Zapraszamy na kolejną odsłonę naszego cyklu filmowego Kinohistoria, w ramach którego prezentujemy filmy o tematyce historycznej, łącząc projekcje z dyskusjami i wykładami. W piątkowe popołudnie, 6 grudnia o godzinie 17.30, na naszym ekranie pokażemy dokument "O zwierzętach i ludziach" (reż. Łukasz Czajka) pokazujący, jak w obliczu wojennej rzeczywistości splatały się losy człowieka i zwierząt. Film opowiada o małżeństwie Jana i Antoniny Żabińskich, którzy w czasie II wojny światowej, narażając życie, ukrywali w opuszczonych zakamarkach warszawskiego zoo ludzi - głównie Żydów i żołnierzy Armii Krajowej. Projekcję uzupełni wygłoszona przed filmem prelekcja filmoznawcy i wykładowcy na Uniwersytecie Gdańskim, dra Bartosza Filipa.
Wstęp: 10 zł.
Bilety w sprzedaży od 3 grudnia 2019 r. w kasach Muzeum II Wojny Światowej oraz na stronie internetowej: https://bilety.muzeum1939.pl/
O ZWIERZĘTACH I LUDZIACH Reż. Łukasz Czajka, 70 min, 2019, Polska, dokumentalny
Dokument o Janie i Antoninie Żabińskich to pasjonująca historia człowieczeństwa, które nie ma ceny i nie domaga się uznania. Celem ogrodów zoologicznych jest ratowanie gatunków zagrożonych wyginięciem. Tę funkcję w przewrotny sposób realizowało w czasie II wojny światowej warszawskie zoo. Po jej wybuchu naziści część zwierząt zabili, a inne wywieźli do Rzeszy. Opuszczone stajenki, budki i woliery w zoo zajął gatunek najbardziej zagrożony podczas działań wojennych, czyli człowiek. Byli to Żydzi uciekający przed niechybną śmiercią oraz żołnierze Armii Krajowej. Ukrywali się w opuszczonych stajenkach, budkach, ptasich wolierach oraz w domu Jana Żabińskiego, ówczesnego dyrektora zoo. Schronienie, czasami na dzień, rzadziej na wiele miesięcy, znalazło w sumie kilkaset osób. Dokładnej liczby nikt nie zna. W filmie, dzięki metaforom wyzyskującym ujęcia ze zwierzętami, wykorzystaniu bogatych archiwaliów oraz wywiadów z ostatnimi żyjącymi świadkami tamtych wydarzeń, podjęto próbę opowiedzenia tej nieprawdopodobnej historii.
Film przybliża historię z jednej strony znaną, zekranizowaną przecież w filmie "Azyl" Niki Caro, ale na tyle wyjątkową, że zasługującą na ponowne opowiedzenie, tym razem w formie dokumentalnej. Łukasz Czajka utkał historię małżeństwa Żabińskich - długoletnich opiekunów warszawskiego zoo - z bogatych archiwaliów i wspomnień żyjących świadków wydarzeń. Dzięki temu jeszcze lepiej możemy zrozumieć wojenny lęk i heroizm pary. W filmie Czajki ich bohaterstwo - tak przecież niezwykłe - wydaje się czymś zupełnie zwyczajnym. Wydaje się, że Żabińscy polubiliby ten obraz samych siebie - pozbawiony patriotycznych tromtadracji, wzniosłych słów i efektownych uproszczeń. Bo "O zwierzętach i ludziach" jest opowieścią nie tyle o heroizmie, ile o człowieczeństwie, którego heroizm jest zaledwie częścią.
Sala kinowa licząca 115 miejsc oraz kasy biletowe znajdują się na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Informacje o bieżącym repertuarze Kina Muzeum znajdują się na stronie: https://muzeum1939.pl/kino-muzeum