stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście
sty 23

czwartek, g. 18:00

bilety 12,90 zł
kwi 10

czwartek, g. 20:30

bilety 39,90 zł
przedsprzedaż 31,90-36,90 zł
13 grudnia 2018 roku (czwartek) Kino Muzeum zaprasza na specjalną edycję naszego stałego cyklu KINOHISTORIA. W związku z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego przygotowaliśmy projekcje dwóch filmów nawiązujących do tych wydarzeń autorstwa uznanych reżyserów - "Bez końca" (reż. Krzysztof Kieślowski) oraz "Śmierć jak kromka chleba" (reż. Kazimierz Kutz).

Na oba seanse obowiązuje wstęp wolny, a bezpłatne wejściówka pobrać będzie można w kasach Muzeum.
Serdecznie zapraszamy!

BEZ KOŃCA, godzina 17.30
reż. Krzysztof Kieślowski, 103 min, 1984, Polska, dramat polityczny


Rok 1982. Nazajutrz po własnym pogrzebie mecenas Antoni Zyro wraca do swego mieszkania i odtąd towarzyszyć będzie żyjącym, a czasami też ingerować w ich losy. Przed śmiercią przygotowywał się do obrony przebywającego w więzieniu młodego robotnika, Dariusza, który kierował strajkiem, choć nie był członkiem Solidarności. Teraz tego zadania podjął się mecenas Labrador - pragmatyk sugerujący, że nie jest ważne, co oskarżony faktycznie myśli, lecz w jaki sposób ma odpowiadać na pytania w sądzie. Dariusz odrzuca jednak zarówno "grę z sądem", jak i proponowane mu przez aplikanta adwokata przyznanie się do rzekomej winy i podkreślenie politycznych motywów. Domaga się pełnej jasności i prawdy, a tym samym możliwości odnalezienia drogi porozumienia. Dariusz zostaje skazany na rok i sześć miesięcy więzienia z zawieszeniem wykonania kary i uchyleniem tymczasowego aresztu... Tymczasem żona mecenasa, Urszula, nie potrafi odnaleźć się po śmierci męża. Dopiero teraz przekonuje się, jak bardzo go kochała. Nie angażuje się w pełni w sprawę Dariusza. Kobiecie nie potrafi pomóc także przybyły z zagranicy Tomek, przyjaciel Antka. Urszuli coraz ciężej przychodzi również sprawowanie opieki nad synem...

ŚMIERĆ JAK KROMKA CHLEBA, godzina 19.30
reż. Kazimierz Kutz, 116 min, 1994, Polska, dramat historyczny


Filmowy zapis pacyfikacji kopalni Wujek - najtragiczniejszego epizodu stanu wojennego. Katowice, noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Jednostki wojskowe zajmują strategiczne punkty miasta. Niebawem generał Jaruzelski ogłosi w telewizji wprowadzenie stanu wojennego. Grupa zomowców, rozbijając związkową ochronę, wyciąga z mieszkania przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w kopalni Wujek. Wieść o tym szybko przedostaje się do górników. Początkowo zaskoczeni, wkrótce reagują spontanicznym protestem. 14 grudnia w zakładzie wybucha strajk. Robotnicy domagają się zniesienia stanu wojennego i uwolnienia przewodniczącego. Negocjacje z władzami kończą się fiaskiem. Wojsko, ZOMO i milicja przygotowują szturm na kopalnię.

Przeczytaj także