stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Kino zaangażowane: Dzieci Wehrmachtu

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście
paź 16

środa, g. 18:00

bilety 39,90 zł
ulgowy 39,90 zł
przedsprzedaż 28,90 - 37,90 zł
paź 21

poniedziałek, g. 18:00

bilety 29,90 zł
przedsprzedaż 19,90-27,90 zł
Krytyka Polityczna oraz Fundacja "Filmowa Warszawa" w ramach Kina Zaangażowanego zapraszają na film dokumentalny o Polakach wcielanych do Wehrmachtu oraz dyskusję na temat kondycji najnowszej historii Polski oraz tego, co w kontekście stosunków polsko-niemieckich zostało przemilczane.

We wtorek, 7 września o godz. 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku) zaprezentujemy film dokumentalny w reżyserii Mariusza Malinowskiego "Dzieci Wehrmachtu".

Po projekcji zapraszamy na dyskusję z udziałem reżysera M. Malinowskiego oraz A. Gąsiorowskiego (politolog, profesor UG) i B. Filipa (historyk kina, doktorant Katedry Kulturoznawstwa UG), która będzie oscylowała wokół tematu II wojny światowej i stosunków polsko-niemieckich, przynależności narodowej i młodopokoleniowej próby oceny tamtych czasów.

Film Mariusza Malinowskiego to dokumentalna opowieść o ludziach, którzy żyją w Polsce, ale ich ojcowie podczas II wojny światowej służyli w niemieckiej armii. "Była jakaś taka dziwna zmowa milczenia, że o tym się nie mówiło" - opowiada Alojzy Lysko (syn), główny bohater filmu. "Jedynie mówiło się gdzieś tam w domu, ale publicznie, broń Boże, żeby ktoś demonstrował pamięć o naszych ojcach".

Do dziś jednak prawda o przeszłości wielu śląskich rodzin jest starannie ukrywana, a przynależność przodków do szeregów Wehrmachtu stała się nawet argumentem przywoływanym w wyborach prezydenckich. Dla Mariusza Malinowskiego, film "Dzieci Wehrmachtu" jest apelem o nie traktowanie historii w sposób czarno-biały. Dokument porusza bowiem przemilczane i niewygodne fragmenty najnowszej historii Polski. "Większość ludzi spoza Śląska nie ma o tych faktach bladego pojęcia i to właśnie do nich adresowany jest ten film. Wielu pewnie postara się go nie zauważyć."" - mówi reżyser.

Malinowski, kiedy poznał historię Alojzego Lyski, namówił go do wyruszenia w podróż, w poszukiwaniu prawdy o losach ojca, swojego imiennika. Lysko (syn) jest znanym na Śląsku regionalistą i pisarzem, był także posłem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Swojego ojca znał tylko ze zdjęcia, które matka przez lata przechowywała w słoiku ukrytym w gnoju. Ojciec, wcielony przymusowo do Wehrmachtu, nigdy nie powrócił z wojny.
Poszukiwania rozpoczęły się wiele lat później w niemieckich archiwach, gdzie bohater znalazł informację o grupie żołnierzy niemieckich zabitych w styczniu 1944 roku w Jamkach na Ukrainie. Właśnie tam, w 2008 roku Alojzy Lysko odnalazł grób swojego ojca.

Mariusz Malinowski - reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Absolwent Wydziału Historycznego i Filologii Indyjskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a także Wydziału Reżyserii i Studium Scenariuszowego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, od roku 1980 twórca spektakli teatralnych, teatru telewizji, filmu fabularnego, filmów dokumentalnych i muzycznych.