W ramach październikowego wydania KinoPasji zapraszamy 22 października o godz. 18.00 na pokaz jednego z najgłośniejszych filmów ostatniego Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni "Boże ciało".
Boże ciałoReżyseria: Jan Komasa
Produkcja: Polska
Czas trwania:112 min.
Polski kandydat do Oscara. Zdobywca dziesięciu nagród 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym: nagrody za najlepszy scenariusz, reżyserię, najlepszą drugoplanową rolę kobiecą oraz cennych wyróżnień środowiskowych - Nagród Publiczności, Dziennikarzy oraz SKSiL.
Najnowsze dzieło Jana Komasy to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza. W jego rolę brawurowo wciela się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat - laureat Kryształowej Gwiazdy Elle - Bartosz Bielenia ("Na granicy"). Pozostałą część obsady dopełniają utalentowani aktorzy młodego pokolenia - Eliza Rycembel ("Obietnica", "Carte Blanche") i Tomasz Ziętek ("Cicha Noc", "Konwój"), Aleksandra Konieczna ("Ostatnia Rodzina") i Łukasz Simlat ("Amok") oraz Leszek Lichota - główna gwiazda jednego z najpopularniejszych krajowych seriali - "Wataha".
Wprowadzenie do filmu oraz dyskusję po projekcji poprowadzi prof. UG, dr hab. Krzysztof Kornacki. KinoPasja to cykl spotkań z filmem i wokół filmu, prowadzonym przez najlepszych trójmiejskich teoretyków i krytyków filmowych. Prezentujemy tu filmy - zarówno polskie, jak i zagraniczne - nagrodzone na najważniejszych festiwalach oraz te, które w sposób szczególny zapisały się w pamięci widzów.
Krzysztof Kornacki polski nauczyciel akademicki, doktor habilitowany, prof. nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego, filmoznawca, pracownik Katedry Kultury i Sztuki Instytutu Filologii Polskiej, specjalizuje się w historii kina polskiego. Autor m.in. książek: "Kino polskie wobec katolicyzmu 1945 - 1970" (nominowana do nagrody im. Bolesława Michałka), "Popiół i diament Andrzeja Wajdy" (nagroda "Pióro Fredry"); współredaktor tomu "Poszukiwanie i degradowanie sacrum w kinie oraz Sacrum w kinie: dekadę później"; współzałożyciel i pierwszy prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego Uniwersytetu Gdańskiego "Miłość blondynki"; członek Rady Redakcyjnej czasopisma kultury audiowizualnej "Panoptikum", nagrodzony medalem Komisji Edukacji Narodowej. Wykładowca m.in. Uniwersytetu Gdańskiego, Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Akademii Filmu Polskiego, Akademii Edukacji Filmowej w Ostrołęce