lub nowszy;
2. Podczas oglądania filmu radzimy zamknąć pozostałe karty w przeglądarce, a także inne przeglądarki i programy. Pomóc może także skorzystanie z przewodowego połączenia sieciowego zamiast bezprzewodowego.
3. Tabela poniżej zawiera przybliżone prędkości zalecane do odtwarzania poszczególnych formatów wideo:
Rozdzielczość obrazu Zalecana stała prędkość
HD - 1080p 30 Mb/s
HD - 720p 15 Mb/s
SD - 480p 7 Mb/s
SD - 360p 3 Mb/s