stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

26 maja stanie się szczególnym dniem dla wszystkich mieszkańców Gdańska, którzy chcieliby cieszyć się oglądaniem filmów poza domem i na dużym ekranie bez konieczności kupowania biletu do kina. W ramach wydarzenia "Kinomobilizacja" zorganizowanego przez Kulturalny Kolektyw UG, działającego w strukturach Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego "Alternator", będzie okazja do wybrania jednej z dwunastu projekcji filmowych, w różnych nietypowych lokalizacjach.

gru 27-29

piątek - niedziela, g. 17-22

Gdańsk,
bilety 23 zł
Kup bilet
Punktualnie o 21:30 w centrach kultury, szkołach, kawiarniach i innych miejscach publicznych zarówno w plenerze, jak i we wnętrzach budynków zostanie równocześnie zaprezentowanych 12 różnych zestawów projekcyjnych - przed każdym filmem pełnometrażowym wyświetlone zostaną etiudy studenckie i inne krótkie formy audiowizualne, w tym filmy z archiwum FESTIWALU FILMÓW I FORM JEDNOMINUTOWYCH "THE ONE MINUTES".

Organizatorzy wydarzenia pragną uczynić ten dzień świętem kina na wzór paryskiej "Fete de la Musique", kiedy to w różnych zakątkach francuskiej metropolii, nietypowych dla wydarzeń muzycznych, odbywa się cała masa koncertów. "Kinomobilizacji" przyświeca idea filmu jako sztuki, którą należy odbierać w odpowiedniej atmosferze. Oglądanie filmu i wizyta w kinie to okazja do dyskutowania o filmie, a także spotkania towarzyskiego, innymi słowy aktywnego uczestnictwa w kulturze. W czasach, kiedy kina oddaliły się, zniknęły z wielu dzielnic, organizatorzy chcieliby choć na jeden dzień zaimprowizować sieć lokalnych kin w różnych zakątkach miasta i zaprosić Gdańszczan do wyjścia z domu i przeżywania emocji filmowych wspólnie z rodzinami, znajomymi i sąsiadami.

W repertuarze pojawią filmy, które cenione są za wysokie walory artystyczne i jednocześnie spotkały się z uznaniem szerokiej publiczności na całym świecie. Dodatkowo projekcje filmów krótkometrażowych pozwolą zaprezentować się szerzej krótkim formom i filmom studentów szkół filmowych, którzy prawdopodobnie w przyszłości także staną się autorami równie udanych fabuł.

PARTNERZY KINOMOBILIZACJI 2012 i lokalizacje pokazów filmowych:

1. Nadbałtyckie Centrum Kultury/ Ogródek, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk Stare Miasto
2. Klub Plama/ Trawnik, ul. Pilotów 11, Gdańsk Zaspa
3. Politechnika Gdańska/ Osiedle Akademickie, ul. Wyspiańskiego 7 (przy DS5), Gdańsk Wrzeszcz
4. Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk Stare Miasto
5. Uniwersytet Gdański/ Klub X-kwadrat, ul. Polanki 66, Gdańsk Oliwa
6. Stacja Orunia/ Ogródek, ul. Dworcowa 9, Gdańsk Orunia
7. Ściana wspinaczkowa Elewator, ul. Droszyńskiego 15H, Gdańsk Oliwa
8. Teatr Znak/ CH Manhattan/ Taras VNS, ul. Grunwaldzka 82, Gdańsk Wrzeszcz
9. Projektornia GAK/ Plac za klubem, ul. Dworcowa 29A, Gdańsk Brzeźno
10. Klubokawiarnia Fukafe, ul. Olejarna 2, Gdańsk Stare Miasto
11. Kafe Delfin, Ul. Opata Rybińskiego 17, Gdańsk Oliwa
12. Akademia Muzyczna/ Kampus, ul. Łąkowa 1/2, Gdańsk Dolne Mia

PROGRAM FILMOWY:

Lokalizacja 1:
Nadbałtyckie Centrum Kultury/ Ogródek, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk Stare Miasto

PRZERWANE OBJĘCIA/ Los Abrazos Rotos (2009), reż. Pedro Almodovar, 128 min.


Zakochana kobieta i opętany miłością do niej mężczyzna w zmysłowym thrillerze Pedro Almodovara z Penelope Cruz w roli głównej. Lena (Penelope Cruz) i Mateo (Lluis Homar) zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Mateo nie wie, że Lena jest narzeczoną wpływowego milionera, który zrobi wszystko, by zatrzymać ją przy sobie. Nie wie też, że nocami bywa luksusową prostytutką... Kim naprawdę jest kobieta? Ile jest w stanie poświęcić, żeby być z mężczyzną swojego życia?

Lokalizacja 2:
Klub Plama/ Trawnik, ul. Pilotów 11, Gdańsk Zaspa

BROKEN FLOWERS (2005), reż. Jim Jarmush, 106 min.


Dona Johnstona, mężczyznę stroniącego od wszelkich trwałych związków, rzuca jego ostatnia narzeczona. W tym samym czasie Don otrzymuje tajemniczy różowy list, w którym anonimowy donosiciel informuje go, że ma syna, który chciałby się z nim spotkać. Don postanawia odwiedzić swoje byłe kochanki i sprawdzić, która z nich pomoże mu rozwiązać zagadkę tajemniczego listu.

