Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Klimakterium... i już - spektakl gościnny (143 opinie)

spektakl muzyczny
kasy:
58 661-60-00, 58 785-59-00
wystawia:
Teatr Muzyczny
6.9
235 ocen
Twoja ocena to: 5
To spektakl-fenomen budowany prościutkimi środkami, dzięki czemu trafiający wprost do publiczności. Spektakl o kobietach w okresie menopauzy skierowany głównie do nich, opowiedziany ich językiem, przez kobiety, które - przynajmniej w części - przeszły już ten trudny okres w wieku kobiety.
Spektakl Teatru Capitol w Warszawie
Klimkterium i... już

(coś między kabaretem, musicalem a farsą)

Bohaterkami musicalu są cztery kobiety w wieku "menopauzalnym". Wszystkie mają problemy, z którymi muszą się uporać. Pragniemy pokazać, że klimakterium jest wpisane w życie kobiety - mają je bohaterki występujące na scenie, ale także kobiety siedzące na widowni - miały, mają albo będą je miały. Jest to czas dla kobiety trudny, co wcale nie znaczy, ze beznadziejny. Ważna jest świadomość wspólnoty pewnych doświadczeń - kobiety siedzące na widowni dowiadują się, że ich dolegliwości nie są czymś wyjątkowym. Mimo iż menopauza dotyczy wszystkich kobiet, jest to temat wstydliwy, a co za tym idzie - starannie pomijany.

Poprzez spektakl pragniemy zilustrować, w sposób zrozumiały, przystępny i humorystyczny, jak rożnymi sposobami można sobie z tym radzić. Jedne bohaterki chcą się poddać zastępczej terapii hormonalnej , inne boją się jej i wybierają ziołolecznictwo, jeszcze inne idą w kierunku jogi lub ćwiczeń gimnastycznych.

Sztuka ma pokazywać owe różne zachowania, zawsze jednak w sposób humorystyczny - tym bardziej, że sam humor jest dosknałym lekarstwem (bez skutków ubocznych). Śmiejąc się łatwiej znosimy przeciwności losu.

Aktorki nie boją się śmieszności, nie wstydzą się grać postaci w wieku średnim i starszym. To znane postacie medialne, potrafiące rozbawić i wzruszyć publiczność. Pokazują, że można być czynną i twórczą kobietą, bawić się i tańczyć do późnego wieku. Nikt, tak jak druga kobieta nie zrozumie cierpień, których doświadcza się w tym czasie. Stąd popularne "babskie" spotkania na których można porozmawiać na "wstydliwe" tematy, o których trudno rozmawiać z mężem czy dziećmi. Myślę, że problemy czasu klimakterium najlepiej charakteryzuje początkowy tekst, który kobiety "rapują" na początku przedstawienia.

Spektakl ma za zadanie pokazać że każda kobieta ma na to wszystko swój dobry sposób. Najważniejsze by ten temat przestał być tematem tabu, by móc o tym rozmawiać. Ważne tematy nie muszą być przedstawione poważnie, dlatego tak ważny jest w spektaklu humor.

Reżyseria: Cezary Domagała
Kier. muz.: Janusz Bogacki
Scenografia i kostiumy: Tatiana Kwiatkowska
Choreografia: Tomasz Tworkowski
Kier. produkcji: Tomasz Heller

Obsada:
Elżbieta Jodłowska
Grażyna Zielińska
Elżbieta Jarosik
Małgorzata Duda

Autorami tekstów są:
Artur Andrus
Magda Czapińska
Andrzej Waligórski
Elżbieta Jodłowska
Katarzyna Lengren
Marcin Wolski
Maciej Szwed
Kabaret "Czyści jak łza"
Jaromir Wroniszewski i Marek Markiewicz

Piosenki skomponowali:
Włodzimierz Korcz
Jerzy Filar
Janusz Bogacki
Tadeusz Chyła
Juliusz Loranc
Marian Zacharewicz
Urszula Sipińska