Na pierwsze wydanie KinoPasji w tym roku zapraszamy już 5 lutego o godz. 18.00. Filmem, który będziemy oglądać i o którym porozmawiamy po seansie to Pan T. Marcina Krzyształowicza.
PAN T.2019 | 105' | Polska | reż. Marcin Krzyształowicz
Złote Lwy 2019: Najlepsza drugoplanowa rola męska; Camerimage 2019: Najlepszy film
Powstająca z powojennych ruin Warszawa roku 1953 to miejsce, w którym wszystko jest możliwe. Wszechobecna niepewność, donosy i kontrola oswajane są wódką i dobrym towarzystwem, w podziemiach kościoła daje się słyszeć jazz, a przypadkowe spotkanie w toalecie z I sekretarzem Bolesławem Bierutem może zakończyć się niespodziewaną nietrzeźwością. To wszystko zna z własnego doświadczenia Pan T. - uznany pisarz, który gnieździ się w ciasnej klitce w hotelu dla literatów. Objęty zakazem wykonywania zawodu, utrzymuje się z korepetycji dawanych pięknej maturzystce, z którą łączy go płomienny romans. W sąsiednim pokoju mieszka chłopak z prowincji, który marzy o karierze dziennikarza. Pan T. staje się dla niego mistrzem i nauczycielem. Życie głównego bohatera nabierze tempa, gdy władze zaczną podejrzewać go o niecne zamiary wysadzenia Pałacu Kultury i Nauki, ponętna uczennica zaszokuje go niespodziewanym wyznaniem, a Urząd Bezpieczeństwa zacznie śledzić każdy jego ruch. W tej rzeczywistości pełnej absurdów trudno będzie zachować powagę.
Wprowadzenie do filmu oraz dyskusję po projekcji poprowadzi prof. UG, dr hab. Krzysztof Kornacki.
KinoPasja to cykl spotkań z filmem i wokół filmu, prowadzonym przez najlepszych trójmiejskich teoretyków i krytyków filmowych. Prezentujemy tu filmy - zarówno polskie, jak i zagraniczne - nagrodzone na najważniejszych festiwalach oraz te, które w sposób szczególny zapisały się w pamięci widzów.
Krzysztof Kornacki polski nauczyciel akademicki, doktor habilitowany, prof. nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego, filmoznawca, pracownik Katedry Kultury i Sztuki Instytutu Filologii Polskiej, specjalizuje się w historii kina polskiego. Autor m.in. książek: "Kino polskie wobec katolicyzmu 1945 - 1970" (nominowana do nagrody im. Bolesława Michałka), "Popiół i diament Andrzeja Wajdy" (nagroda "Pióro Fredry"); współredaktor tomu "Poszukiwanie i degradowanie sacrum w kinie oraz Sacrum w kinie: dekadę później"; współzałożyciel i pierwszy prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego Uniwersytetu Gdańskiego "Miłość blondynki"; członek Rady Redakcyjnej czasopisma kultury audiowizualnej "Panoptikum", nagrodzony medalem Komisji Edukacji Narodowej. Wykładowca m.in. Uniwersytetu Gdańskiego, Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Akademii Filmu Polskiego, Akademii Edukacji Filmowej w Ostrołęce.