4 kwietnia (piątek) zapraszamy do Kina Muzeum na specjalny pokaz nagrodzonego m.in. na MFF Berlinale filmu dokumentalnego Przechwycone (reż. Oksana Karpovych). Film zbudowany w warstwie dźwiękowej z przechwyconych przez ukraiński wywiad rozmów telefonicznych rosyjskich żołnierzy zderzony jest ze statycznymi ujęciami zniszczeń poczynionych przez rosyjskie wojsko w Ukrainie. Przechwycone to psychologiczny horror, którego groza kryje się poza obrazem.
Po seansie odbędzie się spotkanie i rozmowa z udziałem zaproszonych gości specjalnych.
Pokaz odbędzie się w ramach cyklu filmowego Kino vs wojna, w ramach którego prezentujemy najważniejsze filmy dokumentalne poruszające problematykę związaną z konfliktami wojennymi.
Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą: Władysław Zadorin - obrońca Wyspy Wężowej, który w 2022 roku trafił na dwa lata do rosyjskiej niewoli. Zoriana Varenia - dziennikarka z Centrum Mieroszewskiego oraz portalu "Nova Polscha", politolożka, współpracowniczka Radia 357, autorka podcastu w języku ukraińskim Stacja Arsenalna, w którym opowiada o tym, co otacza Ukraińców w Polsce i o Ukrainie, którą chce pokazać Polakom. dr Piotr Pławuszewski filmoznawca z UAM w Poznaniu, specjalista w obszarze kina dokumentalnego.
PRZECHWYCONE + SPOTKANIE I ROZMOWA CYKL: KINO VS WOJNA Reż. Oksana Karpovych, 95 min, 2024, Ukraina, Kanada, Francja, dokumentalny Termin wydarzenia: 4 kwietnia (piątek), godz. 18.00 Miejsce wydarzenia: Kino Muzeum | Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Wstęp: 15 zł bilet normalny, 10 zł bilet ulgowy KUP BILET
Opis filmu: Usłysz to, czego nie widać. O czym mówią rosyjscy żołnierze, kiedy dzwonią z frontu do swoich domów? Przechwycone to psychologiczny horror, którego groza kryje się poza obrazem.
Najgłośniejszy ukraiński dokument roku, który trzeba zobaczyć w kinie. Nagrodzony m.in. na Berlinale, Krakowskim Festiwalu Filmowym i WATCH DOCS. Mimo że nie pada w nim ani jeden strzał, nie widać rannych, czołgów ani eksplozji, jego twórcom udało się dotrzeć do istoty tego konfliktu.
Długie perfekcyjnie kadrowane ujęcia pokazują księżycowe krajobrazy i wybebeszone wnętrza mieszkań, do których dotarł w 2022 roku Ruski Mir. Absurd i bestialstwo wojny odsłaniają sami okupanci: warstwę dźwiękową tworzą wyłącznie przechwycone przez ukraiński wywiad rozmowy rosyjskich żołnierzy, relacjonujących rodzinom swoje wojenne przeżycia. Odważny filmowy eksperyment, w którym dźwięk i obraz wzajemnie wzmacniają swój przekaz, bezlitośnie ujawnia stan rosyjskiego społeczeństwa przeżartego toksyczną propagandą. Takiego filmu o wojnie w Ukrainie jeszcze nie było.
----------- Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Festiwalem WATCH DOCS, Centrum Mieroszewskiego i portalem Nova Polshcha.
Sprzedaż biletów odbywa się:
- przez stronę internetową,
- w kasach muzeum,
- w biletomacie znajdującym się przed wejściem do sali kinowej (płatność kartą).
UWAGA! Po zamknięciu kas biletowych (lipiec-sierpień – kasy czynne do 19.00, wrzesień-czerwiec – do 17.00) zakup biletów jest możliwy tylko w biletomacie.