Zmiany klimatyczne to temat coraz szerzej poruszany we współczesnym świecie. Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? "Kino w klimacie" to pokazy filmów dokumentalnych poświęconych zagadnieniom środowiska. O zagrożeniach. O proekologicznych i prospołecznych postawach. Nasza planeta coraz bardziej potrzebuje pomocy. Zatrzymajmy się na chwilę, pomyślmy, otwórzmy się na naturę.
Susze. Pożary. Smog.
Zero Waste. Freeganizm. Recykling.
Program:24.07.2020 | godz. 18:00 - "Zjedz to!"
24.07.2020 | godz. 20:00 - "Był sobie las"
25.07.2020 | godz. 18:00 - "Ginący świat"
25.07.2020 | godz. 20:00 - "Ziarno: nieznana historia"
Wszystkie filmy wyświetlane w wersji z polskimi napisami.
Bilety: 12 zł / seans-- OPISY FILMÓW --
ZJEDZ TO!reżyseria: Grant Baldwin
szczegóły: dokumentalny, Kanada/USA/Wielka Brytania,
2014, 74 min.
Jedzenie to obsesja naszych czasów. Wszyscy kochamy jeść i z zapałem oglądamy kulinarne programy, magazyny i blogi. Jak to możliwe, że mając tak pozytywny stosunek do jedzenia, wyrzucamy dziś do kosza aż 50% żywności, którą produkujemy i to nie dlatego, że jest ona niejadalna, ale dlatego, że źle i nieatrakcyjnie wygląda? Film śledzi proces marnotrawienia jedzenia zarówno na farmach produkujących żywność, jak i w naszych domach.
BYŁ SOBIE LASreżyseria: Luc Jacquet
szczegóły: dokumentalny, Francja, 2013, 78 min.
Jak naprawdę wygląda głębia tropikalnych lasów i jakie tajemnice skrywa? Jakie rośliny tam rosną i w jakim tempie? Po nagrodzonym Oscarem słynnym "Marszu pingwinów", Luc Jacquet zabiera nas w kolejną fascynującą podróż do świata natury tym razem w głąb tajemniczych i mało znanych do tej pory lasów deszczowych, rosnących w Peru i Gabonie, uznanych za zielone płuca naszej planety. Zapierający dech w piersiach film pokazuje, jak wygląda cud tamtejszej przyrody. Obserwujemy cykl życia lasów pierwotnych i wtórnych, dowiadujemy się, jak wygląda ich ekosystem, poznając nieznany i niepokazywany dotąd świat natury, który rządzi się własnymi prawami i zasadami, a w dodatku jest w stanie ciągłego wzrostu i odnowy. Okazuje się, że drzewa zachowują się zaskakująco podobnie do ludzi i do zwierząt. Mają nie tylko zdolność komunikowania się z innymi gatunkami, ale potrafią również same bronić się przed drapieżnikami. Pozwalają na przykład mrówkom tworzyć kolonie w pniach, wykorzystując je potem do walki z gąsienicami.
GINĄCY ŚWIATreżyseria: Louie Psihoyos
szczegóły: dokumentalny, USA, 2015, 95 min.
Blisko połowa gatunków zwierząt na Ziemi zagrożona jest dziś wymarciem. W tym my sami. Naukowcy są przekonani, że dzień zagłady nadchodzi i biją na alarm, podejmując wyścig z czasem, aby zatrzymać masowe wymieranie fauny i flory. Zdobywca Oscara za film Zatoka delfinów, były fotograf National Geographic - Louie Psihoyos, postanawia aktywnie przyłączyć się do tego działania. Przedstawia spektakularny, hipnotyczny i niezwykle przekonywujący obraz życia na Ziemi, który w rzeczywistości okazuje się filmowym wezwaniem do podjęcia kroków przeciwko całkowitemu zniszczeniu naszej planety. Wykorzystując najnowszą technologię, Psihoyos pokazuje, że rozprzestrzenianie się homo sapiens spowodowało największe wymieranie gatunków od czasu zagłady dinozaurów. Jego zdaniem przeludnienie, globalizacja i przemysł hodowlany to główne przyczyny tego zjawiska.
ZIARNO: NIEZNANA HISTORIAreżyseria: Jon Betz, Taggart Siegel
szczegóły: USA, 2016, 94 min.
Nasiona to jedna z najcenniejszych rzeczy na Ziemi. Te żywe zarodki to maleńkie kapsuły czasowe, które przechowują wiadomości z przeszłości naszej planety. To również życie samo w sobie dzięki nim mamy co jeść, w co się ubrać i surowce istotne dla naszego codziennego życia. Ich różnorodność i bogactwo zaskakuje, ale w ciągu niespełna wieku rolnictwa przemysłowego pieczołowicie budowana od tysiącleci obfitość nasion drastycznie spada, a wiele z nich zagrożonych jest dziś wyginięciem. W XX wieku w Ameryce Północnej zniknęło 94% nasion warzyw ta strata może doprowadzić do katastrofy. Irlandzki głód ziemniaczany z połowy XIX wieku był związany z uprawą głównie jednej odmiany ziemniaków. Postęp technologiczny i żądza zysku doprowadziły do zmechanizowania rolnictwa i wysiewu na monstrualną skalę genetycznie modyfikowanych, identycznych roślin. Odpowiedzialne za to firmy, takie jak Syngenta, Bayer, Dow Chemicals czy Monstanto kontrolują dziś ponad 2/3 światowego rynku nasion, czerpiąc z niego bezprecedensowe zyski. Naukowcy ostrzegają przed załamaniem globalnej produkcji bananów, pomarańczy, kawy i kokosów z powodu krótkowzrocznego polegania wyłącznie na jednej odmianie nasion. Film to opowieść ku przestrodze, portretująca, z wykorzystaniem technik animacji, historię i cykl przemiany nasion oraz toczącą się w ich tle walkę człowieka z naturą.