stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Muzeum Emigracji zaprasza mieszkańców Trójmiasta i turystów na letnie, plenerowe pokazy "Kino na trawie" w Parku Rady Europy w centrum Gdyni.

W sobotnie wieczory zaprezentujemy trzy doskonałe polskie komedie. Zróżnicowane wątki emigracyjne przeplatają się w nich z wyobrażeniami Polaków o lepszym świecie, perypetiami bohaterów zderzających się z realiami życia za granicą oraz ich częstym zakłopotaniem i zabawną niezgrabnością w konfrontacji z obcokrajowcami. Wynika z tego wiele barwnych i komicznych sytuacji, które jednak niejednokrotnie skłaniają do refleksji.

KINO NA TRAWIE
MUZEUM EMIGRACJI W GDYNI

Park Rady Europy | Gdynia
lipiec - sierpień 2012

Przesądy na temat obcych, trudności w odnalezieniu się poza ojczyzną i wielka nadzieja na poprawę swojego losu - te czasem zabawne, czasem poruszające emigranckie historie znane są każdej polskiej rodzinie. Ponadto, sympatyków polskich pasażerów ucieszą epizody podróży transatlantyckich - w dwóch filmach pojawiają się unikatowe zdjęcia nakręcone na polskich statkach "Batory" i "Stefan Batory".

Na wszystkie pokazy wstęp wolny!

Program

14 lipca 2012 | godz. 21.30
"Kochaj albo rzuć"

4 sierpnia 2012 | godz. 21.30
"Żona dla Australijczyka"

25 sierpnia 2012 | godz. 21.30
"Szczęśliwego Nowego Jorku"



"Kochaj albo rzuć"
reż. Sylwester Chęciński, 1977, 116 min

Trzecia część komediowej opowieści o rodzinach Pawlaków i Karguli. Seniorowie obu rodów oraz ich wnuczka Ania otrzymują od Johna Pawlaka zaproszenie do Chicago. Kiedy przyjeżdżają na miejsce okazuje się, że John zmarł. W trakcie pogrzebowej ceremonii pojawia się nowy członek rodziny - córka Johna. Pawlak doznaje podwójnego szoku - nie dość, że owa Shirley jest dzieckiem nieślubnym, to na dodatek jest Mulatką. [opis dystrybutora]
Zdjęcia do filmu kręcono na pokładzie statku "Stefan Batory".

"Żona dla Australijczyka"
reż. Stanisław Bareja, 1964, 92 min

Do Polski przyjeżdża z Australii, w celu znalezienia dla siebie żony, zamożny farmer - Polak z pochodzenia - Robert. Gdy ogląda występ "Mazowsza", zauważa jedną z chórzystek, Hankę. Na skutek nieporozumienia zostaje ona porwana i umieszczona w willi kapitana, gdzie Robert - przekonany, że jest to dziewczyna "marząca o porwaniach" - więzi ją całą noc. Hanka z początku nie poddaje się czarowi Australijczyka, ale gdy po opuszczeniu willi wraca do Gdyni zaczyna coraz częściej o nim myśleć. Przypadkowo oboje spotykają się na "Batorym", którym zespół wyrusza na tournée. [opis dystrybutora]

"Szczęśliwego Nowego Jorku"
reż. Janusz Zaorski, 1997, 95 min

Polak potrafi... Szczególnie w Nowym Jorku! Jest ich tylko sześcioro, jednak razem stanowią mieszankę wybuchową. Błyskotliwa komedia Janusza Zaorskiego o ludziach, którzy wierząc w "American dream", wyruszyli za ocean by zdobyć sławę i pieniądze.
Szczęśliwego Nowego Jorku Więcej zdjęć ()

Szczęśliwego Nowego Jorku

Fot. Muzeum Kinematografii w Łodzi

Szczęśliwego Nowego Jorku

Fot. Muzeum Kinematografii w Łodzi



Zderzenie z nowojorsko-emigracyjną rzeczywistością okazuje się jednak bolesne i komiczne zarazem. Gdy szóstka emigrantów znajduje się pod jednym dachem nowojorskiego mieszkania, możecie być pewni, że będzie śmiesznie... bardzo śmiesznie! Gdzie dwóch Polaków, tam trzy poglądy, gdzie zaś sześciu, tam pozostaje już tylko życzyć Państwu...Szczęśliwego Nowego Jorku!
[opis dystrybutora]