Kinoterapia: Blisko + dyskusja DKF Miłość Blondynki Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Kinoterapia: Blisko + dyskusja

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Nominacja Oscary 2023: najlepszy film międzynarodowy. Najpiękniejszy film tegorocznego festiwalu w Cannes. Nagrodzone Grand Prix Blisko Lukasa Dhonta to sensualna, czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków.

Po filmie dyskusja:

Emilia Ożgo (Centrum Wsparcia Psychologicznego UG)- psycholog, badacz, trenerka uważności (mindfullness), psychoterapeutyka, terapeuta w nurcie terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. na University College London oraz w South Camden Crisis Team (C&I NHS Trust). Pasjonatka psychologii pozytywnej, która nie może żyć bez biegów, spacerów po lesie, książek i podróży.

dr Wanda Dittrich - filmoznawczyni i członkini DKF UG Miłość Blondynki

Studenckie Kolo Naukowe Psychologii GUMed

Kinoterapia: BLISKO

reż. Lukas Dhont, Belgia, Holandia, Francja, 2022, 105 min.
obsada Eden Dambrine, Gustav De Waele, Émilie Dequenne, Léa Drucker
scenariusz Lukas Dhont, Angelo Tijssens
zdjęcia Frank van den Eeden

Najpiękniejszy film tegorocznego festiwalu w Cannes. Nagrodzone Grand Prix Blisko Lukasa Dhonta to sensualna, czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić Rémiego. Nikt we współczesnym kinie nie potrafi pracować z młodymi aktorami tak, jak autor pamiętnej Girl z każdego gestu, spojrzenia, wypowiedzianego słowa kilkunastoletnich aktorów bije prawda. Dhont opowiada o bezradności, która jest nieodłącznym elementem dojrzewania któż mając 13 lat, potrafi ocenić siłę swoich uczuć i decyzji? 31-letni belgijski reżyser nikogo nie ocenia i kieruje się niezwykłą empatią, która wyróżnia tylko największych humanistów światowego kina. Blisko staje się nie tylko pięknie sfilmowaną historią coming-of-age, lecz przede wszystkim uniwersalnym filmem o akceptacji swoich błędów i nauce przeżywania najtrudniejszych, najbardziej bolesnych emocji.

Blisko, reż. Lukas Dhont, 2022, Dystrybucja Stowarzyszenie Nowe Horyzonty Więcej zdjęć ()

Blisko, reż. Lukas Dhont, 2022, Dystrybucja Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Blisko, reż. Lukas Dhont, 2022, Dystrybucja Stowarzyszenie Nowe HoryzontyNagrody

MFF w Cannes 2022 - Grand Prix
MFF w Sydney 2022 - najlepszy film

Lukas Dhont
Urodził się w 1991 roku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gandawie. Jego krótkometrażowe filmy zdobywały nagrody na wielu filmowych festiwalach (np. w rodzinnej Gandawie czy Leuven). Tworzy także teledyski. Girl, jego pełnometrażowy debiut, nagrodzono m.in. Złotą Kamerą na MFF w Cannes. Dhont pracował nad jego scenariuszem, uczestnicząc w rezydencji Cannes Cinéfondation 2016. Porusza w nim tematy, które eksplorował już wcześniej, takie jak taniec, transformacja i tożsamość.

Filmografia
2012 Corps perdu (short)
2012 Huid von Glas (short)
2014 L'Infini (short)
2018 Girl
2022 Blisko / Close

Dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Organizatorzy: DKF UG Miłość Blondynki, ACK UG Alternator, Uniwersytet Gdański

Patronat medialny: Portal Trojmiasto.pl, Radio MORS, CDN

Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, Ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa

Karnety: 1 film 10 ulgowy * / 15 normalny zł / 2 filmy 15 ulgowy * / 25 normalny zł / 4 filmy 25 ulgowy * / 40 normalny zł

Sprzedaż karnetów na www.ekobilet.pl/ack oraz na pół godziny przed seansem z opcją płatności gotówką lub terminalem płatniczym.