stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja
Kino Konesera: Oldboy
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Wraz z początkiem lata, 22 czerwca rusza czwarta edycja kina na dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - cykl pokazów kina plenerowego z widokiem na dachy gdańskiej starówki. Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi "Rooftop cinema", które odbywają się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku.

W cyklu zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych światowych festiwalach filmowych, takich jak Berlinale, Cannes czy Wenecja. Pojawią się też filmy o charakterze wielkomiejskim, których akcja rozgrywa się w metropoliach. Przez całe wakacje odbędzie się osiemnaście projekcji kina plenerowego w soboty, środy i jeden czwartek, od 22 czerwca do 31 sierpnia 2019. W przypadku zagrożenia deszczem pokazy będą przenoszone na kolejny czwartek.

W programie znalazły się m.in takie tytuły jak: nagrodzony trzema Oscarami "Green Book", czyli amerykańskie kino drogi w reżyserii Petera Farrelliego; nagrodzony na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes "Dogman" autora głośnej "Gomorry" Mateo Garrone; ostatni film mistrza europejskiego kina Michaela Haneke "Happy End" oraz "Człowiek, który zabił Don Kichota" Terriego Gilliama oraz "Mój piękny syn" Felixa von Groeningena z rewelacyjną rolą Timothée Chalameta, który otrzymał za nią szereg prestiżowych nagród na festiwalach na całym świecie.

Ponownie zobaczyć będzie można dużo autorskiego i ambitnego kina, twórców młodego pokolenia, w tym francuską "Avę", reż. Léa Mysius, obsypany nagrodami krytyków na festiwalach w Cannes i Toronto oraz również francuski "Paryż i dziewczyna" w reż. Léonor Sérraille, nagrodzonej za najlepszy debiut w Cannes dwa lata temu. W tym roku na widzów czeka również kino z najdalszych zakątków świata, w tym japońsko-singapurski, melancholijny "Ramen, smak wspomnień" w reż. Erica Khoo; rosyjskie "Lato" Kiriłła Sieriebriennikowa o gwiazdzie undergroundowej sceny muzycznej lat 80. w ZSRR; szwedzki "Mężczyzna imieniem Ove" Hannesa Holma; będący mieszanką humoru i melancholii brazylijski "Loveling" w reż. Gustavo Pizzi oraz utrzymany w klimacie wibrującego rock-n-rollem Buenos Aires, lat 70. argentyński kryminał "Anioł" Luisa Ortegi.

Kino na Szekspirowskim to również ambitne thrillery, w tym porównywany do "Taksówkarza" XXI wieku mroczny dramat "Nigdy cię tu nie było" szkockiej reżyserki Lynn Ramsey z Joaquinem Phoenixem w roli byłego agenta sił specjalnych, ratującego porwane dzieci. Drugą równie mroczną i wciskającą w fotel opowieścią będzie "Zabicie Świętego Jelenia" z Colinem Farrellem, Nicole Kidman i Alicią Silverstone w rolach głównych a w reżyserii Jorgosa Lantimosa, autora oskarowego "Faworyty".

W programie znalazły się również dwie komedie kryminalne: "Gentleman z rewolwerem" Davida Loweriego- opowieść o najbardziej czarującym złodzieju w historii, który wcale nie miał ochoty na to, żeby przejść na emeryturę, a rabując banki nigdy nie zapominał o byciu gentlemanem, gdzie w roli głównej zobaczymy Roberta Redforda oraz "Ostatnie prosecco hrabiego Ancillotto" włoskiego reżysera Antonio Padovana z Giuseppe Battistonem znanym z pokazywanego w ubiegłym roku w Kinie na Szekspirowskim "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie".

Cykl pokazów w tym roku otworzy utrzymane w duchu amerykańskiego kina niezależnego "I tak cię kocham" w reżyserii Michaela Showaltera, komedia która otrzymała m.in. nagrodę publiczności na festiwalu w Locarno i była nominowana w tym roku do Oscara z najlepszy scenariusz oryginalny.

PROGRAM POKAZÓW:

22.06 (sb), I tak cię kocham, reż. reż.Michael Showalter, USA
26.06 (śr), Green Book, reż. Peter Farrelly, USA
29.06 (sb), Mój piękny syn, reż. Felix Van Groeningen, USA
03.07 (śr), Anioł, reż.Luis Ortega, Argentyna, Hiszpania
06.07 (sb), Ava, reż. Léa Mysius, Francja
10.07 (śr), Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie, reż. Ken Scott, Francja, Indie, USA
13.07 (sb), Nigdy cię tu nie było,reż. Lynne Ramsay, Francja, USA
18.07 (cz), Mężczyzna imieniem Ove,reż. Hannes Holm, Szwecja
20.07 (sb), Człowiek, który zabił Don Kichota, reż. Tery Gilliam, Portugalia, Hiszpania, Wlk. Bryt.
24.07 (śr), Zabicie Świętego Jelenia,reż. Jorgos Lantimos, Irlandia, Wlk. Bryt.
07.08 (śr), Ostatnie prosecco hrabiego Ancillotto,reż. Antonio Padovan, Włochy
10.08 (sb), Gentleman z rewolwerem, reż. David Lowery, USA
14.08 (śr), Paryż i dziewczyna, reż. Léonor Sérraille, Francja
17.08 (sb), Lato, reż. Kiriłł Sieriebriennikow, Rosja
21.08 (śr), Loveling, reż. Gustavo Pizzi, Brazylia, Urugwaj
24.08 (sb), Dogman, reż. Matteo Garrone, Włochy
28.08 (śr), Ramen, smak wspomnień, reż. Eric Khoo, Japonia, Singapur
31.08 (sb), Happy End, reż. Michael Haneke, Francja, Austria, Niemcy


Projekt współfinansowany ze środków Miasta Gdańska. Parter główny: Gdański Teatr Szekspirowski. Partnerzy medialni: Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane, Trójmiasto.pl, Chilli Zet.
 

Przeczytaj także