stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Kino zaangażowane: Into the Wild

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście
paź 2

środa, g. 12:00

bilety 12 zł
paź 8

wtorek, g. 10:00

bilety 10 zł
Kiedy kultura traci sens? Jakie zagrożenia z tego płyną? Problemy te poruszy Stanisław Ruksza w swym mini-wykładzie we wtorek 19 października o godz. 19.00 w Świetlicy KP w Trójmieście. Następnie mechanizmy te zaprezentuje film w reżyserii Seanna Penna "Wszystko za życie".

"Wszystko za życie" to zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami z życia Christophera McCandlessa (Emile Hirsch), urzekający obraz, który poruszył widzów i krytyków na całym świecie.
Wkrótce po skończeniu studiów świetnie zapowiadający się 22-letni Christopher decyduje się zerwać z dotychczasowym wygodnym i dostatnim życiem. Marzy mu się podróż w nieznane w poszukiwaniu przygód i swojego prawdziwego ja. To, z czym się zetknął w czasie wędrówki i czego doświadczył, zmieniło go dogłębnie. Dla wielu ludzi historia jego "włóczęgi" stała się symbolem wytrwałości i niezłomności ludzkiego charakteru. Kim był Christopher McCandless? Heroicznym podróżnikiem, naiwnym idealistą, buntownikiem, który przeciwstawił się swojej zamożnej rodzinie, synem marnotrawnym, czy też nie znającym strachu ryzykantem - postacią tragiczną, zmagającą się z odwiecznym pytaniem o miejsce człowieka w przyrodzie?

Każde z tych pytań znajduje po części swoją odpowiedź w dokonanej przez Seana Penna filmowej adaptacji bestsellerowej powieści Jon Krakauera "Into The Wild", w której na szali uczuć głównego bohatera po jednej stronie mamy niesłabnące poczucie przynależności do rodziny, pragnienie posiadania domu i bliskich, na drugiej zaś chęć znalezienia prawdy i osobistego szczęścia.
Droga McCandlessa wiodła poprzez pola uprawne Południowej Dakoty, bezdroża Kolorado i nonkonformistyczne Slab City w Kalifornii, aż po dzikie ostępy Alaski. Na swojej drodze chłopak spotkał wiele kolorowych postaci, ludzi funkcjonujących na marginesie amerykańskiego społeczeństwa, którzy kształtowali jego postrzeganie świata i spojrzenie na życie, a z drugiej strony sami pozostawali pod jego wielkim wrażeniem. Na koniec trafił do dzikiej głuszy na północy kraju, gdzie wszystko, czego się nauczył, co widział i poczuł do tej pory zaczyna mu się układać w głowie w sposób, którego nigdy wcześniej nie oczekiwał.

Film poprzedzi mini-wykład Stanisława Rukszy "Kiedy kultura traci sens, czyli spotkania w nie-miejscach". Historyk sztuki związany z CSW Kronika w Bytomiu opowie o zagrożeniach przemysłów kulturowych i polityczności sztuki, o radykalizmie humanistycznym i hamulcach bezpieczeństwa, o ikonografii przegranych i postindustrialu, o narzędziach land-artowych, filmie Seanna Penna i amerykańskiej lewicy.
Stanisław Ruksza - kurator wystaw, historyk sztuki. Od 2006 roku związany z CSW Kronika w Bytomiu, od 2008 dyrektor artystyczny tej instytucji. W latach 2007-09 wykładowca Uniwersytetu Śląskiego. Autor licznych tekstów o sztuce współczesnej. Współkoordynator Klubu Krytyki Politycznej na Śląsku. Ostatnio m.in. rezydent apexart w Nowym Jorku.


"Wszystko za życie" ("Into The Wild")
Reżyseria i scenariusz: Sean Penn
Produkcja: USA 2007, 135'
Obsada: Emile Hirsch, Marcia Gay Harden, Kristen Stewart, William Hurt