stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Kino zaangażowane: Balcerowicz. Gra o wszystko Opinie (4)

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście
paź 16

środa, g. 18:00

bilety 39,90 zł
ulgowy 39,90 zł
przedsprzedaż 28,90 - 37,90 zł
paź 24

czwartek, g. 18:30

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
Zapraszamy we wtorek 19 kwietnia o godz. 19.00 na kolejne spotkanie z cyklu Kina Zaangażowanego w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku), tym razem poświęcone kinu dokumentalnemu.

Pokazany zostanie film Andrzeja Findyka i Anny Więckowskiej "Balcerowicz. Gra o wszystko", a goście dyskusji dr Sebastian Jakub Konefał, prof. Mirosław Przylipiak i Agnieszka Wiśniewska spróbują podsumować ostatnie 20 lat polskich dokumentów.
Punktem wyjścia do rozmowy jest książka Wydawnictwa Krytyki Politycznej "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia krytyczna".

O filmie:
Film dokumentalny ,,Balcerowicz. Gra o wszystko." porusza kwestie przemian gospodarczych, jakie zaszły w Polsce po '89. Twórcy Planu Balcerowicza przeprowadzają widzów przez okres poprzedzający transformację, czas podejmowania decyzji, wczesny okres po-transformacyjny, do dziś. Pretekstem do wędrówki są wypowiedzi Leszka Balcerowicza, jego żony Ewy, współpracowników, a także komentatorów międzynarodowych.

W filmie skonfrontowano efekty Planu Balcerowicza i całego okresu transformacji z wyobrażeniami i marzeniami Polaków. To nie tylko opowieść o człowieku i jego misji, ale również o zmianach, które ta misja za sobą pociągnęła.

Film opowiada także o cenie, jaką jednostka ponosi za podejmowanie odpowiedzialności w skrajnie niepewnej sytuacji - w czasach ostrego zakrętu w najnowszych dziejach Polski. Film pokazuje nam również zewnętrzną optykę polskich przemian, wypowiadają się m.in. Daniel Fried (doradca prezydentów Billa Clintona i George'a W. Busha), Jerzy Koźmiński (ambasador RP w Waszyngtonie w latach 1994-2000), Robert Zoellick (prezes Banku Światowego), Zbigniew Brzeziński (doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego prezydenta Jimmy'ego Cartera).

Bałem się, że ludzie zgodzą się na zmiany, a efektów nie będzie, dlatego chciałem przeprowadzić ostre reformy, nawet dużym kosztem, żeby mieć pewność, że te efekty będą.
Leszek Balcerowicz, wicepremier i minister finansów w trzech rządach

O książce "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia krytyczna":
Gdzie szukać obrazu Polski po 1989 roku? Oczywiście w filmach dokumentalnych. Nigdy nie były one "obiektywnym" zapisem zjawisk i problemów - chcąc nie chcąc stawały się stroną w polskich sporach.
Dokumenty zabierały głos w najważniejszych debatach ostatnich dwudziestu lat - opowiadały o emigracji zarobkowej, cynizmie postpolityki, podziemiu aborcyjnym w Polsce czy metodach działania wielkich korporacji. Wzbudzały kontrowersje i wywoływały skandale. O żadnym filmie fabularnym nie dyskutowano tak zaciekle jak o Arizonie Ewy Borzęckiej, Takiego pięknego syna urodziłam Marcina Koszałki czy Nocnej zmianie Jacka Kurskiego i Michała Balcerzaka. I to dokument - Witajcie w życiu! Henryka Dederki - został "pierwszym półkownikiem wolnej Polski".
W "Polskim kinie dokumentalnym 1989-2009" nie pytamy o wartości estetyczne i "etykę dokumentalisty". Piszemy historię polityczną III RP.
Film "Balcerowicz. Gra o wszystko" analizuje w swym w książce "Polskie kino dokumentalne..." socjolog Maciej Gdula.

Sebastian Jakub Konefał - filmoznawca i krytyk filmowy, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego. Doktorat napisał z amerykańskiego kina science fiction i body horroru po roku 1969. Publikuje regularnie w "Kinie", "Kwartalniku Filmowym" i "Panoptikum". W swych badaniach zajmuje się kinem gatunków, telewizją i kulturą masową.

Mirosław Przylipiak - Historyk i teoretyk filmu. Profesor zwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego. Profesor Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku. Jest autorem książek: "Kino stylu zerowego" (1994), "Kino najnowsze" (1998, wraz z Jerzym Szyłakiem) oraz kilkudziesięciu studiów z zakresu historii i teorii kina oraz komunikowania audiowizualnego, a także licznych recenzji filmowych. Jego książka "Poetyka kina dokumentalnego" jest owocem wieloletnich badań. Sformułował własne, oryginalne definicje tego rodzaju twórczości filmowej, a także opisał jej najważniejsze cechy. W 2001 roku otrzymał za tę publikację prestiżową Nagrodę im. Bolesława Michałka dla najlepszej książki filmowej roku 2000, przyznawaną przez miesięcznik "Kino".

Agnieszka Wiśniewska - absolwentka polonistyki na UKSW, ukończyła studia podyplomowe "Komunikacja społeczna i media" w Instytucie Badań Literackich PAN. Obroniła pracę magisterską w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW o polskim filmie dokumentalnym. Pracowała w ekipie budowlanej, roznosiła ulotki, redagowała horoskopy, pisała do gazety.pl. Redaktorka książek "Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna" (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2010) i "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia krytyczna". Koordynuje działania Klubów Krytyki Politycznej.

"Balcerowicz. Gra o wszystko"
reż. Andrzej Findyk, Anna Więckowska
prod. Polska 2009, 65'