Lokalizacja 3:
Politechnika Gdańska/ Osiedle Akademickie, ul. Wyspiańskiego 7 (przy DS5), Gdańsk Wrzeszcz

UNDERGROUND (1995), reż. Emir Kusturica, 163 min.


Próba zbilansowania historii Jugosławii od czasów II wojny światowej po rok 1991, kiedy wybuchają walki w Słowenii i komunistyczna Jugosławia przestaje istnieć. Niezwykłe dzieje małej społeczności, która chroni się przed niebezpieczeństwami wojny w podziemiach i produkuje tam broń dla partyzantów. Marko, który jest łącznikiem pomiędzy dwoma światami, świetnie się czuje w tej roli. Do tego stopnia, że kiedy wojna się kończy nie informuje o tym mieszkańców podziemia. Dopiero po pięćdziesięciu latach udaje im się wyjść na wolność, gdzie, jak się okazuje, wojna trwa nadal.

Lokalizacja 4:
Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk Stare Miasto

FORTEPIAN/ The Piano (1993), reż. Jane Campion, 121 min.


Akcja filmu rozgrywa się w połowie XIX wieku. Ada, młoda uboga Angielka, panna z dzieckiem opuszcza rodzinny kraj. Wyrusza wraz z dziewięcioletnią córeczką Florą do nowozelandzkiego buszu, taszcząc ze sobą tytułowy instrument. Kobieta ma się spotkać z mężem, którego nigdy przedtem nie widziała, ponieważ ślub został zawarty na odległość. Ada jest niemową. Przestała mówić w wieku sześciu lat. Swoje uczucia wyraża za pomocą gestów, spojrzeń i drgnięć twarzy. Jej jedynym łącznikiem ze światem jest muzyka. Gdy chce coś powiedzieć, gra. Kiedy mąż Ady stanowczo odmawia przetransportowania instrumentu przez busz, kupuje go nieokrzesany, dziki sąsiad Baines. To on zdobywa serce Ady. Wzajemna pasja do muzyki czyni z nich parę romantycznych kochanków. Jak zachowa się zdradzony mąż Ady?


Lokalizacja 5:
Uniwersytet Gdański/ Klub X-kwadrat, ul. Polanki 66, Gdańsk Oliwa

TRZY KOLORY: NIEBIESKI (1993), reż. Krzysztof Kieślowski, 100 min.


Julie traci w wypadku samochodowym męża, Patrica, wybitnego kompozytora oraz córeczkę Annę. Julie zaczyna nowe życie, anonimowe i niezależne, świadomie odrywając się od wszystkiego tego, czego miała niegdyś pod dostatkiem. Pewna dziennikarka podejrzewa, że Julie jest autorką dzieła swego męża; Julie zaprzecza, być może zbyt kategorycznie. Olivier, młody asystent Patrica, od dawna kocha Julie. Aby wyrwać ją z odosobnienia decyduje się na skończenie "Koncertu dla Europy", dzieła niedokończonego w wyniku śmierci kompozytora. Krok po kroku towarzyszy Julie w jej wysiłkach unikania zasadzek, które zagrażają jej wolności...

Lokalizacja 6:
Stacja Orunia/ Ogródek, ul. Dworcowa 9, Gdańsk Orunia

ZA WSZELKĄ CENĘ/ Million Dollar Baby (2004), reż. Clint Eastwood, 132 min.


Frankie Dunn (Clint Eastwood) w swoim życiu wytrenował wielu świetnych bokserów. Jego jedynym przyjacielem jest były bokser Scrap (Morgan Freeman). Pewnego dnia u Dunna zjawia się 30-letnia Maggie Fitzgerald (Hilary Swank). Maggie jest utalentowana, dokładnie wie czego chce i zrobi wszystko, aby to osiągnąć. Jedynie... brak jej wiary w siebie. Frankie początkowo nie sprzyja dziewczynie, gdyż nigdy nie trenował kobiet, a na dodatek uważa, że w wieku 30 lat nie ma już mowy o zrobieniu kariery w boksie. Maggie jednak nie poddaje się, w czym wspiera ją Scrap. Wkrótce i Frankie zmieni zdanie na jej temat..

Lokalizacja 7:
Ściana wspinaczkowa Elewator, ul. Droszyńskiego 15H, Gdańsk Oliwa

KINSEY (2004), Bill Condon reż. 118 min.


Alfred Kinsey wyjawił najpikantniejsze sekrety Ameryki i rozpętał istną rewolucję seksualną, ale sam został niemal zupełnie zapomniany. Obecnie doczekał się swojej filmowej biografii - jego historię w filmie "Kinsey" pokazał Bill Condon, a w rolę ekscentrycznego naukowca wcielił się Liam Neeson. Kiedy Kinsey rozpoczynał swojej badania, amerykańscy naukowcy zajmowali się zwyczajami godowymi niemal wszystkich znanych im zwierząt, ale nikogo nie interesowały zachowania ludzi. W latach 40-tych XX wieku był to jeden z największych tematów tabu - w tych czasach cudzołóstwo karano grzywną, a za stosunek homoseksualny czasami groziła nawet kara śmierci. Właśnie wtedy Kinsey postanowił zająć się zaniedbanym działem seksuologii. Wieloletnie badania tego naukowca, zwane "Raportem Kinseya", wstrząsnęły Ameryką, ale uwolniły ją od wstydu.

