stat
Impreza już się odbyła

KinoPasja w KinoPorcie

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2 oraz KinoPort zapraszają na cykl filmowy pod tytułem "KinoPasja".

paź 16

środa, g. 18:00

bilety 39,90 zł
ulgowy 39,90 zł
przedsprzedaż 28,90 - 37,90 zł
paź 18

piątek, g. 10:00

bilety 10 zł
We wtorki w KinoPorcie działającym w ramach Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2 odbywają się pokazy pod hasłem "KinoPasja". W ramach tego cyklu, eksperci i entuzjaści danego gatunku lub nurtu w kinie, będą przedstawiać swoje ulubione obrazy. Opowiadanie o filmowych perełkach zapoczątkują wykładowcy Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Krzysztof Kornacki, specjalista w dziedzinie kinematografii polskiej i dr Paweł Sitkiewicz, znawca i fan animacji.

Na wszystkie seanse wstęp jest wolny!

Kilka słów o naszych gościach:

dr hab. Krzysztof Kornacki - filmoznawca, pracownik Katedry Kultury i Sztuki Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w historii kina polskiego, autor książki "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy nagrodzonej "Piórem Fredry" dla najlepszej książki roku 2011; współzałożyciel i pierwszy prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego Uniwersytetu Gdańskiego "Miłość blondynki"; członek Rady Redakcyjnej czasopisma kultury audiowizualnej "Panoptikum", nagrodzony medalem Komisji Edukacji Narodowej.

dr Paweł Sitkiewicz - historyk animacji i filmu; interesuje się również starym kinem, plakatem oraz prehistorią komiksu; pracuje jako wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim. Jest autorem książek: "Małe wielkie kino. Film animowany od narodzin do końca okresu klasycznego", "Miki i myszy. Walt Disney i film rysunkowy w przedwojennej Polsce", "Polska szkoła animacji".

Program spotkań:

19.02 - Polska animacja niepokorna według dr Pawła Sitkiewicza
Wstęp tylko dla widzów dorosłych!!!

26.02 - Polskie kino według dr hab. Krzysztofa Kornackiego
Film pierwszy: "Siekierezada"

Siekierezada

1985 | 78' | Polska | reż. Witold Leszczyński




Jeden z najpiękniejszych filmów w historii polskiego kina uhonorowany złotymi lwami na festiwalu w Gdańsku w 1986 roku. Scenariusz powstał na podstawie powieści tragicznie zmarłego poety Edwarda Stachury. Janek (Edward Żentara), wrażliwy poeta, nie chcąc utracić niezależności, opuszcza swą ukochaną, którą nazywa Gałązką Jabłoni. Rusza w świat. Znajduje pracę przy wyrębie lasu w Bieszczadach.