Lokalizacja 8:
Teatr Znak/ CH Manhattan/ Taras VNS, ul. Grunwaldzka 82, Gdańsk Wrzeszcz

KOPIA MISTRZA/ Copying Beethoven (2006), reż. Agnieszka Holland, 104 min.


Dwudziestotrzyletnia Anna Holtz (Diane Kruger) studentka konserwatorium muzycznego, dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności zaczyna pracę u najwspanialszego i najbardziej nieprzewidywalnego żyjącego artysty- Ludwiga van Beethovena (Ed Harris). Maestro przyjmuje ją jako swoją kopistkę i tak rozpoczyna się niezwykła znajomość, która odmieni życie obojga. To burzliwy czas w życiu wielkiego kompozytora. Beethoven zmaga się z głuchotą, samotnością i problemami rodzinnymi. Wszystko to, staje się inspiracją do stworzenia prawdopodobnie najwspanialszej symfonii wszech czasów- słynnej IX Symfonii.

Lokalizacja 9:
Projektornia GAK/ Plac za klubem, ul. Dworcowa 29A, Gdańsk Brzeźno

KONSUL (1989), reż. Mirosław Bork, 104 min.


Sprytny oszust (P. Fronczewski) prowadzi przestępczą działalność, wykorzystując przy tym ludzką naiwność. Z łatwością potrafi wyłudzić od łatwowiernych osób każdą ilość pieniędzy. Podając się za Jacka Ben Silbersteina doprowadza do otwarcia fikcyjnego konsulatu austriackiego we Wrocławiu. Interes "kręci się", a jego bezkarnemu właścicielowi wciąż rośnie apetyt na zdobywanie coraz większych zysków... Dobra rozrywka, świetny scenariusz. Znakomita rola Piotra Fronczewskiego. Film nagrodzony został na Festiwalu Filmowym w San Sebastian w 1989 roku.


Lokalizacja 10:
Klubokawiarnia Fukafe, ul. Olejarna 2, Gdańsk Stare Miasto

PARA NA ŻYCIE/ Away We Go (2009), reż. Sam Mendes, 98 min.


Rewelacyjna i zwariowana komedia Sama Mendesa, zdobywcy Oscara, twórcy "American Beauty", przeniesie nas w świat zakochanych, którzy poszukując swojego miejsca wyruszają w najbardziej fascynującą podróż jaką można sobie wyobrazić: zakładają rodzinę.

Lokalizacja 11:
Kafe Delfin, Ul. Opata Rybińskiego 17, Gdańsk Oliwa

REPRISE. OD POCZĄTKU RAZ JESZCZE (2006), reż. Joachim Trier, 105 min.


Historia dwóch przyjaciół - Phillipa i Erika - którzy znają się od zawsze. Teraz obaj stają u progu dorosłości i swojej literackiej kariery. Widzimy ich przed skrzynką pocztową ściskających w ręku swoje pierwsze książki gotowe do wysłania. Ich debiuty okażą się bardzo różne, a przyszłość sprawi wiele niespodzianek...

Lokalizacja 12:
Akademia Muzyczna/ Kampus, ul. Łąkowa 1/2, Gdańsk Dolne Miasto

TAJNE PRZEZ POUFNE/ Burn After Reading (2008), reż. Joel i Ethan Coen, 96 min.


Osbourne Cox (John Malkovich) jest tajnym agentem CIA starającym się nie stracić zajęcia. Nie dość, że jego praca i małżeństwo zmierzają ku niechybnej katastrofie, to ma w dodatku problemy z alkoholem. Harry Pfarrer (George Clooney) jest szeryfem w ministerstwie skarbu, ale nie może sobie poradzić ze swoją próżnością. Do jego licznych hobby, zaliczają się między innymi: internetowe randki za plecami żony, konstruowanie zabawek erotycznych według własnych pomysłów, nie wspominając o sypianiu z nieszczęśliwą żoną Osbourna. Kiedy Ozzie zostaje wyrzucony z pracy, postanawia opisać wszystkie poufne działania CIA, nie zdając sobie sprawy z tego, jak niewiele wie. Szkic wspomnień trafia jednak do kolejnej z kochanek Harry'ego, szalonej pracownicy siłowni Litzke (Frances McDormand) i jej głupkowatego kolegi Chada Feldheimera (Brad Pitt). Przekonani, że posiadają ściśle tajne informacje uznają, że to znakomita okazja na zarobienie pokaźnej sumy pieniędzy i przekazują te informacje prosto do Rosjan. Kwestie miłosne i te wagi państwowej splątują się ze sobą w niedorzecznej historii, w której nikt nie wie komu może zaufać.

Przeczytaj także